Президент України Віктор Янукович у щорічному посланні до Верховної Ради зазначив, що уряд і надалі повинен підтримувати курс на Європу. «Сьогодні Україна, яка визначилася зі стратегічними орієнтирами свого розвитку та кінцевою метою європейської інтеграції, розглядає участь у реалізації Європейського проекту з його орієнтованістю на безпеку й добробут усієї Європи як найважливіший зовнішньополітичний пріоритет», — переконаний Президент. Водночас сьогодні є чимало свідчень щодо намірів української влади так чи інакше брати участь у Митному союзі Росії, Білорусі та Казахстану. Це прагнення нещодавно було оформлено Меморандумом про поглиблення взаємодії між нашою державою та Євразійською економічною комісією.
Питанням про те, куди Україні приєднуватися — до ЄС чи до МС, переймаються й експерти. Однак у них, як і в політиків, щодо цієї проблеми ще немає одностайної думки. Зокрема, доктор економічних наук, професор Павло Гайдуцький вважає, що в Україні досі не створено належних передумов для об’єднання ні з Європейським, ні з Митним союзом. Професор також відмічає постійне зниження ефективності зовнішньої торгівлі України з потенційними союзниками. «На початку 1990-х основні обсяги зовнішньої торгівлі України припадали на країни СНД. Але за 16 років частка країн МС у зовнішньому товарообігу України скоротилася з 49,3% до 36,7%. Таке зниження товарообігу України з країнами СНД лише частково компенсувалося за рахунок зростання товарообігу України з ЄС. Головним чином, — це скорочення було компенсовано збільшенням товарообігу з іншими країнами світу», — наголосив експерт.
Разом з тим науковий співробітник Атлантичної ради США Адріан Каратницький висловив думку про те, що вимоги, висунуті Європейським Союзом Україні з приводу підписання Угоди про асоціацію, є занадто суворими. Зокрема, умову звільнення екс-прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко експерт вважає просто хибною. Каратницький зазначає, що Віктор Янукович «веде гру, балансує між умовами ЄС і вимогами внутрішньої української політики. Він сподівається, що ЄС поступиться першим». Також експерт додав, що Президент України в жодному разі не погодиться на підписання угод, пов’язаних зі вступом України до МС. На його думку, вступ до східного торгового союзу загрожуватиме не лише українським олігархам, які будуть проти російького капіталу і конкурентів, а й безпосередньо суверенітету держави. «У цій організації всі принципи встановлює фактично Росія. Україна не піде на обмеження свого суверенітету», — зазначив Каратницький.
Учені віддають перевагу не сподіванням, а конкрентним даним. Нещодавно вони оприлюднили результати порівняльного аналізу вигод від приєднання України до ЗВТ з ЄС та МС. Автор дослідження, професор Київської школи економіки Олександр Шепотило відзначає, що невизначеність політики в торговельних відносинах із СНД та ЄС негативно впливає на потенціал українського експорту. Наразі наша держава експортує до країн цих союзів набагато менше, ніж могла б. Науковець подає три сценарії розвитку українського експорту в разі членства у Митному союзі, вступу до Зони вільної торгівлі з ЄС і, нарешті, безпосереднього членства в ЄС.
На його думку, вступ України до МС є вигіднішим для сільського господарства й харчової промисловості. А от угода про ЗВТ з Євросоюзом, із можливістю подальшого вступу до західного торгового союзу, є вигіднішою стратегією для розвитку всієї зовнішньої торгівлі України. Професор також зазначає, що це може суттєво збільшити надходження іноземних інвестицій до галузей промисловості. Завдяки цьому вітчизняна продукція має шанс бути конкурентоспроможнішою і на ринку країн східного торгового союзу. Також автор дослідження додає, що інтреграція із ЗВТ ЄС і вступ до ЄС матиме серйозний позитивний вплив на розвиток текстильної промисловості, галузей електротехніки, транспорту й машинобудування.
Один із керівників зовнішньої служби Європейського Союзу Девід О’Салліван нещодавно сказав: «Ми розуміємо, що Україна повинна підтримувати хороші відносини з сусідами, проте ми не хочемо, щоб вона відчувала наявність якогось незворотного вибору між відносинами з Європою і добросусідськими відносинами з Росією». Тим часом деякі експерти нагадують, що сидіти на двох стільцях завжди небезпечно.
Втім, професор Київської школи економіки Володимир Дубровський, коментуючи «Дню» вірогідність того чи іншого шляху для України, зазначив, що торгівля з обома союзами — це краще, ніж співпраця лише в одному напрямку. Зокрема, він зауважив, що підписання ЗВТ з ЄС не означає вступу до західного торговельного союзу, оскільки й підписання Меморандуму ще не зобов’язує Україну вступати до МС. «Статус спостерігача Україна мала при парламентській асамблеї СНД, але не стала повноправним членом цього союзу, — нагадує Дубровський і продовжує: — Немає нічого поганого, щоб наші представники спостерігали за тим, що відбувається в Митному союзі, бо він є для нас важливим напрямком торгівлі. Я сподіваюся, що підписання угоди про Зону вільної торгівлі з Євросоюзом створить більше можливостей для експорту до країн східного торгового об’єднання. Але це можливо лише за умови, що ринки Митного союзу залишаться відкритими для нашого експорту».