«Я прошу Міністерство внутрішніх справ, СБУ, НАК «Нафтогаз» і «Укртрансгаз» терміново підсилити охорону українських газопроводів», — сказав прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк, відкриваючи засідання уряду в середу.
Прем’єр переконаний: мета диверсій — підірвати репутацію України як надійного транзитера й легітимізувати будівництво «Південного потоку», мета якого — не диверсифікація постачань газу до Європи, а виключення України як країни, що є ключовим постачальником газу до Європейського Союзу. «Тому абсолютно зрозуміло, хто зацікавлений у тому, щоб підірвати довіру до української ГТС», — додав прем’єр.
Як відомо, 17 червня близько 14.00 стався вибух на газопроводі «Уренгой — Помари — Ужгород» у Лохвицькому районі Полтавської області. Як повідомляється, вибух не вплинув на транзит газу до Європи й постачання українським споживачам, оскільки вчасно були задіяні інші вітки української ГТС.
Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков заявив, що ключова версія причини події — терористичний акт. «За вивченням обставин вибуху головним аспектом нашої уваги є зовнішнє втручання. Ми припускаємо, що вибуховий пристрій був закладений під підмурівок бетонної опори трубопроводу, внаслідок чого сталися два короткі вибухи. Слідство триває», — сказав він учора. Також за фактом диверсії відкрито кримінальне провадження. У прес-службі міліції не виключають: можливо справу перекваліфіковують за статтею тероризм.
У зв’язку з випадком, в НАК «Нафтогаз України» заявили, що підсилять заходи безпеки на всіх об’єктах ГТС. «Дуже тривожна ситуація. І дуже дивний збіг обставин. Зробимо все можливе, щоб підсилити безпеку всіх об’єктів ГТС», — написав на своїй сторінці у Facebook глава «Нафтогазу» Андрій Коболєв.
Нагадаємо, що РФ 16 червня припинила постачання газу до України, а Європу попередила про можливі проблеми з транзитом газу через Україну. Проте в «Газпромі» вже встигли прокоментувати ситуацію, що склалася, й прогнозують українській трубі нові теракти. Відповідну заяву зробив заступник голови правління «Газпрому» Віталій Маркелов. «Газотранспортна система створювалася як єдина система. Ми значні кошти вкладали в ремонт і реконструкцію, що не можна сказати про українську сторону. Труба старіє й, відповідно, відбуваються розриви. Це не єдина аварія, були й інші. Думаю, що вони ще будуть», — цитує Маркелова РБК-Украина.
Тим часом, фахівці Міністерства енергетики й вугільної промисловості України підрахували — втрати газу від вибуху на газопроводі Уренгой — Помари -Ужгород становили близько 10 мільйонів кубометрів. У прес-службі міністерства також звертають увагу, що вибух у часі збігся з припиненням постачань з боку ВАТ «Газпром» газу для потреб України й практичним виходом російської сторони з переговорного процесу за участю Європейської Комісії з постачань природного газу до України та країн ЄС. «Є підстави вважати, що такий збіг невипадковий, і вибух є спланованою диверсією, метою якої є дискредитація української газотранспортної системи й українського маршруту транспортування природного газу до країн ЄС», — говориться в повідомленні.
У Міненерговугілля нагадали, що й раніше на українську ГТС здійснювалися спроби терористичних атак. Остання — на території Івано-Франківської області наприкінці травня поточного року. «Слід зазначити, що такі вибухи на об’єктах енергетичної інфраструктури траплялися й раніше й відбувалися саме там і тоді, де мало місце загострення відносин з Російською Федерацією. Як приклад, вибух узимку 2006 року газопроводу й опори ЛЕП, що постачають природний газ і електроенергію до Грузії», — зазначають у прес-службі.
Незважаючи на все це, в міністерстві пообіцяли продовжити забезпечувати надійність і безперервність транзиту до Європи. «Ми продовжуватимемо це робити доти, доки для цього технологічна можливість», — йдеться в повідомленні.
ГОЛОС ІЗ FACEBOOK
Міхаїл СААКАШВІЛІ, екс-президент Грузії:
— Почерк Путіна не змінюється: у січні 2005 року газопровід, за яким Грузія забезпечувалася російським газом, так само як і головна лінія електропередач були підірвані «невідомими террористами» в декількох місцях. Грузія залишилася без тепла та світла взимку, в рекордно холодну погоду. В результаті цієї диверсії Росія отримала абсолютно протилежний результат, ніж той, на який Путін, напевно, розраховував. Ми перебудували свою енергосистему і дуже скоро практично припинили енергетично залежати від ненадійного сусіда. Цієї незалежності ми досягли завдяки викоріненню корупції, яка роз’їдала енергосектор, збільшенню власних потужностей, а також переходу до надійніших постачальників.