Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ті, хто несе сонце

Визначено кращих роботодавців країни
1 квітня, 2006 - 00:00

Так символічно представив українських роботодавців художник Ігор Гречаник, автор нагород, які вручалися переможцям щорічного Всеукраїнського конкурсу «Кращий роботодавець». І в цьому він, мабуть, дуже точно відобразив іще й мету конкурсу. За словами прем’єр-міністра Юрія Єханурова, вона полягає в тому, щоб «стимулювати роботодавців до створення нових робочих місць, із гідною заробітною платою і належними умовами праці».

Що там у нас із виконанням обіцянки створювати за рік не менше мільйона робочих місць? За одними даними заповітний мільйон уже є, а за деякими іншими — суцільні приписки, що теж цілком ймовірно, інакше цей мільйон повинен би дати чутливу добавку до ВВП. А де вона? Зрозуміло, виключно в руках роботодавців, які без особливої допомоги держави тягнули цей нелегкий віз. Тому й пришли поздоровити переможців міністр праці й соціальної політики Іван Сахань і секретар Ради національної безпеки й оборони Анатолій Кінах.

І все ж аналіз підсумків конкурсу роботодавців дозволяє зробити якiсь висновки. Вже одне те, що цього року в ньому брало участь близько 5,5 тисячi підприємств, що в 1,5 разу більше, аніж у 2000 році, про щось та й говорить. Цікава також географія конкурсу. Найбільше переможців дали Донецька, Київська, Закарпатська та Хмельницька області. Отже, можна відзначити в основному два напрямки: робочі місця в промисловості та в середньому бізнесі. За словами Юрія Єханурова, в минулому році лише на підприємствах- переможцях було створено понад 16 тисяч робочих місць. Але цікаво також проаналізувати якість цих робочих місць. За даними Мінпраці, як і раніше, найвища середня заробітна плата на підприємствах Донецької (1040,45 грн.) і Дніпропетровської (990,13 грн.) областей, а також у Києві (1399,37 грн.). Низькою залишається заробітна плата у Волинській (632,21 грн.), Житомирській (631,48 грн.) та Вінницькій (626,16 грн.) областях.

Серед переможців конкурсу ВАТ «Крюковський вагонобудівний завод» (Полтавська обл., м. Кременчук), підприємство товариства сліпих «Крим-пак» (АР Крим, м. Керч), телевізійний завод «Електрон» — дочірнє підприємство ВАТ «Концерн- Електрон» (м. Львів). Яким чином добилися успіху ці різнопланові підприємства? «Головне, — забезпечити працівникам упевненість у тому, що вони соціально захищені й значущі в тому бізнесі, в якому вони працюють», — поділився своїми секретами з «Днем» директор «Крим-пак» Володимир Лютіков.

Секретар РНБО, а також голова Федерації роботодавців України Анатолій Кінах вважає, що у справі створення нових робочих місць дуже важливо не просто удосконалити правила гри між владою та бізнесом (у системі оподаткування, інвестиційних, соціальних відносинах). На його думку, треба змінити менталітет влади і кожного держслужбовця. «Я би хотів, щоб ми поступово сформували таке ставлення до роботодавця, щоб він був не лише в центрі державної підтримки, а й користувався високою суспільною повагою», — побажав Кінах.

Вікторія КОБИШЕВА
Газета: 
Рубрика: