Наступного року планується введення єдиного страхового внеску для підприємців.
Страхову сферу України очікують зміни. Як заявив заступник міністра праці та соціальної політики Георгій Галиць, це — результат запровадження єдиної загальнообов’язкової системи державного страхування.
Головна майбутня новація міститься у законопроекті про єдину систему збирання та обліку внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Нині цим займаються три соціальні фонди та Пенсійний фонд. Крім того, процес ускладнюється ще й парелельним існуванням чотирьох видів страхування, за які розраховуються окремими платіжними дорученнями. Створення єдиної системи дозволить уникнути розпорошення коштів, спростить процедуру розрахунків для підприємців та заощадить їм близько 800 мільйонів гривень на рік. Відповідно до законопроекту передбачається запровадити єдиний внесок на загальнообов’язкове державне страхування. Для забезпечення єдиної форми звітності пропонується електронна система, яка забезпечить обмін необхідною інформацією між усіма фондами.
Займатися збиранням єдиного соціального внеску буде спеціально створений окремий підрозділ Пенсійного фонду України. Як стверджують фахівці, саме цей фонд обрано було не випадково. Головними аргументами для цього стала досить добре розвинута програмно-технічна інфраструктура та потужна централізована база даних, яка містить 26 мільйонів особових справ. За таких обставин структурна реорганізація Пенсійного фонду вимагає найменших фінансових витрат з боку держави.
Сам же механізм запропонованого ноу-хау виглядає так: зібрані страхові внески надходитимуть на спеціально кодифіковані рахунки, далі, в автоматичному режимі, Держказначейство розщеплюватиме кошти по видах страхування і наступного дня вони вже будуть на централізованих рахунках відповідних фондів.
Кількість бажаючих нагріти руки від мільярду гривень страхових коштів, зрозуміло, не зменшується. Тож такий підхід унеможливить тіньові механізми використання коштів і забезпечить прозорість самого процесу їхнього перерозподілу та перерахування.
Однак, «народна творчість», як відомо, невичерпна. Хто може дати гарантію, що не з’являться якісь нові геніальні схеми, як вони виникають сьогодні? За словами заступника голови Федерації профспілок України Сергія Українця, наразі страхові кошти з легкої руки Мінфіну проходять через рахунки Держказначейства, де фактично виконують роль безплатних кредитів. При цьому відсотки за це страховикам не сплачуються, хоча банки не забувають це робити за проведення аналогічних операцій. Держава, за словами Українця, має субсидіювати страхові фонди, а відбувається, на жаль, навпаки.
Та найголовніше питання — про розмір єдиного страхового внеску — поки що залишається невирішеним. Його, в ході обговорення названого законопроекту, має визначити Верховна Рада. А Кабміну, згідно з законопроектом, залишили лише право регулювати розміри внесків у фонд страхування від нещасних випадків, встановлюючи рівні професійного ризику на виробництві у різних галузях. В наступному році уряд має також намір вирішити і питання медичного страхування.
До основних напрямків вдосконалення соціального страхування можна зарахувати і законодавчі зміни, передбачені держбюджетом-2007, щодо нещасних випадків на виробництві. Зокрема, скасовується виплата моральної шкоди, яку розглядають як «нестрахову» категорію.
Не забули урядовці й про одноразову допомогу при народженні дитини. Її з страхової площини перенесли у площину компетенції місцевих органів, зробивши ставку на фінансування з держбюджету. Це дасть страховикам ковток свіжого повітря на наступний рік, але аж ніяк не розв’яже сьогоднішні проблеми. Адже залишилися невиплаченими ще близько 50% коштів по даному виду допомоги, і коштів на погашення цих боргів бюджетом не передбачено.