Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Почекаємо до... після мораторію

Бізнес хоче реформ, але не за рахунок популізму влади
6 грудня, 2005 - 00:00
МАЛЮНОК IГОРЯ ЛУК’ЯНЧЕНКА

Практично всі «круглі столи» та конференції, на яких відточує свою майстерність експертне співтовариство, присвячуються порадам уряду. Що робити з країною, щоб нарешті досягти хоч якогось прогресу? От і нещодавно створене всеукраїнське суспільне об’єднання «Успішна Україна» вирішило представити свою версію відповіді. У принципі це збігається з проханням Президента експертному та інвестиційному співтовариству висловити свої поради. Але, якщо міркувати розсудливо, то бізнесу нічого іншого просто не залишається — його першого стосуються усі зміни та нововведення в економічній політиці держави.

А понад усе бізнес і, зокрема, таке його об’єднання, як «Успішна Україна», звичайно, хвилює податкова реформа. Як відзначає керівник цієї громадської організації Юрій Бойко (прохання не плутати з екс-головою НАК «Нафтогаз України» і нинішнім головою Республіканської партії), до кінця наступного року система оподаткування повинна бути спрощена, стабілізована та адаптована до міжнародних норм. Усі ці добрі наміри, на його думку, повинні реалізуватися за рахунок того, що буде введено єдиний соціальний податок у 25%, ПДВ — 10%, а податок на прибуток поступово знизиться до 15%. На єдиному податку залишаться працювати лише справді дрібні підприємства, щоб інші не розслаблялися і поступово ставали великими. Все це повинно привести до того, що бізнес вийде з тіні. На думку Бойка, в результаті у країні все стане добре: і ВВП виросте, і доходи вдвічі збільшаться, і інвестори захочуть прийти до країни.

Однак, як зазначає Бойко, всі ці блага зваляться нам на голову лише за умови, що його програма буде складовою єдиного плану будівництва країни, який, на його думку, повинен бути продуктом усіх суспільних сил. Народися б він лише в Секретарiатi Президента, бізнес вкотре йому не повірить.

Однак варто зазначити, що подібні корінні зміни до податкового законодавства можуть бути внесені лише до 1 липня 2006 року, тобто до моменту прийняття бюджетної резолюції. А якщо враховувати, що влада до кінця березня займатиметься в основному виборами, то часу, що залишився, навряд чи вистачить на такі зміни, які, без сумніву, здатні змінити розставляння сил у суспільстві. Крім того, не можна забувати й про позицію Мінекономіки, яку нещодавно озвучив міністр Арсен Яценюк. Вона полягає в тому, щоб ввести мораторій на податкові зміни. Втім, «Успішна Україна» вважає, що цей мораторій — справа, яку можна виправити, і під тиском громадськості держава може прийняти пропоновані податкові новації.

Безумовно, зробити основну функцію податкової системи не фіскальною, а стимулюючою треба було вже давно. Зрозуміло, що податки повинні бути простими і зрозумілими для всіх, хто їх платить, і ніхто не повинен від них ухилятися. Однак напередодні виборів подібні зміни можуть статися хіба що як подачка від влади, яка хоче привабити більше прихильників. Тим більше, що зараз уряд навряд чи думатиме про наступний бюджет, який, можливо, створювати доведеться не йому. Та й продумати, як це краще зробити, щоб не зашкодити ні бюджету, ні бізнесу, часу не вистачить, а готового плану немає навіть у тих, хто привселюдно оголошує про його необхідність. Чи варто за цих умов поспішати і пов’язувати податкову реформу не з досягненням щодо її загальнонаціонального консенсусу, а з якоюсь датою? Тим більше, що зовсім нещодавно ми вже були свідками того, до чого може призвести популізм та непродумані поквапливі рішення, які повною мірою позначилися на сповільненні темпів зростання вітчизняної економіки.

Голова правління суспільного об’єднання підприємців «Нова формація» Володимир Співаковський зазначив з цього приводу, що в нашому суспільстві немає бізнестехнологів, які могли б чітко розробити стратегії змін, знайти безболісні точки дотику між владою та бізнесом. Отже, трансформація податкового законодавства, на його думку, повинна бути добре продуманою та обговореною не лише з бізнесменами, але й з експертним співтовариством, яке не пов’язане власними економічними та передвиборними інтересами, а значить, незаангажоване і здатне до адекватних оцінок. Однак провести таку широку дискусію до середини літа суспільство явно не встигне. Тож, вважає Співаковський, не варто квапити події і сподіватися на рецидиви популізму у політиків. Словом, у податкового мораторію зростають лави вимушених прихильників, які вважають, що питання податкової реформи варто піднімати не раніше 2008 року? Тоді, можливо, й бізнесмени будуть задоволені і бюджет не постраждає.

Наталія ГУЗЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: