Асоціація газовидобувних компаній України надіслала «Дню» повідомлення, головна думка якого полягає у прогнозі, згідно з яким операції гідророзриву пласта (ГРП) стануть, мабуть, невдовзі доступнішими для газовидобувних компаній України. Автори запевняють, що таке зрушення у технологіях станеться після успішного проведення ПАТ «Укргазвидобування» тендерів у системі «Прозоро» на закупівлю відповідних операцій. Вони розповідають, що переможці тендерів визначили вартість однієї операції приблизно у чотири мільйони гривень, і це майже удвоє нижче середньої вартості (7,5 млн грн), за якою їх проводили останнім часом.
Такий ефект, переконують нас, досягнуто масштабом закупівлі. Адже «Укргазвидобування» провів чотири тендери загалом на 100 операцій з гідророзриву. Як вважають у асоціації, це відкриває можливості для інших підприємств цієї сфери, оскільки сучасний флот установок ГРП, штат кваліфікованих та досвідчених спеціалістів, які працюватимуть за угодами з «Укргазвидобуванням», постійно знаходитимуться в Україні, і надалі приватні компанії зможуть залучити їх для роботи на своїх родовищах.
Водночас газовидобувна асоціація робить спробу заспокоїти, звичайно, не фахівців, які добре знають можливості і переваги гідророзриву, а людей, які з певним острахом сприймають цю не дуже поки що поширену в Україні технологію. ГРП, зазначається у документі, — всесвітньо поширений, найшвидший та найдешевший метод збільшення видобутку, стандартна процедура звичайної видобувної практики. В США проводять понад 20 000 операцій ГРП на рік, в РФ — близько 13000, в Сербії — 500. В Україні за останні 5 років проведено лише 15. Ці операції дозволяють відчутно наростити видобуток старих, виснажених родовищ. І усе це відповідає дійсності.
Але питання не у технології, а у тому, як використовуватимуться кошти, виділені на ці роботи, тобто у рівні прозорості тендерних процедур. Нагадаємо, що спочатку «Укргазвидобування» оголосило тендер на 100 операцій ГРП, однак у червні конкурс було заблоковано рішенням Господарського суду Києва. Окрім того, 1 червня Полтавська обласна рада, керуючись статтею 9 прим. Кодексу України про надра і частиною 2 статті 43 закону України про місцеве самоврядування, ухвалила рішення «визнати неможливим проведення гідророзривів пласта у межах нафтоносних ділянок (родовищ), наданих ПАТ «Укргазвидобування» в Полтавській області, на умовах, визначених у конкурсній документації». Відтак компанія мусила шукати обхідні шляхи і розбила ці 100 операцій на чотири окремі тендери. Вони пройшли у системі «Прозоро», забезпечивши замовнику, як запевняють в Асоціації газовидобувних компаній, істотне зменшення вартості операцій з ГРП.
Президент Київського інституту енергетичних досліджень Олександр НАРБУТ також досить прихильно ставиться до технології гідророзриву і зауважує, що її можна застосовувати майже скрізь, окрім складних геологічних структур, на які потрібні додаткові геологічні дослідження. Свого часу такі структури стали перепоною для використання цього методу у Великобританії. За його даними, у Донецько-дніпровському басейні складних геологічних структур не виявлено. Однак громадськість, яку нерідко підігріває така організація, як «Український вибір», хвилюється щодо будь-якої діяльності, яка може сприяти нарощуванню вітчизняного газовидобування
Чи можна стовідсотково довіряти цим даним? Один з провідних фахівців солідної геологічної компанії, у розмові з «Днем» зауважив: «Конкурс, що проводився за процедурами «Прозоро», як і конкурс, що відбувся місяць тому поза цією системою, насправді не є конкурсами, спрямованими на відбір професійно підготовлених контрактерів». Пояснюючи свою думку, геолог констатував, що гідророзрив є ефективним засобом інтенсифікації видобутку нафти і газу. Але, як і динаміт, це лише інструмент, причому, так би мовити, подвійної дії.
«Тому у міжнародній нафтогазовій практиці гідророзрив не провадиться без виконання мінімальних технічних умов, — розповідав фахівець, — попередньо треба чітко визначити перелік родовищ і конкретних свердловин, на яких можливо і доцільно проводити такі операції. Бо вони можуть дати як позитивний, так і негативний результат. Наприклад, може статися обводнення пласта, і тоді видобуток не зросте, а, навпаки, скоротиться. Обов’язково повинен бути проект гідророзриву, виконаний згідно з міжнародною нафтогазовою практикою. Він, зокрема, мав би містити дані про підготовку свердловини до ГРП. Однак умови конкурсів, проведених «Укргазвидобуванням», не передбачали усього цього».
Геолог переконаний, що будь-яка серйозна компанія не буде давати свої пропозиції щодо виконання такої кількості гідророзривів невідомо на яких родовищах, свердловинах. Відповідно вона не може у конкурсній документації гарантувати ту чи іншу вартість гідророзривів, бо не знає, які саме технічні заходи потрібно буде здійснити. Перед учасником конкурсу, за словами експерта, постає багато запитань: робити чи не робити проект, готувати чи ні свердловини, нарешті, на якому горизонті доведеться працювати.
Тільки заздалегідь (і, безумовно, корупційно) підготовлена компанія буде обізнана з усіма цими обставинами і матиме можливість дати цінову пропозицію, найбільш прийнятну для організаторів конкурсу, вважає експерт. Усі інші муситимуть закладати у конкурсні пропозиції головним чином дані, як кажуть, взяті зі стелі або виссані з пальця. «Тому я б назвав і перший, і наступні чотири конкурси непрозорими і виписаними під конкретні компанії», — резюмував фахівець. Окрім того, він ставить себе на місце переможців конкурсу й не заздрить їм, бо перший конкурс не відмінено, а наступні чотири проведено на ті ж таки 100 гідророзривів. Хто ж насправді переміг? Невідомо?
Президент Київського інституту енергетичних досліджень Олександр НАРБУТ також досить прихильно ставиться до технології гідророзриву і зауважує, що її можна застосовувати майже скрізь, окрім складних геологічних структур, на які потрібні додаткові геологічні дослідження. Свого часу такі структури стали перепоною для використання цього методу у Великобританії. За його даними, у Донецько-дніпровському басейні складних геологічних структур не виявлено. Однак громадськість, яку нерідко підігріває така організація, як «Український вибір», хвилюється щодо будь-якої діяльності, яка може сприяти нарощуванню вітчизняного газовидобування.
«Чи знімає це відповідальність з «Нафтогазу України» та його дочірньої структури «Укргазвидобування» за проведення необхідного діалогу з громадськістю, щоб відповісти на усі, і прості, й складні, запитання людей?» — запитує експерт і наголошує, що саме такий діалог вела раніше компанія «Шелл», коли мала намір запровадити гідророзрив на Юзівській ділянці. Він вважає, що «Укргазвидобування» мало б цьому повчитися. Замість цього молодий менеджмент компанії, за його словами, віддає перевагу піару і навіть самопіару, що не може мати позитивних наслідків й не забезпечить розуміння з боку громадськості і підтримки суспільством такій стратегічно важливій діяльності, як нарощування газовидобування. Більше того, прогнозує президент інституту, це може негативно позначитися й на проведенні таких операцій приватними газовидобувними компаніями, які перетворяться на заручників протистояння місцевих громад і нецивілізованих монополістів.