Що ближче зима, то більше українці дізнаються про новий, конкурентний ринок газу. Через сезонний чинник «блакитне паливо» дорожчає. Але кожен постачальник формує різні тарифи й різниця між ними суттєва. В листопаді вона сягає майже 3 грн на кубометрі. Найменша ціна за газ — 6 грн, а найбільша — майже 9 грн за кубометр.
Це стимулює споживачів шукати вигідніші пропозиції. На щастя, їх вистачає: нині на ринку працюють понад 50 постачальників. І щомісяця їх кількість зростає. Крім того, компанії пропонують різноманітні акційні пропозиції. Тож людям є з чого вибирати.
І нарешті змінити постачальника можна швидко та зручно. Із липня відповідну процедуру суттєво спростили. Тепер достатньо лише подати заявку й документи новому постачальнику. Далі всі бюрократичні процедури він здійснить сам і вам приходитимуть вже нові платіжки. Часу на все це знадобиться не більше як 21 день. Проводити нову газову трубу при цьому не потрібно. Не буде й жодних перерв у газопостачанні між старою й новою компанією — люди будуть із газом.
Утім, навіть із такою спрощеною процедурою в споживачів уже з’явилися проблеми. Зокрема з так званим EIC-кодом, який мають указувати в платіжках від облгазу. Він потрібен для ідентифікації споживача. Тож при зміні постачальника людина має його надати новій компанії.
«EIC-код — унікальний газовий ідентифікатор. Його потрібно вказувати при зміні постачальника газу, щоб процес обліку спожитого газу відбувався правильно. EIC-код не змінюється при зміні постачальника», — пояснює директор ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» Максим Рабінович.
Проте чимало споживачів скаржаться: EIC-код із платіжок зник.
У інформаційно-консультаційному центрі ГазПравда інформують: про відсутність коду вже повідомили клієнти Київоблгазу, Вінницягазу, Житомиргазу, Волиньгазу, Рівнегазу, Донецькоблгазу тощо.
У підсумку люди шукають порад у нових газопостачальних компаній, хоча ЕІС-код присвоює саме оператор газорозподільчих мереж — облгаз.
«До нас періодично зверталися клієнти, які не знають, де знайти свій EIC-код, — констатують у ГК «Нафтогаз України». — В таких випадках ми радимо подивитися дані в останній платіжці за розподіл або в особистому кабінеті на сайті облгазу, який обслуговує клієнта. Трапляються випадки, коли людина не знаходить у платіжці EIC-код, тоді ми просимо її телефонувати до контакт-центру свого облгазу та дізнаватися газовий код там. В Україні немає єдиної доступної для всіх постачальників бази даних абонентів, тому клієнту потрібно дізнаватися свій EIC-код самостійно».
Згодом у мережі з’явилися фото свіжих платіжок від облгазів, де EIC-код таки з’явився, але — вертикальним написом за лінією відриву! Тобто важливу для споживача інформацію, яку раніше вказували в тілі платіжки, свідомо перенесли в «сліпу зону». Розкриваючи конверт-платіжку, людина автоматично відірве код, адже той чомусь міститься за лінією відриву. Таким чином клієнта свідомо позбавляють інформації, необхідної йому для можливої зміни постачальника газу.
При цьому проблема з відсутністю «газових кодів» у платіжках виникає не вперше. Саме тому Регулятор (НКРЕКП), зобов’язав усі облгази зазначати EIC-код споживача в електронному кабінеті та платіжці: «...на постійній основі в особистих кабінетах (за наявності) та щомісячно в платіжному документі побутового споживача зазначає його EIC-код (за наявності) його точки комерційного обліку».
«Інформація про ЕІС-код зазначається в заяві-приєднання до договорів з розподілу та постачання природного газу. Проте не в усіх споживачів такі договори є. Споживачу, який не знайшов свого ЕІС-коду в платіжці від облгазу та в особистому кабінеті, потрібно звернутися на гарячу лінію облгазу та попросити надати його. Якщо ж облгаз не надасть інформації про ЕІС-код споживача, варто надіслати письмову претензію облгазу, а також скаргу до національного регулятора — НКРЕКП», — радить координаторка житлово-комунальних та енергетичних програм громадянської мережі «Опора» Тетяна Бойко.
Однак, схоже, що проблема ЕІС-кодів швидко не вирішиться. Адже облгаззбути, афілійовані з облгазами, намагаються скасувати вимогу публікації ЕІС-кодів через суд. Зокрема, в окружному адміністративному суді м.Києва відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ТОВ «Миколаївгаз збут» до НКРЕКП. Тож боротьба за вільну та швидку процедуру зміни постачальника газу триває.