Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Про природу «валютного бунту»

Вячеслав ЮТКІН: Сьогодні банки не мають права казати, що відсутня готівка в касах
10 жовтня, 2014 - 17:14

В українському банківському середовищі не так багато фахівців, які працюють ефективно і завжди досягають поставленої мети. Один із них — перший заступник голови правління Промінвестбанку Вячеслав Юткін. Утім, Вячеслав Михайлович — не просто досвідчений фінансист. Ми його знаємо ще й як авторитетного експерта і людину, яка багато років поспіль підтримує різні соціальні проекти «Дня», починаючи з Бібліотеки і закінчуючи щорічним Фотоконкурсом. У суботу 11 жовтня він відзначає свій день народження. Колектив газети «День» приєднується до всіх привітань і бажає імениннику міцного здоров’я та професійних здобутків.

Сьогодні у столиці відбулася акція протесту, так званий валютний бунт, де люди скаржилися, що не можуть повернути валютні кредити. Яка ситуація у Промінвестбанку?

— Цієї проблеми у нашому банку не існує, бо ще раніше ми побачили цей підводний камінь. Тому продали весь портфель кредитів фізичних осіб і відійшли від практики видачі населенню доларових кредитів. Усі позики, видані за останні 1,5 року, — гривневі. Тобто ми відчули можливу проблему раніше і позбулися її. Для юридичних осіб валютні кредити лишилися.

— Які шанси заспокоїти валютний бунт у країні?

— Для фізосіб, які взяли валютні кредити (особливо на придбання машин), ця проблема існуватиме ще найближчого року. І без допомоги банків людям її не вирішити. Багато позичальників ще не подолали наслідки девальвації, яка була в кінці 2008 — на початку 2009 року, а вже друга хвиля накрила їх повністю. Тому єдино правильне рішення, яке прийматиметься банками, — індивідуальний підхід до позичальника, особливі умови реструктуризації (на тривалий час), або ж конвертація валютного кредиту в гривню. Обов’язково це робитимуть банки, які спеціалізувалися на роздрібному кредитуванні. Інакше проблема повернення валютних кредитів у них ніяк не вирішиться. Краще піти на компроміс, аніж втратити все.

Які прогнози щодо стабільності гривні?

— Гривню вдалося стабілізувати на позначці 13 за 1 долар адміністративними, а не ринковими заходами. Курс більше 13 гривень  розхитаний штучно і спровокований різким попитом на валюту. А реальна вартість національної валюти сьогодні — 12,6 — 13 гривень за 1 долар. Звичайно, існує ризик подальшого зростання курсу, якщо не вдасться здолати «чорний» ринок та стабілізувати падіння ВВП. Все залежатиме від можливості урегулювання ситуації на Донбасі. І розвиток подій на сході багато в чому визначатиме валютний курс. Не секрет, що втрата Луганська і Донбасу — це мінус 20% ВВП країни. Якщо ж, не дай Боже, відбудеться реалізація найгіршого сценарію, коли ці дві області перетворяться в друге Придністров’я й Україна їх де-факто втратить (а така небезпека є), то буде дуже складно втримувати курс у цих межах. Тому якщо відпустимо курс повністю у ринкове плавання, побачимо значні коливання.

Чи є у банку труднощі з купівлею валюти у НБУ? І проблеми з продажем її населенню?

— На сьогодні Промінвестбанк — один із банків, які найбільше продають валюту. Валюта продається за встановленим НБУ регламентом — у рамках 3 тисяч гривень. Черги є, але всі заявки клієнтів задовольняються. В той же час НБУ ввів заходи, які полегшили життя банкам. Оскільки валютна позиція скоротилася і з неї банки не могли продавати, то зараз існує можливість поповнення валютою на щотижневому аукціоні НБУ. Тобто Нацбанк досить оперативно й уміло вирішив проблему дефіциту валюти в банках. Ми спокійно підкріплюємося в НБУ валютою, виходячи з щоденних обсягів продаж через касу. Сьогодні банки не мають права говорити, що відсутня валюта в касах, бо її ніхто не здав. НБУ вирішив цю проблему, і вона не є подразником для ринку та населення. І хто так каже, той обманює клієнта.

Ви як банкір задоволені роботою НБУ?

— В цілому — так. Неймовірно складний період для НБУ, аналогів якому не було в усьому українському минулому. Нацбанк робить максимум можливого з того, що може. І люди, які розуміють банківський сектор, сьогодні навряд чи кинуть камінь у його бік, звинувативши в некомпетентності чи в нереагуванні на запити комерційних банків. Вперше за 15 років у банківській системі я бачу, що налагоджено абсолютно відкритий і прозорий діалог регулятора з комерційними банками. Є зворотний зв’язок, коли кожне звернення банківської асоціації розглядається буквально на наступному тижні й щодо нього виносяться конкретні рішення на рівні членів правління НБУ. Такого не було в історії системи! НБУ завжди був закритий. Потрапити туди — це було велика подія, до якої готувалися місяць чи два. Зараз можна подзвонити будь-якому члену правління, відправити листа, вийти з пропозиціями по новаціях, які покращать роботу системи, і отримати відповідь за добу чи дві. Це дозволяє вирішувати проблеми, які виникають щотижня. Це дійсно унікальна ситуація.

— НБУ закриває низку банків. Чи є претензії до Промінвестбанку, бо багато кажуть при прискіпливу увагу до російських банків?

— Прискіплива увага є. І ми з розумінням ставимося до цього, бо лунали різні закиди, але вони виявилися необґрунтованими і вигаданими. НБУ переконується, що робота введеться згідно із законами та підзаконними актами, які регулюють роботу банків. І в якійсь мірі — це ще й допомога НБУ, бо він глибше і конкретніше знає всі проблеми системи і допомагає їх вирішувати. Але на роботі банку це ніяк не відображається.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: