Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Що побіцяли селянам

Проконтролюємо, як будуть здійснювати
31 жовтня, 2007 - 00:00

Ось і завершилися позачергові вибори, так і не впорядкувавши наше політичне життя. За визначенням, передвиборні програми політичних сил — важлива складова виборчого процесу. Та вони традиційно відіграли незначну роль. Лише 14% виборців, за даними соціологів, враховують при волевиявленні їхній зміст. Однак тепер, коли вибір зроблено, можливо, настав час слідкувати за виконанням обіцянок? Щоб допомогти у цих спостереженнях сільським читачам, ми пропонуємо їм ознайомитися хоча б зараз з аграрними розділами програм учасників виборів і з тими благами, які вони обіцяли селу та сільському господарству. В цій публікації жодних авторських коментарів, лише витяги з передвиборних програм. Нехай читачі читають, аналізують, співставляють, а пізніше зможуть переконатися в тому, як виконується обіцяне. А далі… знову будуть вибори.

У передвиборній програмі Партії регіонів передбачено спеціальний розділ «Родюча земля — багаті селяни». З метою підвищення добробуту українських селян їм обіцяно законодавчо забезпечити створення прозорого і легального ринку землі, що гарантуватиме мінімальну орендну плату за землю у розмірі не нижче 400 гривень за гектар на рік. У 2008 р. має бути завершено видачу громадянам державних актів на землю замість земельних сертифікатів. У найближчі три роки подвоїться обсяг інвестицій у розвиток сільського господарства, соціальної сфери села — на газифікацію, будівництво шкіл, доріг тощо. Із створенням Національної зернової біржі вітчизняні аграрії отримають максимальну вигоду, а посередники будуть позбавлені надприбутків. Цьому сприятиме також створення й проведення овочевих і фруктових аукціонів у містах.

«Реформи — шлях до успіху» — це одне з ключових гасел регіоналів. Тому вони стверджують, що лише «курс системних реформ забезпечить стабільне економічне зростання, а також поступове звільнення економіки від надмірного державного втручання й опіки.» Завершальне гасло виборчої програми Партії регіонів: «Успішна людина — успішна держава!».

Передвиборна програма Блоку Юлії Тимошенко під промовистою назвою «Український прорив» закликає народ сприйняти «нову національну ідею», яка власне й має забезпечити цей прорив. Однією з його складових є «Аграрний прорив», якому присвячено спеціальний розділ програми. Сценарій «Аграрного прориву» передбачає закріпити права на землю лише за тими громадянами України, які на ній живуть і працюють. Окрім того, в ньому намічено зміцнити відносини власності, підняти розмір орендної плати аж до 10% ринкової вартості землі. Для ефективних господарів — орендаторів землі буде передбачено пільги. Фінансування села здійснюватиметься на основі бізнес-проектів. Особливий розвиток та підтримку, відповідно до передвиборної програми БЮТ, отримає ринкова інфраструктура, яка допоможе запровадити прозору конкуренцію, сприятиме просуванню продукції на зовнішні ринки. Успішний розвиток сільськогосподарського виробництва та державна підтримка, на думку БЮТ, сприятимуть наближенню якості умов життя у селі до рівня міста.

Передвиборна програма блоку «Наша Україна — Народна самооборона» під назвою «Для людей, а не політиків» передбачає досягнення трьох стратегічних завдань. Одне з яких — утілення нової економічної стратегії, яка має базуватися на сучасних технологіях, знаннях та особистому успіху кожного. Спеціальний розділ «Відродимо українське село» містить пропозиції щодо покращання реєстрації права на землю, спрощення процедури приватизації землі та її успадкування. Передбачається матеріальна допомога випускникам ВНЗ, які працюватимуть на селі. Серед пропозицій програми НУ НСтакож «доплата сільським спеціалістам освіти, медицини та соціальної сфери, автомобіль у кожну сільську амбулаторію, сільський автобус та iнтернет».

В основу чи не найкоротшої серед передвиборних програм — програми Соціалістичної партії покладено п’ятнадцять позицій. І одна з перших містить зобов’язання сформувати підтримку сільського господарства за прикладом країн ЄС.

Комуністи пропонують запровадити держзамовлення на 50% продукції сільгоспвиробників. На підтримку сільгосппідприємств вони обіцяють виділяти кошти у обсязі не менше 10% ВВП. Пропонується видавати пільгові (не вище 5% річних) кредити на підтримку АПК. Згадавши посуху 2007 року, комуністи обіцяють перенести на наступні роки виплату кредитів 2006 року, взятих у банках сільгоспвиробниками. Вони наполягають на подовженні заборони на продаж землі іноземним громадянам, а також бізнесовим структурам та спільним підприємствам, у яких участь капіталу іноземних громадян чи держав перевищує 50%.

Основне гасло виборчого блоку Литвина — «Від безладу до справедливого порядку!» Блок вважає за необхідне сформувати ефективну та справедливу економіку на інноваційних засадах. Багато уваги приділяється обмеженню або чіткому регулюванню ринку землі. Блок пропонує створити Фонд підтримки села, знизити єдиний земельний податок та скасувати «інші платежі та побори» з селян, звільнити новостворені сільські підприємства на п’ять років від усіх податків. Також ідеться про державну підтримку сільських товаровиробників, пільгове кредитування технічного переоснащення, відшкодування державою екологічних збитків.

Сільськогосподарська проблематика, звичайно ж, присутня у виборчій програмі Селянського блоку «Аграрна Україна». Вона ставить за мету забезпечити заможність селянам, стабільність у суспільстві та побудову сильної, економічно незалежної країни з європейськими стандартами життя, «повернення усіх гілок влади обличчям до села», запровадження пріоритетів підприємницької та громадської ініціативи, інноваційного розвитку сільських територій. Значна частина програми передбачає заходи щодо збереження землі та захисту земельних прав селян і фермерів. Селянський блок обіцяє пряму і прозору державну підтримку сільського господарства й розвитку сільської місцевості. Він хоче довести рівень життя на селі до міського. Окрім того, блок декларує заходи щодо «зупинки цінової вакханалії» на пальне та інші засоби сільгоспвиробництва, підтримки високоякісної продукції та її експорту, гарантує енергетичну стабільність, в тому числі за рахунок відновлюваних джерел. Працівникам соціально- культурної сфери на селі обіцяно 40% надбавки до посадових окладів.

Передвиборна програма ВО «Свобода» — «Програма захисту українців (передвиборна)» лише наприкінці торкається питань, пов’язаних із сільським господарством. Зокрема, ВО «Свобода» пропонує заборонити торгівлю землею сільськогосподарського призначення, надавати землю у довгострокову оренду українським громадянам з правом її родинного успадкування, встановити кримінальну відповідальність за незаконну зміну цільового призначення сільськогосподарських земель.

Традиційно переобтяжена політичними складовими та міфічними загрозами передвиборна програма Прогресивної соціалістичної партії також містить так звану державну програму «Розвиток агропромислового комплексу». Вона має втілюватися у життя шляхом пільгового кредитування, державних дотацій, створення великих колективних господарств і фермерських асоціацій, новітніх технологій, паритетних цін та розвитку соціальної інфраструктури.

Юрій ГУБЕНІ, доктор економічних наук, професор, незалежний експерт з аграрної політики
Газета: 
Рубрика: