Міненерговугілля готується до створення нафтової вертикально-інтегрованої компанії (ВІНК). Про це йдеться в листі заступника міністра Міненерговугілля Ігоря Діденка до глави НАК «Нафтогаз» Андрію Коболєву. «На виконання наказу Міненерговугілля від 7 липня прошу вас особисто, керівника юридичної служби і керівника структурного підрозділу з корпоративного управління прибути на нараду з питання створення нафтової вертикально-інтегрованої компанії «ВІНК» на базі ВАТ «Укрнафта», ПАТ «Укртатнафта» і ВАТ «Укртранснафта», яка відбудеться 31 липня», — йдеться в листі.
Нагадаємо, що на початку липня на колегії Міненерговугілля прем’єр-міністр Арсеній Яценюк повідомив, що він підтримує ідею створення нафтової вертикально-інтегрованої компанії... разом з власниками групи «Приват» на базі згаданих вище компаній.
«Нафтову» пропозицію прем’єра підтримав і бізнесмен Ігор Коломойський. Він заявив, що виступає «за» ВІНК на базі «Укрнафти» (за контроль над нею бізнесмен тривалий час сперечався з Міненерговугілля) і виведення її на міжнародну біржу, бажано — лондонську. За словами Коломойського, в ідеалі у держави і міноритаріїв має залишитися по 25% акцій нової компанії. Він також допустив входження в цю компанію і хімічних підприємств.
Тож уряд хоче об’єднати найпотужніші нафтові активи в єдине ціле. Особливість цього об’єднання в тому, що контроль над більшістю цих активів уряд ділить з приватними власниками. Так, в «Укрнафті» (займається видобутком нафти) державі в особі «Нафтогазу» належить 50%+1 акція, решта — контролює група «Приват». В «Укртатнафті» (переробка нафти) частка НАКу — 43,05% акції, а групі «Приват» і Олександру Ярославському належить 57%. Ще один потенційний учасник ВІНК — «Укртранснафта» (транспортування нафти), яка на 100% належить державній компанії «Нафтогаз України».
Про очевидні і приховані цілі створення нового енергетичного монополіста на внутрішньому ринку «День запитав президента Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайла ГОНЧАРА:
— На ринку з’явиться ще один монополіст в енергетичному секторі. Євросоюз не матиме претензій, адже нафтовий ринок не регулюється.
Загалом, поява такої компанії має плюси і мінуси. З одного боку, базовим елементом такого ВІНКу буде нафтовидобувна «Укрнафта», довкола контролю за якою між Коломойським і урядом точаться суперечки. Тому наразі може йтися про поступки Кабміну групі «Приват» з тим, щоби залагодити всі конфліктні ситуації і створити підґрунтя для нормалізації роботи сектору на вигідних для всіх умовах. У такому разі контроль Коломойського збережеться завдяки тому, що він має серйозний вплив в «Укрнафті» та «Укртатнафті».
Державна «Укртранснафта» автоматично вписується в алгоритм роботи запропонованого ланцюжка «видобуток — транспортування — переробка». Вона служитиме для перекачування нафти двох згаданих вище нафтовидобувних компаній. Адже іншого ресурсного потоку немає: імпорт в Україну зведений майже до нуля. Єдине, чим ще займається «Укртранснафта» — здійснює транзит 15 мільйонів тонн енергоносіїв нафтопроводом «Дружба» для центральноєвропейських заводів. Держава, створюючи ВІНК, сподівається також систематизувати отримання податкових платежів та ренти за підсумками року.
З іншого боку, говорити про появу нафтового енергетичного гіганту немає сенсу. Відсутня для нього база. Адже за останніх 10 років видобуток нафти знизився вдвічі і становить 1,7 мільйона тонн. Українська нафтопереробка здатна освоювати понад 50 мільйонів тонн нафти, але реальні обсяги значно зменшилися: 2013 року — 4 мільйони тонн, 2014-го — близько 2 мільйонів тонн. Якщо раніше «Укртранснафта» перекачувала близько 100 мільйонів тонн нафти, з яких 60 мільйонів тонн транзитом і 50 — імпортувалося для внутрішньої переробки, то зараз — це 15 мільйонів.
Тобто 10 років тому можна було створити компанію-гігант. Нинішня ініціатива — це відчайдушна спроба уряду мати запобіжник остаточного колапсу в нафтовому секторі. Це, звісно, краще, аніж допустити розпад активів. Крім того, в перспективі ВІНК має можливість збільшити імпорт нафти з метою розширення обсягів нафтопереробки в Україні. Щоби новостворена компанія була успішною, потрібні інвестиції приватних власників нафтопереробки в модернізацію своїх виробництв. Поки що цього немає, а в країні працює тільки один завод — Кременчуцький НПЗ.
P.S. Директор з розвитку бізнесу НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко допускає, що у випадку, якщо новий менеджмент «Укрнафти» не зможе зробити компанію прибутковою, держава може піти на приватизацію своєї частки її акцій. «Зробити так, щоб акціонери майже з рівними частками не конфліктували у своєму бажанні впливати на операційну діяльність компанії, практично неможливо. Щоб це не відбувалося, у всьому світі в корпораціях розділено рівень акціонерів і менеджменту. Якщо це вдасться, корпорація буде працювати нормально. Якщо ні — напевно, державі краще приватизувати свої нафтоактиви», — сказав він у інтерв’ю одному з вітчизняних видань.
При цьому Юрій Вітренко наголосив, що якщо вдасться зробити так, щоб на діяльність «Укрнафти» не впливав жоден акціонер, тоді цього робити не доведеться.