Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Розкуркулення-2

Село не сприймає перепис, який згодом може слугувати основою для податку
24 березня, 2004 - 00:00

Схоже, держава починає цікавитися майном, яке має сільське населення. У Верховній Раді зареєстровано цікавий документ — проект закону про сільськогосподарський перепис. Але переписувати будуть не самих селян, а, очевидно, належні їм засоби виробництва, тобто земельні наділи, приміщення, машини, агрегати, худоба, птицю, інвентар... До якої межі дійде держава, вникаючи в життя сільського трудівника? Чи враховуватимуть, серед іншого, кількість лопат, сапок, вил тощо? А плодові дерева, кущі смородини й малини?

Відповідаючи на запитання «Дня» про те, як ставитимуться фермерські й селянські маси до спроби переписати їхнє майно, віце-президент Асоціації фермерів України Валерій Петров відповів коротко: «Звісно ж, негативно». Народний депутат, член комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Микола Сокирко використав сільгоспперепис як зручний плацдарм для атаки на уряд. На його думку, «вся діяльність Кабінету Міністрів, яка нібито спрямована на поліпшення ситуації в АПК, насправді, не має чітко визначеної програми». Сокирко вважає, що допомога селу здійснюється тільки на паперах столичних чиновників. За його словами, насправді всі обіцянки уряду щодо кредитів або забезпечення сільськогосподарського виробництва мінеральними добривами — це фікція. «Замість того, щоб реально допомагати, селянину весь час щось обіцяють», — стверджує депутат. Він зазначає: хоч як би намагалися роз’яснити сьогодні селянину необхідність сільськогосподарського перепису, люди його просто не сприймуть. «Справа в тому, що селянин насторожений усіма законотворчими ініціативами чинного Кабміну і не очікує від них нічого хорошого», — каже Сокирко.

На його думку, небезпека для села полягає в тому, що «сьогодні вони приймуть закон про сільськогосподарський перепис, а завтра введуть у дію закон щодо оподаткування доходів фізичних осіб, і селянин справді буде змушений платити за все, що має, від орної площі до кількості яблуневих дерев у саду». Як вважає Сокирко, через недовіру селянина до влади наші люди сьогодні морально не готові до запровадження цього закону. Через це він, на думку депутата, не зможе дати достовірної статистки і, як наслідок, кошти, які витратять на його здійснення, будуть витрачені марно. Цей закон тільки загострить ситуацію на селі та призведе до ще більшого напруження, — впевнений Сокирко, хоча й зазначає, що взагалі закон про сільськогосподарський перепис потрібен. Але село до його впровадження не готове, оскільки на заваді йому «стане звичайне ухиляння», — прогнозує Сокирко.

Фахівці з податків також досить скептично ставляться до намірів переписувати в буквальному розумінні убоге сільське майно. Заступник голови Спілки платників податків України Олександр Нарбут зауважив, що ця ідея є повним абсурдом. «Щойно постане питання, звідки брати податки, одразу ж наведуть дані про заможних селян. Запровадять неоподатковуваний мінімум, а решту обкладатимуть вздовж та впоперек», — каже експерт.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: