Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Про вибухонебезпечні «чутки» та їхні наслідки

НБУ обіцяє до кінця року вирішити долю одного з найбільших системних банків країни
15 грудня, 2016 - 10:20

Днями в українському медіапросторі розійшлася чергова хвиля паніки щодо приватизації ПриватБанку. Спровокувала її голова Національного банку України Валерія Гонтарєва, яка під час свого брифінгу заявила що вже до кінця цього року НБУ вирішить долю ПриватБанку: якщо банк виконав вимоги регулятора щодо докапіталізації — все гаразд, якщо ні — грядуть зміни, аж до можливої націоналізації — за згодою акціонерів, чи навіть без неї. 

ЩО ТАКЕ ПРИВАТБАНК ДЛЯ УКРАЇНИ?

ПриватБанк (заснований у 1992 р.) — найбільший за розміром активів банк в Україні, який віднесений до переліку системно важливих для економіки. Банк займає перше місце за кількістю роздрібних відділень, у своєму розпорядженні мережу в 20 тисяч банкоматів і терміналів і займає 58,7% ринку POS-терміналів. ПриватБанк одним з перших почав розвиток як IT-банкінг, вибудував інфраструктуру карткового бізнесу (54,2% активних платіжних карт в Україні емітовані ПриватБанком) і систему безготівкових роздрібних платежів, і за рахунок цього зайняв левову частку в обслуговуванні транзакцій малого бізнесу. За допомогою агресивної маркетингової кампанії ПриватБанк за п’ять років збільшив охоплення ринку роздрібних депозитів з 15% до 24%, а після краху конкурентів його частка зросла до 36%.

Основні акціонери ПриватБанку — Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов. Вони ж контролюють велику промислову, фінансову і медіа-імперію, яку неофіційно називають «група Приват». Найбільшим акціонером ПриватБанку є Ігор Коломойський, який володіє часткою близько 50% акцій. До Революції Гідності похвалитися особистим знайомством з Ігорем Коломойським могли обрані бізнесмени і політики. Але з весни 2014 року олігарх став публічним, очолив Дніпропетровську область. У статусі губернатора він запам’ятався тим, що зміг припинити сепаратистські настрої в регіоні, організував фінансування армії і добровольчих батальйонів. А ще — жорстким конфліктом при спробі змінити менеджмент компанії «Укрнафта», де групі «Приват» належить 43%, а державі — 50% + 1 акція — після якого Коломойський пішов з посади голови Дніпропетровської ОДА. Покинувши посаду в 2015 році, Коломойський уникає критичних оцінок влади.

ПРО СУТЬ ПРОБЛЕМИ І ВАРІАНТИ ЇЇ ВИРІШЕННЯ

Проблема ПриватБанку звична для усього банківського ринку України — проблемна кредиторська заборгованість. Простими словами — якщо ці кредити не будуть повернені, то банк, можливо, не зможе  виконати свої зобов’язання перед вкладниками. Наслідки цієї ситуації, з огляду на позиції, які займає ПриватБанк на ринку (272 млрд грн, більше 20% всієї банківської системи), для всієї фінансової системи будуть страшні. І тут паралельно — привіт Антимонопольному комітету та НБУ, які допустили виникнення банка-монополіста.

Експерти пропонують наступні варіанти вирішення проблеми (ми згрупували їх у три групи):

1 Акціонери докапіталізують банк, поступово знизять частку кредитів пов’язаним особам до гранично допустимого рівня (25% регулятивного капіталу), і змусять основних позичальників банку внести реальні застави під видані їм кредити.

2 Банк націоналізують (це можливо як за добровільної згоди акціонерів, так і без нього).

3 Банк оголошують неплатоспроможним і ліквідують. В силу величини банку і його ролі для економіки і фінансової системи, цей сценарій найменш ймовірний.

Наприкінці жовтня цього року голова НБУ Валерія Гонтарєва в інтерв’ю «Громадському», коментуючи ситуацію навколо Приватбанку, констатувала, що «системність цього банку ніколи не дозволить Національному банку відправити цей банк до Фонду гарантування».

«Якщо він не виконає програму докапіталізації, то, зрозуміло, він може бути націоналізований. Але будемо сподіватися, що він її виконає, бо у нас на програму рекапіталізації надано три роки. І на сьогодні у нас є етапи, точки виміру, коли ми перевіряємо адекватність капіталу — 0, 5%, 7% і 10%. Зрозуміло, що це треба виконати. У нас пройшов майже рік від початку першого етапу рекапіталізації. Але у нас ще є два роки. Треба виконувати етапи», — констатувала Гонтарєва.

Згідно з українським законодавством, держава може увійти в капітал приватного банку не менше ніж на 75% + 1 акцію. Банк проводить додатковий випуск акцій, які обмінюються на пакет ОВДП, які випускає Міністерство фінансів. ОВДП надходять у портфель банку, а акції — у власність держави. Порядок придбання акцій банків в обмін на ОВДП регулюється постановою Кабміну №632 від 19.11.2014 р. Придбання акцій банку проходить за пропозицією НБУ на підставі відповідного рішення Кабміну.

Україна вже погодила з МВФ обсяг випуску облігацій внутрішньої позики на 166 млрд грн, призначених для докапіталізації банків і ФГВФО на 2016 рік. З цієї суми було використано тільки 14,3 млрд на докапіталізацію Ощадбанку й Укрексімбанку. Таким чином, 151,7 млрд грн може бути витрачено на вливання державного капіталу в інший банк — наприклад, ПриватБанк. Якщо держава буде входити до складу акціонерів ПриватБанку, вона відразу ж отримає над ним повний контроль, а долі всіх акціонерів будуть скорочені до 25% мінус 1 акція — зрозуміло, в разі, якщо вони добровільно погодяться на націоналізацію банку.

Якщо ж акціонери не йдуть на добровільну націоналізацію банку, їхні частки в такому випадку списуються до нуля. У недобровільної націоналізації банку найбільший ризик — з огляду на надзвичайно високу концентрацію роздрібних безготівкових розрахунків (пенсійні виплати, стипендії, комунальні платежі, обслуговування ФОП, тощо), створену банком. 75% роздрібних безготівкових транзакцій здійснюються через Приват, будь-які форс-мажори з системою призведуть до збоїв в роботі малого і середнього бізнесу та уповільнення економічної активності в країні.

Тому найпростіший і найоптимальніший для всіх варіант — це домовитися про те, що банк за кілька років поступово вийде на виконання всіх нормативних вимог регулятора. Саме такий рецепт було узгоджено з МВФ і виписано ПриватБанку, який отримав три роки на приведення діяльності в порядок і скорочення частки інсайдерів у кредитному портфелі (а там, можливо, і Антимонопольний комітет нарешті «запрацює»).

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: