Наприкінці минулого тижня другий заступник міністра торгівлі США Ерік Стюарт обговорив у Києві із міністром економіки України Сергієм Терьохіним, держсекретарем Олександром Зінченком і першим віце-прем’єром Анатолієм Кінахом можливості збільшення обсягів торгівлі та розширення партнерських відносин між країнами. «Україна — наш особистий друг, і для нас дуже важливо підняти економічний рівень співпраці, що буде позитивно впливати на загальний стан двосторонніх відносин», — заявив другий заступник міністра торгівлі журналістам, які його зачекалися. І перший крок у цьому напрямі, на його думку, — зміни українського законодавства, прийняті парламентом напередодні канікул. У Штатах, зі слів Стюарта, новими законами залишилися дуже задоволені. Він навіть допустив, що приведення українського законодавства у відповідність із європейським буде в результаті сприяти тому, що економіку країни назвуть ринковою, а саму Україну зрештою приймуть до Світової організації торгівлі: «Ми не ставимо ніякої дати, не визначаємо остаточного терміну завершення переговорів (по вступу України в СОТ), але хочемо, щоб це сталося якомога швидше».
Проте величезна особиста симпатія США до оновленої демократичної України, зі слів Стюарта, ще «не привід вимагати від неї чогось особливого, незвичайного, чого не вимагалося від інших країн, коли йшлося про їхній вступ до СОТ». Як, очевидно, і не робити поблажок. Мало однієї особистої симпатії, щоб почати залучати інвестиції у країну з ще поки що неринковою економікою. Для цього, принаймні, необхідна ще й санкція міністерства торгівлі США. Але воно, як би нам не було образливо, відповідає лише за розробку програм і стратегій зміцнення торгових позицій США в Європі. І ще — за захист американських інвестицій і прав інтелектуальної власності. Як терпляче пояснив Стюарт, він повинен лише інформувати компанії відносно позитивних чи негативних тенденцій для розміщення інвестицій у тій чи іншій країні. А якби піарив інвестклімат когось одного, то інші б мали право образитися.
Відповідальний представник американського мінторгу говорив ухильно настільки, що журналісти, які зібралися усвідомили все, що стосується любові та симпатій, але не зрозуміли чи є Україна привабливою для американського інвестора. Останній, судячи по всьому, в розгубленості, тому що все ще аналізує ту ситуацію, яка склалася за останні шість місяців і чекає, коли ж факти почнуть співпадати з обіцянками українського Президента і прем’єра.
Проте, судячи з захоплених відгуків Стюарта про зміни в законодавстві України, наша економіка розвивається в правильному руслі. Хоча, незважаючи на всі зміни на краще, Штати не поспішають надавати їй заповітного ринкового статусу. Як сказав заступник міністра торгівлі, відповідаючи на запитання «Дня», цей процес юридично складний. Існує багато підводних каменів, потрібен детальний аналіз. Уряд Штатів до розгляду заявки України вже приступив. І до січня 2006 року обіцяє ухвалити остаточне рішення.