Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Сім аргументів платіжного балансу

Вони засвідчують адекватність курсової політики
8 липня, 2008 - 00:00

Аргумент перший: позитивне сальдо платіжного балансу у січні-травні становило 1 мільярд 225 мільйонів доларів США проти 370 мільйонів доларів США у січні—квітні. Лише за один травень воно зросло у 3,3 раза.

Отже, тенденція до посилення обмінного курсу отримала у травні нове підтвердження з боку фундаментального показника, яким є надлишок притоку валюти над її відтоком.

Другий: профіцит фінансового рахунку продовжує швидко зростати (на один мільярд 667 мільйонів доларів США у травні) і вже перевищує відповідний показник 2007 року на 3,1 мільярда доларів США. Це дозволило не тільки компенсувати збільшення дефіциту рахунку поточних операцій (у травні на 814 мільонів доларів США), але і додатково поповнити валютні резерви країни на 853 мільйонів доларів США у травні.

Отже, рахунок капітальних операцій не підтверджує тезу щодо нібито погіршення міжнародних умов фінансування зовнішньоторговельного дефіциту.

Третій: відбулися чергові позитивні зрушення в структурі фінансового рахунку. Приток прямих іноземних інвестицій (854 мільйони доларів США за травень) був на 223 мільйони доларів більшим, ніж у травні 2007 року, і на 50 мільйонів перевищив квітневий показник цього року. Загалом у січні— травні чистий приток прямих іноземних інвестицій (4 мільярди 47 мільйонів доларів США) був на 41% більшим, ніж за 5 місяців 2007 року.

Отже, позитивне сальдо платіжного балансу у меншій мірі формується за рахунок позичкових ресурсів, а у зростаючій мірі за рахунок прямих інвестицій.

Четвертий: хоча умови здійснення зовнішніх запозичень у поточному році погіршилися, українські банки і підприємства інтенсивніше, ніж рік тому, залучають кредити і розміщують облігації. За п’ять місяців поточного року перевищення у порівнянні з відповідним показником 2007 року становить 1 мільярд 247 мільйонів доларів США.

Отже, теза щодо різкого послаблення можливостей для фінансування дефіциту поточного рахунку коштами від зовнішніх запозичень не підтверджується на практиці.

П’ятий: послабився в порівнянні з минулим роком і відток короткострокового капіталу: він був на 587 мільйонів доларів США меншим. Уперше за багато місяців запаси готівки валюти поза банківською системою зросли на 7,4% менше, ніж у січні—травні 2007 року (3 мільярди 97 мільйонів доларів США) проти 4 мільярдів 28 мільйонів доларів США).

Слід особливо підкреслити: на відміну від 2007 року, у поточному за його перші п’ять місяців відток короткострокового капіталу був меншим за приток прямих інвестицій (4 мільярди 47 мільйонів доларів США — становило чисте сальдо прямих іноземних інвестицій і лише 2 мільярди 317 мільйонів доларів США — відток короткострокового капіталу).

Отже, у сфері руху короткострокового капіталу також відбуваються процеси, які підтверджують коректність обраного курсу на оптимально прогресивну лібералізацію валютного регулювання.

Шостий: вперше за багато місяців майже зрівнялися темпи зростання експорту та імпорту товарів (53,2% — експорт та 54,3% імпорт). А динаміка експорту товарів і послуг за травень 48,3% була на 20,2% вищою, ніж рік тому. В цілому за п’ять місяців експорт товарів і послуг (35,7%) був на 5,2% вищим, ніж у 2007 році за цей самий період (30,5%).

Отже, курсова політика залишається сприятливою для експорту. Посилення курсу не завдало шкоди притоку валютної виручки від зовнішньої торгівлі.

Сьомий: відбуваються сприятливі структурні зміни і в самому поточному рахунку. Не тільки вищим у порівнянні з 2007 роком але і за увесь період спостережень є показник позитивного сальдо балансу послуг і поточних трансфертів. Зокрема, позитивне сальдо останніх на 357 мільйонів доларів США перевищує відповідний кумулятивний показник 2007 року (1 мільярд 724 мільйони доларів США у 2008 році). У травні негативне сальдо поточного рахунку (5,0% до ВВП) стало вдвічі меншим, ніж у квітні (11,4%).

Отже, можна очікувати послаблення тенденції до зростання дефіциту рахунку поточних операцій.

Валерій ЛИТВИЦЬКИЙ, керівник групи радників голови Нацбанку України
Газета: 
Рубрика: