Уряд України має трохи більше року для проведення реформ. Інакше економічна ситуація може розгорнутися з непередбачуваними наслідками. Про це учора заявили в міжнародному рейтинговому агентстві Fitch. «Загроза зовнішнього дефіциту фінансування і перспектива президентських виборів 2015 року означає, що у наступного уряду України залишається небагато часу для проведення ключових реформ», йдеться в заяві Fitch. В агентстві підкреслили, що, незважаючи на можливість України отримати доступ до ринку облігацій цього року, стан країни щодо зовнішнього фінансування ненадійний. «За 12 місяців дефіцит поточного рахунку збільшився до 8% ВВП, відреагувавши на вплив слабкого зовнішнього попиту і необхідність зовнішнього корегування. Тиск на курс посилився з ростом внутрішнього попиту на іноземну валюту, в той час як валютні резерви з кінця 2011 року впали на 3,1 мільярда доларів», — підкреслюють аналітики. Вони відзначили: те, що непопулярні реформи буде відкладено до закінчення парламентських виборів, було прогнозовано. Але, враховуючи політичну ситуацію, того ж варто очікувати і перед президентськими виборами 2015 року. Тому «фактично залишилося, можливо, трохи більше року, щоб провести ці реформи», вважає Fitch.
Натомість уряд, здається, відклав саме на рік реалізацію економічних і соціальних реформ. Про це пише «Комерсант-Україна», посилаючись на проект Указу Президента «Про національний план дій на 2013 рік щодо впровадження програми економічних реформ на 2010—2014 роки». Національний план дій 2013 року, підготовлений Кабміном, не містить ніяких радикально нових напрямків роботи. Держава продовжить вдосконалення пенсійної системи, енергетики і транспорту, але проігнорує спрощення податкового законодавства та реформу системи державних фінансів.
Нагадаємо, 31 жовтня документ розглядали на засіданні уряду, проте відправили на доопрацювання, оскільки не було враховано усіх пропозицій міністрів. Проект реформування мало чим відрізняється від планових завдань на 2012 рік.
У ньому так само йдеться про реформу соціальної сфери та пенсійного забезпечення у вигляді адресності надання допомоги; створення реєстру громадян, які мають право на пільги; визначення дати виходу бюджету Пенсійного фонду на бездефіцитність і «перерахунку внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування». Нагадаємо, що після прийняття 2011 року так званої пенсійної реформи Кабмін обіцяв, що Пенсійний фонд стане бездефіцитним вже 2013-го. Натомість цього року витрати ПФ перевищують доходи майже на 20 мільярдів гривень.
Крім того, обіцяно скорочення держпідтримки вугледобувної промисловості, поетапна ліквідація перехресного субсидування вартості електроенергії, споживаної міським електротранспортом, використаної для освітлення населених пунктів та населенням. Власне, цей пункт і викликає особливий інтерес. Адже ситуація у сфері ЖКГ дедалі загострюється. Саме тому «Україна готова до опалювального сезону, але можливі аварії» (зокрема про це зауважив міністр регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства Анатолій Близнюк під час прес-конференції перед початком опалювального сезону). А реформи, які обіцяють, не починаються, розмови зводяться лише до того, чи піднімати тарифи, чи ні.
От і під час останнього брифінгу Анатолія Близнюка мова зайшла про тариф. Глава профільного міністерства не заперечує, що втримувати ціни на послуги ЖКГ вдається лише за рахунок «проїдання бюджету», за таких умов про модернізацію системи й мови бути не може. Міністр житлово-комунальної сфери та будівництва підкреслив, що на сьогоднішній день не піднімати тарифи вдається за рахунок субсидій, які виділяються громадянам, якщо сума з оплати послуг ЖКГ перевищує встановлені норми. «Рано чи пізно таке рішення (підняти тарифи на ЖКГ. — Авт.) нам потрібно буде прийняти. Зараз держава не ставить такого питання», — зауважив Близнюк.
Утім, як стверджують експерти, довго «не ставити питання» державі не вдасться. Адже чинні тарифи на комунальні послуги, як відзначає голова національної комісії з державного регулювання у сфері комунальних послуг Валерій Саратов, економічно не виправдані. Так, за його підрахунками, тариф на водопостачання і водовідведення покриває лише 69% собівартості послуги. Трохи краща, за словами Саратова, ситуація з ціною на опалювання. Існуючий тариф покриває витрати на 74%.
Саме тому на початку жовтня цього року Нацкомпослуг вирішила перерахувати економічно виправдані комунальні тарифи для населення. А процес перерахунку повинен закінчитися введенням нових тарифів. Утім, як підкреслив голова національної комісії з державного регулювання у сфері комунальних послуг, «підвищення тарифів можливе лише з одночасним зростанням можливості населення їх оплачувати, або з введенням державних програм соціальної допомоги».
Нагадаємо, можливість підняття тарифів на житлово-комунальні послуги заперечували і віце-прем’єр-міністр України Сергій Тігіпко, і перший віце-прем’єр Валерій Хорошковський. Зокрема, останній наголосив, що уряд не планує піднімати тарифи на газ щонайменше до весни. Адже до цього часу уряд має намір підготувати план, як покращити ситуацію в комунальній сфері. Свого часу не допустити підняття тарифів на комунальні послуги після виборів обіцяв і Президент України Віктор Янукович.