Світова спільнота у паніці: Уолл-стріт переживає величезне потрясіння. Два гіганти фінансового сектору США, Lehman Brothers Holdings Inc. та Merrill Lynch & Co., заявили про свої величезні фінансові проблеми, які зрештою призвели до банкрутства першого та до злиття другого з Bank of America. «Розпочався рух тектонічних плит світової фінансової системи, з якого народиться новий фінансовий порядок, — говорить керуючий директор Knight Capital Group Inc Пітер Кенні. — І це буде хворобливий процес».
Такі слова підтверджуються останніми звістками зі світових фінансових ринків: побоюючись повторення долі світових гігантів і для інших фінансових установ, банки раптово припинили видавати міжбанківські кредити або ж підняли до рекордного рівня ціни на них. Центробанки найбільших країн світу вливають десятки мільярдів доларів у банківські системи своїх країн, щоб пом’якшити фінансовий удар.
Так, Європейський центробанк оголосив про надання своїм банкам додаткових одноденних кредитів на суму 30 мільярдів євро ($42,7 мільярда). Банк Англії спочатку виділив триденні кредити на суму 5 мільярдів фунтів стерлінгів ($9 мільярдів), а потім ще 20 мільярдів фунтів ($35,66 мільярда) дводенних кредитів. Федеральний резервний банк Нью-Йорка віддав у банківську систему $70 мільярдів. Федеральна ж резервна система США хоча і не знизила процентну ставку, але пообіцяла «зробити все необхідне» для вирішення цих проблем. Зокрема, вона пішла на досі безпрецедентний крок: надала найбільшій світовій страховій компанії AIG, яка опинилася на грані краху, кредит у $85 мільярдів в обмін на отримання державою 79,9% її акцій.
Десять найбільших світових банків під керівництвом Федерального резервного банку Нью-Йорка намагаються створити незалежний приватний пул для міжбанківського кредитування, виділяючи в нього кожен по $7 мільярдів. Вони сподіваються, що це стане своєрідною страховкою для них при кредитуванні один одного, якщо фінансова криза загостриться.
«День» розпитував експертів, як позначаться проблеми світових фінансових ринків на українській банківській системі.
Загострення глобальної фінансової кризи прямо не вплине на нашу систему, вважає президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко. Хоча він і не заперечує, що вартість банківських позик зросте. В той же час, він не зміг уточнити, наскільки здорожчають кредити на міжнародних ринках для наших банків.
На думку президента Центру ринкових реформ Володимира Ланового, криза Заходу поширюватиметься за принципом доміно на інші країни та врешті призведе до масового вилучення іноземцями капіталу з України. Початок цього процесу він вбачає у нинішній ситуації на фондовому ринку країни. «Фондові індекси і далі падатимуть, і до кінця року ситуація не зміниться. Акції наших банків впали за цей рік майже вдвічі. Нам необхідно вжити заходів для залучення іноземного капіталу в Україну», — відзначив він у коментарі «Дню».
Із таким тлумаченням ситуації не згодний управляючий директор «КУА «Tiger Asset Management» В’ячеслав Бондарчук. На його думку, сьогоднішні коливання на фондовому ринку зумовлені переважно спекуляціями. Насправді ж інвестиції нікуди не подінуться, адже на ПФТС вартість найпривабливіших на ній об’єктів зараз дуже занижено. Передбачливий інвестор обов’язково цим скористається, бо, інвестувавши на три роки у ці акції по мінімуму, заробити він зможе до 300%.
Думку Ланового про подорожчання зовнішніх кредитів підтримують у банківських колах та називають конкретні цифри здорожчання світового ресурсу. «Якщо сьогодні банки беруть кредити під 11—12%, то до кінця року буде приблизно 15%. Зміну вартості кредитів банки відчують одразу. Тому для банківських позичальників це означає здорожчання кредитів на 4—7%, — ділиться своїми спостереженнями з виданням голова правління ЗАТ «Сбербанк России» В’ячеслав Юткін. — Більше того, побоюючись втрати своєї ліквідності, до 50 банків можуть призупинити кредитування... Для банків дуже складним буде квартал, який починається з жовтня, й їхнім головним завданням буде збереження свого капіталу та грошей своїх вкладників».
Його підтримує і президент Асоціації українських банків. «Усі сьогоднішні проблеми на міжнародних ринках, ускладнення ситуації з ліквідністю призведуть до того, що банки (українські. — Авт.) будуть змушені ще обережніше розглядати свої плани, у тому числі й на наступний рік, з нарощування активних операцій. Якщо минулий рік ми закінчили з 64-відсотковим зростанням кредитів, то у 2008 році, думаю, вийдемо на 35—40%. На 2008 рік банки повинні планувати 20%, а може, й менше приросту кредитів, бо ресурсів просто не буде. І до цього потрібно готуватися», — розповідає Сугоняко «Дню».
Повністю призупинити кредитування банки не зможуть, бо в них не буде доходу, вважає старший аналітик «ФорексКлубу» Микола Івченко. Найвірогідніше, що вони зменшать темпи зростання кредитування за рахунок припинення видачі незабезпечених кредитів (без застави майна, земельної ділянки та ін.). За словами Юткіна, за критерієм ризикованості банкіри найперше припинять кредитування земельних операцій та будівельних проектів. А от іпотеку видаватимуть, хоча вона здорожчає й у гривні, й у доларах ще на 2—3%.
Утім, нема лиха без щастя, вважає Івченко. Через обмеженість банківських джерел фінансування населення може розраховувати на підняття депозитних ставок.