Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Реконструювати, значить — утеплити

22 березня, 2008 - 00:00

Світовий досвід свідчить, що подолати енергетичну кризу змогли тільки ті країни, які вирішили проблему теплової модернізації житлового фонду. Тож запровадження енергозберігаючих технологій в житлово-комунальному господарстві є стратегічно важливим для вирішення проблеми ефективного використання енергетичних ресурсів в Україні.

Відома компанія «Хенкель Баутехнік (Україна)» взяла на себе ініціативу привернути увагу широкої громадськості до цього питання. Досвід багатьох європейських держав (зокрема, Німеччини, Польщі та країн Балтії) переконує в необхідності комплексного підходу до вирішення проблем теплової модернізації. Одним із першочергових кроків у цьому напрямку в названих країнах стало створення ефективного інституту енергоаудиту і впровадження енергопаспорту кожного окремого будинку.

Експерти «Хенкель Баутехнік» зазначають, що у питаннях модернізації визначальною є не лише фінансова складова, а й технічний аспект. Від ефективності технічних рішень, застосованих під час модернізації, залежатиме її кінцева результативність, у тому числі й фінансовий успіх проекту. Україна має достатній ресурс спеціалістів, здатних взяти на себе технічний аспект вирішення проблеми, запропонувати відповідні системи, технології та матеріали. Зокрема, комплексний підхід був застосований при розробці проекту теплової модернізації міста Артемівськ Донецької області. Його приклад ще раз підтвердив, що комплексний підхід до впровадження енергозберігаючих технологій у житлово-комунальному секторі й, зокрема, в утеплення будинків, дозволяє на 50% зменшити витрати енергоресурсів.

«Хенкель Баутехнік» провів круглий стіл і, спираючись на думки його учасників, визначив перші кроки, які слід зробити в Україні, розв’язуючи цю надзвичайно важливу для країни проблему.

Експерти радять починати з того, що вже під час формування та ухвалення бюджетів різних рівнів відпрацювати механізм багатоканального фінансування пілотних проектів теплової модернізації житлового фонду, в тому числі, залучаючи кошти населення (такий комплексний підхід до забезпечення економічної і технічної складової теплової модернізації застосовуватиметься у мікрорайоні «Західний» м. Артемівськ Донецької області). Звичайно ж, водночас треба запровадити програму інформування мешканців багатоповерхових будинків про необхідність здійснення комплексної теплової модернізації житлового фонду та про процедуру залучення коштів. Цьому має сприяти також створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та пропаганда кращого досвіду ефективних власників житла.

Центральна влада мала б розробити механізми фінансової підтримки ініціатив органів місцевого самоврядування з вирішення проблеми теплової модернізації житлового фонду. Зокрема, можна було б запровадити систему пільгового кредитування.

Йшлося також про нагальну необхідність створення в Україні Інститут енергоаудиту та проведення досліджень, внаслідок яких кожний будинок отримає енергопаспорт. При цьому наголошувалося, що слід розробити однакові вимоги до виконавців енергоаудиту, а також ефективний алгоритм його проведення, приділивши особливу увагу зовнішнім стінам будинків, на які зазвичай припадає найбільший відсоток тепловитрат. Дуже важливо також надати енергоаудиту статус обов’язкового етапу під час проведення теплової модернізації житлового фонду.

Застосування професійного енергоаудиту, на думку учасників круглого столу, допоможе визначити пріоритетні категорії будинків, які потребують першочергової теплової модернізації (з урахуванням стану стін). Окрім того, фахівці зазначали, що перед початком розгортання робіт з енергоаудиту слід також сформулювати обов’язкові вимоги до постачальників теплоізоляційних систем та виконавців робіт з теплової модернізації, інакше низька якість матеріалів та робіт може скомпрометувати саму ідею теплової модернізації.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: