Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Рада зобов’язала власників офшорних компаній «відкритися»

Щоб знищити схеми «анонімного» збагачення чиновників, необхідно забезпечити тиск громадськості
16 жовтня, 2014 - 12:54
Рада зобов’язала власників офшорних компаній «відкритися»
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня», 1998 р.

Парламент зрушив з мертвої точки боротьбу з офшорними компаніями. На останньому засіданні в Раді 265 депутатів підтримали в другому читанні і в цілому закон №5114 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоотримувачів — юридичних осіб і публічних діячів». Його суть — усі юридичні компанії України повинні показати своїх реальних власників.

Це революційний закон. Якщо влада знайде в собі сили його запровадити, то на лопатки покладуть корумповану систему держапарату. «Сьогодні компанії зареєстровані в офшорах, а фактичними їхніми власниками можуть бути держслужбовці, або члени уряду, або співробітники адміністрації президента. Побачити це неможливо. Тому початкове завдання закону першої ваги — розкриття інформації про всіх реальних власників українських компаній, аби чиновники не ховалися за родичами, в офшорах, за будь-якими третіми особами, які виступають номінальними власниками, а фактично власником є чиновник», — заявив прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк.

Окрім обов’язкового відкриття реєстру кінцевих бенефіціарів і власників юридичних осіб, він також передбачає створення відкритого реєстру майнових прав на нерухоме майно всіх українських громадян. В ідеалі ми повинні б побачити, які у кого з чиновників є будинки, квартири, нерухоме майно, а також дістанемо реальний доступ до всіх баз даних всього нерухомого майна України. При цьому, за словами голови парламентського комітету з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією Віктора Чумака, повністю зберігає систему захисту персональних даних. Додамо, що раніше міністр юстиції Павло Петренко заявив: тільки-но парламент ухвалить закон, Мін’юст готовий розкрити такі реєстри протягом місяця.

У законі передбачено адміністративну відповідальність за ненаданння інформації директором чи уповноваженою особою кінцевого вигодоотрумувача, прізвищ та імен власників. Порушникові загрожує штраф чи громадські роботи терміном до 240 годин.

Які шанси, що закон успішно реалізують на практиці? Адже  у нас багато прикладів, коли потрібні документи існують, але, по суті, не виконуються. І кого вони торкнуться передусім? Про це «День» запитав у експертів.

КОМЕНТАРІ

Віталій ШАБУНІН, засновник правління громадської організації «Центр протидії корупції»:

— Без тиску журналістів і громадських активістів влада не захоче його імплементувати. Якщо його запроваджувати повною мірою, то це означає, що не буде жодної анонімної компанії, яка веде госпдіяльність в Україні (навіть незважаючи на кількість перереєстрації в офшорах). Будь-яка юридична компанія повинна упродовж семи наступних місяців показати, хто отримує вигоду від її діяльності. Якщо цього не зроблять, то у компанії автоматично відкликається ліцензія. Як це повинно в ідеалі діяти на практиці? Користувач Інтернету заходить в реєстр, дивиться назву компанії і бачить, хто є її бенефіціаром. Для нормальних легально працюючих компаній немає жодних проблеми, аби показати структуру власності. Проблема виникає для тих, хто ховається за офшорними компаніями. Ключовий інструмент вищої політичній корупції в Україні — це безликість офшорних компаній. Схемою анонімності офшорних компаній користуються виключно топ-корупціонери. Це ті люди, які обіймають вищі державні посади: перша і друга категорія держслужбовців (судді, прокурори, депутати), які впливають на розподіл спільного фінансового ресурсу. Якщо зараз міністр-корупціонер, наприклад, хоче вкрасти, то він створює компанію, яка «присмоктується» до його відомства і витягує гроші через держзамовлення, держзакупівлі, надання ліцензій. І в цій схемі корупціонерові важливо приховати свій зв’язок з компанією за офшорною фірмою. Але це перший крок у боротьбі з такими схемами. У Молдові пішли далі — відкрили в режимі онлайн всі транзакції в офшорній юрисдикції компаній. Тепер вони можуть порівнювати, яка компанія отримала гроші за держзакупівлями і куди вони пішли. Повторити це в Україні зараз технологічно неможливо. Спочатку треба створити цей реєстр власників і нерухомості, а потім — ухвалити закон, що дає змогу подавати у відкритому доступі всі державні бази.

Андрій НОВАК, голова Комітету економістів України, кандидат економічних наук:

— Слід розуміти, що багато рішень парламент ухвалював у контексті виборчої компанії. Кожна політична сила намагалася просунути свій законопроект. Але реальна практика засвідчує, що за потреби щось приховати, бухгалтери і власники бізнесу знаходять способи. Цей закон спрямований проти власників, які ховають свої доходи через багатоходові схеми холдингів, співвласності, підставних осіб, знайомих. Великого капіталу це навряд чи торкнеться. Великий український капітал (читай олігархи), який працює з міжнародним, Він досить прозорий, інакше працювати з європейськими й американськими банками не можна. А ось для тих, хто не працює зі світовими біржами і установами, виникнуть проблеми. Як правило, це фіктивні фірми під певні операції чи схеми, наприклад, для фіктивного повернення ПДВ, для валютних операцій, центри конвертацій та інша тіньова законодавча діяльність. Найбільше це стосується фінансових компаній. Реальної економіки — менше, тому що такі компанії вже роками вимушені працювати прозоро.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: