Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

П’ятсот заручників одного конфлікту

Історія про те, як податкова «припинила вважати» господарство сільгоспвиробником і нарахувала йому штраф у розмірі 18 мільйонів гривень
14 березня, 2013 - 11:23

За півтора десятиліття в Україні, буквально з нічого сформувалася ціла галузь із вирощування печериць. А от сьогодні понад п’ятсот профільних підприємств із кільканадцятьма тисячами робочих місць виявилися заручниками конфлікту між одним виробником і податковою.

«День» нещодавно писав про найбільшого на теренах СНД виробника, котрий продукує 40% усього компостного міцелію, що його використовують при вирощуванні печериць, — ТОВ «Мікоген-Україна». Підприємство за шість років (із 2006-го до 2012 рр.) працювало суто як сільськогосподарський виробник. Жодних претензій до підприємства ні реєстраційні, ані податкові служби не мали.

На початку року Кременецька міжрайонна податкова «припинила вважати» господарство сільгоспвиробником і нарахувала підприємству штраф у розмірі 18 мільйонів гривень. Причому штраф було нараховано не лише за 2012-й, а й за 2011 рік, за результатами якого підприємство уже успішно пройшло перевірку. Товариство оскаржило це рішення податківців у вищій інстанції. Розгляд апеляції ТОВ «Мікоген-Україна» в Державній податковій службі у Тернопільській області призначили на 15.30 21 лютого. Але вранці того ж дня керівників підприємства повідомили по телефону, що розгляд апеляції перенесено на 28 лютого. А на територію підприємства прийшло близько 16 осіб, які назвалися працівниками податкової міліції та пред’явили ухвалу Тернопільського міськрайонного суду і заблокували виходи. Податкові міліціонери вилучили більш як п’ять тисяч документів підприємства й відмовилися скласти список того, що забирають. На той час уже приїхали адвокати з Києва та Львова — вони і склали перелік документації, яку забирали податківці. 26 лютого все це генеральний директор ТОВ «Мікоген-Україна» Мирослав Загорський озвучив на прес-конференції в інформагентстві УНІАН.

Того ж дня на офіційному сайті Державної податкової служби з’явилося повідомлення під заголовком«Офіційна позиція Міндоходів щодо ситуації навколо ТОВ «Мікоген-Україна». У ньому, зокрема, йшлося: «під час перевірки встановлено, що ТОВ «Мікоген-Україна», здійснюючи діяльність, пов’язану з вирощуванням зернових культур та продажу міцелію грибів, всупереч п. 209.11 ст. 209 Податкового кодексу України, неправомірно перебувало на спеціальному режимі оподаткування з податку на додану вартість, внаслідок чого службові особи зазначеного товариства занизили належний до сплати податок на додану вартість за звітні періоди протягом жовтня 2011 року — вересня 2012 року.

Під час проведення перевірки підприємства з’ясовано, що фактично товариство не здійснює вирощування міцелію, а проводить виробництво компостного міцелію, що підтверджується технічними умовами, затвердженими згідно з установленими правилами.

Зокрема, ТОВ «Мікоген-Україна», здійснюючи реалізацію біологічного активу компостного міцелію, фактично проводить перепродаж аналогічного біологічного активу імпортованого грибного зернового міцелію без будь-яких його якісних і кількісних змін, тим самим не здійснює сільськогосподарської діяльності з вирощування міцелію. Реалізована товариством продукція — біологічний актив міцелій компостний — не є сільськогосподарською продукцією, виробленою ТОВ «Мікоген-Україна», яку отримано в результаті відокремлення від біологічного активу імпортованого — міцелію гриба печериці, а фактично є тим самим біологічним активом у суміші з компостом».

Із таких позицій сторони і підійшли до розгляду апеляції ТОВ «Мікоген-Україна» в Державній податковій службі у Тернопільській області 28 лютого. Проте того ж дня Тернопільська обласна державна адміністрація, спеціалістів якої непокоїть ситуація довкола основного бюджетоутворюючого підприємства у північній частині області, отримала роз’яснення від Міністерства аграрної політики і продовольства України, підписане заступником міністра Олександром Сенем: «...Виробництво міцелію компостного для вирощування печериць являє собою управління ферментативним процесом у сільськогосподарський сировині, в ході якого біологічні перетворення сукцесій мікроорганізмів призводять до утворення якісно і кількісно нового біологічного активу — компостного міцелію. Враховуючи вищезазначене та відповідно до КВЕД 2010 клас 01.30 відтворення рослин, в Україні зазначена діяльність належить до сільськогосподарського виробництва».

Аналогічну позицію засвідчив і лист за підписом виконуючого обов’язки президента Національної академії аграрних наук України України Василя Петриченка:

«...Враховуючи, що в процесі виробництва компостного міцелію проходить біологічний процес (розрастання зернового міцелію в компості) й вирощуються грибниці (міцелію) відповідно до класифікації видів економічної діяльності в Україні (КЕД 2010 клас 01.30) діяльність, пов’язана з відтворенням рослин, належить до галузі сільського господарства».

Але, мабуть, компетентні роз’яснення профільних установ понизили градус службової ретельності тернопільських податківців оголошення рішення за апеляцією Державної податкової служби в Тернопільській області, яке вона відклала до 15 березня поточного року. Поки що підприємство працює в штатному режимі. Усі заявки на компостний міцелій виконуються й виконуватимуться, — запевняють керівники «Мікогену». За прогнозами аналітиків ринку, якщо ТОВ «Мікоген-Україна» не вдасться захистити свою позицію, в кращому разі це призведе до подорожчання міцелію компостного та перебоїв з його постачанням, а в гіршому — до величезного дефіциту і необхідності реструктуризації десятків компаній, втрати тисяч робочих місць.

Сергій СИНЮК
Газета: 
Рубрика: