У Причорномор’ї на Херсонщині відбувся Міжнародний інвестиційний форум «Таврійські горизонти: привабливість, співпраця, інвестиції, економічний розвиток». Сам дух заходу, налаштованість і перших осіб області, і рядових виконавців демонструвала високу зацікавленість у результативності форуму (детальніше про форум див. «День» № 177 від 3 жовтня 2012 року). Мало знати технології залучення інвесторів, треба багато робити для того, щоб бізнеси з проектами й грошима звернули увагу.
Губернатор Костяк у відповіді на запитання нашого кореспондента, що змінилося, дуже аргументовано повідомив, що припинили ганяти по колу інвестора, держвлада почала контролювати всілякі інспекції, що раніше роками могли «футболити» прохачів довідок і дозволів.
Незважаючи на такий майже «більшовицький» тон, результати й робоча атмосфера засідань форуму, робочих секцій, свідчать, що вдалося створити передумови до формування дуже живого й сприйнятливого до нових капіталів настрою серед чиновників краю.
Важливо, що й законодавча влада регіону діє в унісон, заснувавши керуючу компанію зі створення індустріальних парків Херсонської області. Така інституалізація впровадження й надання інжинірингових і консалтингових послуг інвесторові дуже відрізняється від банальної декларації «мовляв, наша область готова приймати інвестиції».
Дуже мало сьогодні в світі інформації про інвестиційні проекти в Україні. Та й звідки їм узятися?! Самі жителі, наприклад, аграрної глибинки не здатні зробити якісний проект. Ще складніше його потім ще продати потенційному інвесторові, в якого знайдуться вільні капітали. Робота не з легких. За всі роки незалежності всі інвестори потрапляли до глибинки виключно через владні кабінети столиці. Погано це чи добре, не беруся судити. Ось і поквапилися на Херсоні. І, схоже, не помилилися. Другий рік проводять форум у Новій Каховці й знову «улов» на кілька мільярдів капіталовкладень, які будуть реалізовані в таврійському краї.
Інвестиції залучати — окремий розділ бізнесу. Дуже складний, синтетичний, інтеграційний, який включає різні навики. Стратегічне планування, філософія бізнесу, соціалізація, проектний і фінансовий менеджмент — ось що має бути видно в роботі обласної управлінської команди (ОДА). Якби мені хтось п’ять років тому сказав, що в Херсоні будуть настільки добре підготовлені проекти для прийняття інвестицій, розсміявся б у відповідь. Доводиться визнати, що сьогодні в двох сусідніх областях — Миколаївській і Херсонській — атмосфера інвестиційної привабливості різна.
Якщо на Бузі лише тихо декларують, на Каховському морі на порядку денному стоїть уже залучення лише соціально-відповідального інвестора, який, до того ж, не руйнує своєю діяльністю вразливий екологічний баланс, бізнес якого залучає освічений персонал. А ще на Херсонщині «мріють про дельфінів бізнесу, а не акул», тобто тут хочуть бачити компанії, які не лише «вичавлюють» із землі й надр додаткову вартість, а й щедро діляться з місцевою громадою.
Ну а для того, щоб навіть далекі степові райони, що лежать осторонь транспортних магістралей, мали шанс на самостійне залучення інвестицій, створюється Агентство розвитку сільськогосподарських територій. Ніхто краще за місцевого жителя не знає всіх найяскравіших і найконкурентніших сторін, як і найбільших проблем. Отже, слід готуватися до прийняття інвесторів. Не лише борщ варити й вареники ліпити, а й багато чого іншого робити. Під час форуму, що відбувся, у представників, наприклад, Великолепетиського й Чаплінського районів була можливість постежити й поспілкуватися з громадянами Китаю, Південної Африканської Республіки. Зрозуміти, що треба міняти у своїх пропозиціях, а може й стилі роботи, щоб інвестор знайшовся. Різницю в культурній ментальності, що залишиться, дуже важливо спрямувати на взаємне збагачення.