Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Прикрилися парламентом

А чому б не підготувати законопроекти по СОТ вчасно?
16 липня, 2005 - 00:00
МАЛЮНОК IГОРЯ ЛУК’ЯНЧЕНКА

Кабмін спершу прагнув до того, щоб Верховна Рада не прийняла всіх урядових законопроектів по СОТ. Це парадоксальне твердження пояснює деякі причини протистояння уряду та парламенту останніх двох тижнів, а також скандалу, вчиненого урядом керівництву законодавчого органу. Адже справжня ситуація з вступом України у цю міжнародну організацію принципово відрізняється від її урядової подачі. Згідно з офіційною версією, головною вимогою для того, щоб Україна змогла стати членом СОТ до кінця поточного року, є приведення законодавства у відповідність із правилами цієї організації шляхом прийняття низки законів. Верховна Рада впоралася з цим не повністю. На початку тижня цю позицію уточнили. Міністр економіки Сергій Терьохін за підсумками останнього засідання робочої групи з питань СОТ, що відбулося 5—8 липня, заявив, що п’яти ухвалених законів вистачить, щоб Україна вступила до СОТ у грудні, і висловив щодо останнього абсолютну переконаність. Тим паче, якщо Верховна Рада схвалить решту законопроектів на початок осені.

Проте відоме британське видання Financial Times інтерпретувало підсумки вказаного засідання трохи інакше. Воно навело такі слова канадського дипломата Сержіо Марчі, голови робочої групи з питань СОТ по Україні: «Комітет СОТ, що розглядає заявку України, ще може схвалити грудневу дату вступу, якщо Україна досягне нових результатів до наступної зустрічі комітету в середині вересня. Києву необхідно переконати робочу групу в тому, що він ухвалить усі закони, а також завершить двосторонні переговори про вступ зі США, Австралією й іншими [країнами]». Основна фраза тут — «Київ... завершить двосторонні переговори». Це та обов’язкова для вступу умова, виконати яку до вересня ми зможемо тільки дивом. Іншими словами — необхідне не лише набуття чинності певних законів, а й закінчення двосторонніх переговорів із усіма без винятку учасниками нашої робочої групи. Україні тут залишилося узгодити умови протоколів із 14 країнами. За даними МЗС, переговори з п’ятьма з них (Китаєм, Японією, Перу, Колумбією й Ісландією) перебувають на заключній стадії, і до вересня цілком реально їх завершити. Після прийняття закону про інтелектуальну власність до списку можна додати й США. А що робити відносно інших восьми країн, переговори з деякими із яких ще не початі (!), — неясно. Крім того, імовірно, що найпроблемнішими з решти учасників переговорів стануть не багаті держави на зразок Австралії, а Вірменія і Киргизстан, які перебувають під політичним впливом Росії, котра всіляко допомагає нам вступити до СОТ якнайпізніше.

Кабмін чудово це розуміє. Очевидно, до СОТ нас цього року не запросять, оскільки двосторонні переговори ми завершити не встигнемо. А наступний шанс встигнути на поїзд глобальної торгівлі Україна отримає не раніше кінця 2007 року — дати чергової Конференції міністрів СОТ, наділеної повноваженнями з прийняття нових учасників. Мабуть, обговорюючи те, як відвести від нинішнього уряду обвинувачення в невиконанні (через провал переговорів) головної на поточний рік зовнішньополітичної обіцянки команди Віктора Ющенка, було вирішено винним зобразити парламент. У зв’язку з чим міністри активно озвучують необхідність термінового прийняття пакета законів, і водночас хтось режисирує опір парламентської опозиції. Завдання — організувати шоу, у якому Верховна Рада не приймає термінові закони, а винними в цьому зображаються опозиційні фракції — виконується на «відмінно».

Кажучи про те, що відбувалося тиждень тому у Верховній Раді, політолог Андрій Федоров зазначив, що «хоч як би... здавалося, що в сесійному залі коїться безлад, насправді там панує лише добре організований хаос». Попри те, хто хаос ініціював, його результат — прийняття тільки частини законів по СОТ, на чому насправді й наполягав уряд. Увага широкої громадськості притягується до цієї події за допомогою чергового скандалу з участю вищих осіб держави. Готується заділ на осінь, на період передвиборної кампанії. Тоді, коли виникне запитання: «То чому Україна все-таки не увійшла до СОТ?» — влада заявить, що опозиція перешкодила своєчасному прийняттю законів. Чесної відповіді — «ми провалили переговори» — люди від уряду не почують...

Євген НІКОЛАЄВ, Український центр структурного прогнозування
Газета: 
Рубрика: