Українські програмісти завжди були серед найкращих у своїй справі. Та якщо спочатку окремі «самородки з народу» працювали переважно за кордоном, то нині центри розробників програмного забезпечення базуються і в Україні. Це дозволяє багатьом здібним фахівцям реалізувати себе на Батьківщині.
Хоча, в першу чергу, попит у роботодавців на кваліфікованих спеціалістів. Але найкращих, зрозуміло, усім не вистачить. Тож доводиться компаніям-розробникам програмного забезпечення (ПЗ) виховувати власні кадри. На щастя, вітчизняний кадровий ресурс дозволяє це зробити, відзначають західні експерти, ба навіть більше — українців не лише достатня кількість. Їхня компетентність також на потрібному рівні...
«А якщо ми хочемо й надалі перебувати на ринку, дуже важливо мати високі знання й компетентність у цій сфері. Це — одна з причин, чому ми вибрали Україну. Ми побачили, що тут зможемо забезпечити необхідний для нашої місії рівень компетенції... І Україна має величезний кадровий потенціал у сфері ІТ!» — розповідає Рекс Клаусагер, генеральний директор компанії-розробника ПЗ Celenia Software.
Утім, на даному етапі дефіцит спеціалістів все ж нагадує про себе... «Кадрове питання дуже гостре... Збільшується як кількість партнерів, так і клієнтів. Тож попит на фахівців зростає в рази!» — коментує «Дню» кадрові проблеми розробників програмного забезпечення директор департаменту Microsoft Business Solution «Майкрософт Україна» Костянтин Щербина.
Тож зрозуміло, що будь-яка іноземна чи вітчизняна компанія, що виробляє ПЗ в Україні, обов’язково намагається вберегти себе від кадрового голоду (нині чи в майбутньому) шляхом створення так званих власних кузень кадрів. «Інвестиції у власних співробітників найвигідніші для нашої компанії... Якщо ви думаєте, що розвиток навичок коштує дорого, то вам слід оцінити вартість їх нестачі! А ми не маємо бажання «експериментувати» в цьому плані...» — стверджує операційний директор Celenia Software Ukraine LTD Геннадій Мартинюк. За його словами, ситуація на вітчизняному ІТ- ринку за останній час значно змінилася. Ще три—п’ять років тому компанії мали можливість обирати кращих iз кращих. Зараз же попит на кваліфікований IТ-персонал значно виріс. І більш-менш комфортно себе почувати на ринку дозволяє лише наявність власних учбових закладів...
«У більшості випадків нас задовольняє якість освіти в українських вищих навчальних закладах, однак треба відмітити, що в них немає необхідної нам спеціалізації... Ми сподіваємося, що вона з часом з’явиться в технічних ВНЗ України. Можливо, тоді компаніям і не потрібні будуть власні академії, бо вже готові спеціалісти будуть випускатися вишами. Утім, поки що персонал для роботи в компанії ми готуємо у власній академії...» — розповідає Мартинюк.
Проте така перспектива також не безпроблемна, зазначають підприємці. Бо в Україні зараз тенденція до підвищення зарплат програмістів. Зрозуміло, що для людей це добре, для компаній — не дуже... Адже нині, за словами Мартинюка, операційні витрати компаній-розробників ПЗ, що працюють в Україні, відчутно зростають. Стосується це як зарплати, так і оренди, інших бізнес-послуг. Це призводить до ситу ації, коли вартість послуг самої компанії також збільшується, що робить бізнес менш конкурентоспроможним. «Проте з цією проблемою стикаються всі. І її вирішення — підвищення ефективності процесів, підвищення продуктивності співробітників», — констатує операційний директор Celenia Software Ukraine.
А от іноземні компанії мають причини, щоб не економити на українських програмістах, адже, як розповів «Дню» Геннадій Мартинюк, вони — одні з найкваліфікованіших у світі...
«Від наших датських колег я знаю, що наші спеціалісти від іноземних відрізняються підходом до виконання задач. Це той випадок, коли якість не може бути компромісом. Український підхід не передбачає будь-яких дій, що зашкодять якості. Вона завжди на першому місці! Наприклад, в Індії чи Китаї якість подібних продуктів набагато гірша... Саме якість відрізняє вітчизняних програмістів!» — однозначно запевняє Мартинюк.