Розподіляючи аграрний бюджетний пиріг на рік, держава надаватиме пріоритетне право фермерам та селянам-одноосібникам. Про це повідомив під час ХІІ з’їзду Асоціації фермерів та приватних землевласників України міністр аграрної політики та продовольства України Микола Присяжнюк. «У нас сьогодні розвинулися три форми господарювання в аграрному секторі. Це великотоварні підприємства, фермерські господарства та одноосібні селянські господарства. Моя особиста позиція — ми не будемо руйнувати жодної з цих форм. Але держава, і ми на цьому наполягаємо, практично всю державну підтримку, яка буде виділятися 2012 року з бюджету, направить на фермерів, колективні господарства і одноосібників, оскільки саме вони є найбільш поширеними у нашій країні, а значить, є пріоритетними для неї», — сказав він.
До фермерських, за словами міністра, належать господарства, що утримують 10 і більше голів великої рогатої худоби, а до одноосібних — ті, в яких утримується три та більше голів. За словами міністра, українське сільське господарство без дотацій і так одне з найбільш рентабельних серед сусідніх країн та Європейського Союзу, і головна заслуга в цьому — вітчизняних фермерів-одноосібників. За словами міністра, за минулий 2011 рік агропромисловому комплексу України вдалося збільшити обсяги зовнішньої торгівлі та розширити географію міжнародних відносин. «Минулого року до країн Європейського Союзу Україною було експортовано сільськогосподарської продукції на суму 2,8 мільярда доларів, із яких зерно склало лише 30%. А зовнішньоторговельний експортний баланс із Росією у нас склав $3,5 млрд. Це говорить про те, що наша продукція користується попитом, завойовує зовнішні ринки і ми повинні продовжувати працювати у цьому ж напрямку», — відмітив Присяжнюк. А дотації ще більше розширять географію поширення українських аграрних продуктів.
Чи полегшать наміри держави життя дрібним фермерам? І які програми, в першу чергу, треба профінансувати? Про це «День» запитав експертів та учасників ринку.
КОМЕНТАРI
Леонід КОЗАЧЕНКО, президент «Української аграрної конфедерації»:
— Більше фінансової підтримки мають отримувати саме фермери та особисті селянські господарства. В силу різних причин саме вони сьогодні найменш конкурентоспроможні. Але передбачених державою на АПК коштів не вистачить, аби кардинально змінити ситуацію в секторі дрібних аграріїв. Гарантований обсяг коштів на агропромисловий комплекс на 2012 рік становить майже мільярд гривень. Існує ще спецфонд, де закладено майже 6 мільярдів гривень. Але розраховувати на те, що всі вони будуть виділені, реально не варто. Як показує практика останніх років, наповнюваність спецфонду проводиться за рахунок додаткових надходжень в бюджет. А таких цього року багато не очікується.
На мій погляд, держава повинна, в першу чергу, подбати про сприяння оновлення виробничих фондів таких виробників. Виділяти дотації на здешевлення мінерального добрива чи бензин не варто. У малого фермера немає можливості взяти кредит у банку на техніку, бо немає ліквідної застави, а обсяг виробленої ним продукції замалий для гарантії в банку. Тож має з’явитися державна програма на 3—5 років з гарантованою бюджетною підтримкою. В такому разі виробники техніки матимуть більше довіри до малих виробників. Вирішувати проблему фінансової підтримки треба якомога швидше, бо за 10 років кількість таких підприємств зменшилась на 2,5 тисячі.
Але, виділяючи кошти на розвиток дрібних аграріїв, міністерство та інші органи мають обов’язково посилити контроль за наданням бюджетних грошей. У всьому ланцюжку руху бюджетних коштів багато питань для їх отримання. Через це часто фермери просто відмовляються від дотацій, бо наша система діє за принципом «давати, але з рук не випускати». Все починається знизу, де за дотації просять відкат. Після отримання підприємством державної допомоги починається другий етап — фермера перевіряють 5—6 різних комісій (податкова, мінфін, пожежники, санстанція тощо). І така перевірка чаєм та кавою не закінчується.
Микола МАРКЕВИЧ, президент «Асоціації фермерів та приватних землевласників України»:
— Треба підтримувати дрібного виробника дотацією на 1 гектар. Це може бути форма, при якій дотацію отримуватимуть всі без винятку господарства на перші 100 га, або ж можливий варіант, коли під цю підтримку не підпадатимуть господарства з обсягом земель 2—3 тисячі га, адже вони мають більше фінансових можливостей для виживання. Цього року в бюджеті такого виду дотації не передбачено.
Безпосередньо для фермерів діє Фонд підтримки фермерських господарств, який працює з 90-х років. Сьогодні його фінансовий резерв на підтримку фермерів становить 28 мільйонів гривень. Це дуже мало. У кризовий 2008 рік було 170 мільйонів. Загалом же на підтримку дрібних фермерів потрібно 700 мільйонів гривень. Доки будуть програми для великих холдингів та корпорацій, доти ніяких коштів не буде для дрібних, бо великі з’їдають 99, 9% всіх ресурсів. Сьогодні, на мій погляд, турбота держави про фермерство недостатня і незадовільна. Фермер не захищений, бо на місцях через недосконалість судової системи процвітає рейдерство. Кожен хоче на фермерові заробити.
Алекс ЛІССІТСА, президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу»:
— 2012 року на заходи в аграрному напрямку в бюджеті передбачено 800 мільйонів гривень. Але ніхто не знає, що це за заходи і куди ці гроші буде спрямовано. Сьогодні в Україні дрібних аграрних господарств нараховується до 43 тисяч, великих — до 10 тисяч (середній розмір площі — 2100 га) та майже шість мільйонів присадибних господарств. На мій погляд, оптимальна форма підтримки дрібних господарств — дотації на 1 га. У Європі середня сума такої дотації становить 300 євро на 1 га. Якби нашим фермерам дали хоч 100 євро, ситуація почала б кардинально виправлятися.