Державна податкова адміністрація України (ДПАУ) у другому півріччі 2009 року перевірить діяльність підприємств нафтогазовидобувної галузі. Про це в ході оголошення результатів контрольно-перевірочної роботи за перше півріччя повідомила заступник голови ДПАУ Наталія Рубан. За її словами, загалом протягом року всі документальні перевірки проводяться серед тих суб’єктів господарювання, які працюють у найбільш ризикових галузях економіки стосовно ухиляння від сплати податків. Нагадаємо, що у 2008 році за цим принципом для планових перевірок відібрали лише 28% платників.
У результаті вже проведених перевірок таких ризикових груп планові візити податківців скоротилися, але тільки на 3%. Підприємствам-порушникам за перше півріччя 2009 року ДПАУ донарахувала два мільярди гривень, з яких до бюджету вже надійшло півтора мільярда. Решта суми оскаржується платниками в судах. Загалом же, за словами Рубан, щорічно перевіряється кожне третє велике бюджетоутворююче підприємство, п’ятнадцяте — середнє та 120-е — мале. «Якщо взяти з 800 тисяч платників податків, то у нас більше двох тисяч суб’єктів — це великі підприємства, які формують майже 80% всього бюджету», — розповідає Рубан, окреслюючи основне поле планових перевірок на 2009 рік. Решта — малі та середні підприємства, серед яких хоч і є ризикові, однак, за словами заступника голови ДПАУ, вони не є пріоритетними у питанні отримання бюджетних доходів.
Кількість перевірок бізнесу дійсно зменшилася, говорить «Дню» президент Спілки податкових консультантів Леонід Рубаненко. Але зменшення викликане далеко не надмірними стараннями податківців, а об’єктивними причинами. Зокрема, завдяки зменшенню на 40% кількості працюючих підприємств. А новий підхід у відборі підприємств для документальних перевірок (за певною групою ризику) Рубаненко вважає недосконалим. Мовляв, сьогодні підприємство може входити до групи ризику, а завтра — ні. «Тому це дуже відносні групи ризику», — говорить він «Дню».
Натомість Рубан повідомила, що за перше півріччя 2009 року податківці перевірили підприємства будівельної, залізничної, лісової та деревообробної галузей. А зараз розпочалися планові перевірки підприємств нафтогазовидобувної галузі й суміжних із ними галузей, які закінчаться у жовтні 2009 року. «Перевіряємо «Нафтогаз України», «Укрнафту», «Укртатнафту», практично всіх», — сказала Рубан, відповідаючи на запитання «Дня». Крім того, у другому півріччі 2009 року проконтролюють ще й обласні енергопостачальні компанії та спиртові заводи.
Перевірити нафтогазовидобувний сектор на предмет податкових огріхів варто було вже давно, говорить «Дню» директор Центру «Номос» Михайло Гончар. «Ця діяльність постійно залишається не дуже прозорою для органів державної влади. І це важко заперечувати. Достатньо згадати, скільки різночитань викликав звіт Рахункової палати за результатами аудиту НАК «Нафтогаз України... Тим більше, що зараз іде мова не тільки про зростання цін на газ власного видобутку для населення, а й про реформу газового сектору, який найбільш вагомий для країни. Очевидно, що при цьому питання нарахування податків, їх повноти сплати, прибирання мінімізаційних схем з уникнення сплати податків стають ще актуальнішими», — говорить Гончар. Плюс до цього різні фінансові інститути постійно висувають Україні вимоги, які стосуються поліпшення прозорості роботи саме нафтогазовидобувного сектору. «Між іншим, одна з вимог, яка була позначена групою європейських банків під час переговорів у Брюсселі, й полягає у тому, щоб Україна вивчила можливість приєднання до однієї з міжнародних ініціатив прозорості у сфері видобутку нафти та газу. Її суть, якщо коротко, наступна: проводиться звірка обсягів податкових і неподаткових надходжень, що їх сплачують підприємства, із тими даними, які отримують наші податкові органи», — пояснює Гончар. За його словами, найпоширеніша схема мінімізації прибутку у нафтогазовидобувних підприємствах стосується діяльності офшорних компаній, які підписують угоди з підприємствами нафтогазового сектору на виконання певного обсягу робіт, надання послуг чи забезпечення матеріалами або ресурсами. Наявність таких схем, на думку експерта, б’є не тільки по кишені держави. Це напряму визначає порядок та ефективність циркулювання фінансових потоків компаній. «Якщо у певному напрямку діяльності нафтогазового сектору задіяна фіктивна компанія, то це — індикатор того, що частина фінансових ресурсів вимивається з економіки підприємства і тіньовим чином розподіляється в інтересах приватних осіб», — підсумовує Гончар. На його думку, мінімізаційні схеми активно використовують як державні, так і недержавні нафтогазовидобувні українські компанії.