Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Скраплений і «каламутний»

Монополіста «на кшталт Курченка» ще не виявлено, але на ринку неодмінно з’явиться — експерт
28 лютого, 2017 - 10:22
ФОТО ОЛЕКСІЯ ІВАНОВА

Скраплений природний газ, як і його прародитель, отриманий із земних надр, від самого початку не має ні кольору, ні запаху. Але на заводі-виготівнику з метою безпеки під час використання в побуті газу штучно додають запах. Кольору він при цьому, звичайно ж, не набуває. Проте газ, про який тут ітиметься, і перипетії, в які потрапили його постачальники, якісь каламутні. Втім, у цьому немає нічого дивного: так завжди буває, коли змішуються політика і бізнес, бізнес і політика. А в даному випадку цьому сприяє ще й ціна питання: 2016 року ринок скрапленого газу становив майже 1,5 мільйона тонн або в грошовому вираженні — понад $500 мільйонів. Нафтотрейдери навіть стверджують, що кожен третій літр пального, що сильно подорожчало, продається сьогодні на АЗС, — це газ, що доставляється до України у спеціальних вагонах-цистернах.

«Протухати» він там почав із подачі народного депутата Сергія Лещенка, який на прес-конференції звинуватив Службу безпеки України в тому, що вона блокує процес імпорту скрапленого газу для кількох найбільших гравців, маючи намір вивести на ринок монопольного учасника і «заробити» гроші на виборчу кампанію. Лещенко додав, що йому відомі прізвища чиновників, відповідальних за блокування імпорту скрапленого газу, й описав схему їх підпорядкування, на вершині якої, за його словами, перебуває Президент країни.

На думку Лещенка, надалі на ринок скрапленого газу планується вивести монополіста. «Мета — посадити нового гравця. Я називаю конкретне прізвище — Віктор Медведчук. Медведчук є закулісним гравцем, а діятиме компанія.., яка конкретно з ним не пов’язана, але за нею стоятиме схема Медведчука у партнерстві з чинною владою», — сказав народний депутат.

Але Служба безпеки відкидає звинувачення в тому, що вона діє в чиїхось інтересах, і наполягає на обґрунтованості висунутих імпортерам скрапленого газу претензій. «Я думаю, що будь-які обвинувачення такого роду (що нібито Служба розчищає ринок для когось) — це абсолютний абсурд», — сказав голова апарату СБУ Олександр Ткачук, не повідомивши про деталі слідства, яке, за його словами, триває.

Нагадаємо, у СБУ є претензії до компаній-імпортерів «Кременчугпропангаз» (мережа «Барс 2000»), «Петра Резерв» (мережа KLO), «СВГ Плюс» (група компаній «Автотранс»), «Компанія Надія», «Укргазпетроліум», «Нафтопродукт трейдінг», «Укрпетролпостач», «НП-Трейдінг», «Галон Груп». Голова Енергетичної митниці ДФС Ігор Піковський повідомив, що СБУ затримує деякі партії імпортного скрапленого газу через підозри про вміст у ньому сильнодіючих отруйливих речовин.

На користь постраждалих імпортерів висловилися професійні організації. Тиск державних органів на імпортерів скрапленого газу призведе до руйнування стійкої системи постачання до України моторного палива, монополізації ринку і зростання цін для споживачів, зазначають у спільній заяві «Українська асоціація скрапленого газу» і «Нафтогазова асоціація України». «На сьогодні ми можемо констатувати спроби зупинити роботу найбільших імпортерів скрапленого газу руками Служби безпеки України, яка за повної відсутності підстав уже ініціювала припинення зовнішньоекономічної діяльності 16 імпортерів пропан-бутану», — говориться у заяві з посиланням на президента першої з названих організацій Станіслава Батраченка.

У спільній заяві також зазначається, що проблеми на митниці у окремих учасників ринку почалися ще в серпні 2016 року, а в листопаді вони стали масовими і тривають уже понад три місяці. Є підозри, що в імпортному газі чи то вибухонебезпечні, чи то отруйливі речовини. Крім того, як наголошується в заявах асоціацій, не припиняється переслідування і тих партій, які пройшли перевірки якості. На початку лютого «Укрзалізниця» за вказівкою СБУ заблокувала пересування 161 залізничної цистерни для обстеження, щоб перевірити їх справність або можливе мінування.

Дмитро Кулик, голова нафтогазової асоціації: Ми можемо стати свідками руйнування конкурентної моделі ринку, яка була відновлена після 2014 року. Постраждалим у цій ситуації буде не тільки бізнес, а й споживачі, для яких подібні проблеми ринку завжди обертаються зниження якості та зростанням цін.

«Днями перші вагони були повернені в обіг, повідомляють у заяві асоціації, оскільки перевірки очікувано не виявили якихось відхилень від нормативів. Не викликає сумнівів, що метою описаних «заходів» є завдавання постачальникам збитків і примус до відмови від своєї комерційної діяльності». В асоціаціях упевнені, що це підтверджується наказом Мінекономрозвитку і торгівлі (№154) про призупинення зовнішньоекономічної діяльності низки найбільших постачальників газу. «Ми можемо стати свідками руйнування конкурентної моделі ринку, яку було відновлено після 2014 року, — доходить висновку голова нафтогазової асоціації Дмитро Кулик. — Потерпілими в цій ситуації буде не лише бізнес, але й споживачі, для яких подібні проблеми ринку завжди обертаються зниженням якості і зростанням цін».

Тим часом деякі ЗМІ віддали роль привілейованого гравця або, інакше кажучи, хлопчика для побиття на ринку скрапленого газу корпорації Roshen. Нібито вона через британську компанію Foreway Sales LLP раніше здійснювала постачання кондитерських виробів до Туркменістану. А наразі британський офшор є акціонером компанії Wexler Global LP, яка здійснює імпорт до України скрапленого газу. У свою чергу Roshen учора рішуче спростувала будь-яку причетність до продажів скрапленого газу. Вона заявляє, що «такі домисли не мають під собою будь-яких підстав, до продажу газу корпорація Roshen не має жодного стосунку — ні прямого, ні опосередкованого».

То чи є вже на ринку скрапленого газу новий монополіст, запитав «День» у директора спеціальних проектів НТЦ «Психея», професора Геннадія Рябцева. «Поки що ця дещо каламутна історія нагадує байку про тушканчика, якого ніхто не бачив, оскільки він виходить зі своєї нірки лише вночі, але всі точно знають, що він є. Показують пальцем на Віктора Медведчука, але дуже сумнівно, щоб він зараз мав можливість направляти діяльність СБУ. Проте СБУ хоча й заперечує будь-які навмисні дії проти одних компаній на цьому ринку і намір звільнити його для якогось певного суб’єкта, об’єктивно і цілеспрямовано працює саме в цьому напрямі. Але цього «тушканчика» поки що виявити не вдалося. Проте я майже впевнений: рано чи пізно він виявиться. Інакше навіщо ж СБУ так незграбно старалася?»

P.S. 23 лютого СБУ повідомила Мінекономрозвитку і торгівлі, що первинні дані про правопорушення, які здійснюють імпортери та їхні контрагенти, доведені частково, а причетність суб’єктів господарювання до завдавання шкоди інтересам України не доведена. На підставі цієї інформації СБУ запропонувала МЕРТ скасувати дію спеціальних санкцій щодо 15 імпортерів паливно-мастильних матеріалів та їхніх контрагентів.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: