У Дніпропетровській області, схоже, загострюється конфлікт між губернатором Володимиром Яцубою і місцевими виробниками і продавцями зерна. Для мешканців регіону це може обернутися тим, що вони цього року не дочекаються обіцяного зниження цін на хліб. Навіть незважаючи на те, що в області було зібрано хороший врожай зернових і є надлишки торішніх запасів.
Про наявність конфлікту між губернатором і зернотрейдерами свідчать висловлювання самого Володимира Яцуби на прес-конференції в Дніпропетровській облдержадміністрації 25 серпня 2004 р., де він згадав про критику на його адресу із зернової проблеми. При цьому він наголосив, що в ЗМІ зараз розгорнуто кампанію, що прямо торкається цього питання і персони губернатора безпосередньо.
Приводом для конфлікту стала заява Володимира Яцуби на початку серпня про те, що Дніпропетровська облдержадміністрація втримуватиме ціни на зерно на рівні 800 грн. за тонну. Зерновики швидко відреагували на таку заяву. Зокрема, керівник аналітичного агентства Аgriculture Сергій Наливка в інтерв’ю УНІАН зазначив, що негативно оцінив спроби керівництва Дніпропетровської області адміністративно утримувати ціни на зерно в регіоні на такому високому рівні: «Трейдери зараз нічого не скуповують — чекають, коли ціна впаде, а вона обов’язково обвалиться, тому що ні в уряді, ні в місцевій владі немає достатніх коштів, щоб її втримати. А сільгоспвиробники не зможуть довго тримати зерно, тому що нема в чому його зберігати». Разом iз тим, в регіоні активізувалася тіньова торгівля зерном. За даними агентства Аgriculture, позабіржова ціна на зерно в Дніпропетровській області не перевищує сьогодні 520—530 грн. за тонну. «Навіть за такою ціною ніхто не поспішає купувати», — наголосив Сергій Наливка. Аналітик зазначив при цьому, що більше за всіх від політики стримання цін постраждає саме сільгоспвиробник.
Проте губернатор на прес-конференції в черговий раз підтвердив свій намір утримувати ціни на зерно: «Ми готові продавати зернову продукцію за межі області, але за ціною не нижче 800 грн/т». Свій намір губернатор виправдовує метою зробити прибутковими дніпропетровські сільгосппідприємства: «2003 року прибутковість наших підприємств збільшилася на 61%. Це пов’язано з тим, що ми втримали ціну на соняшник, не маючи практично урожаю зернових. Цього року ми чекаємо 80% прибуткових сільгосппідприємств». Критики відразу ж зазначили, що неврожай 2003 року соняшника, це явно не надурожай-2004 пшениці і зараз працюють зовсім інші ринкові механізми.
Разом iз тим, така турбота з боку місцевої влади для сільгоспвиробників може обернутися серйозними витратами. Це означає великі втрати для хліборобів, пов’язані із зберіганням зерна, — заявив керівник аналітичної групи «АгроКонсалтІнвест» Ігор Семенов. — Загалом по Україні зараз досить складна ситуація iз сертифікацією зерносховищ. На сьогоднішній день сертифікацію пройшло не більше половини складів. У Дніпропетровську ситуація аж ніяк не краще. А це означає, що сертифіковані склади можуть використати монопольну перевагу для того, щоб підвищити ціни на свої послуги. А якщо ж сільгоспвиробники погодяться зберігати зерно на несертифікованих складах, то вони не зможуть здати його в заставу і отримати свіжі грошові ресурси».
Крім того, прогнози доброго урожаю на початку літа дали надію хліборобам на те, що вони зможуть швидко реалізувати частину зерна за реальною ринковою ціною, поповнити оборотні активи і на отримані кошти вже готуватися до нової посівної кампанії. Замість цього вони тепер вимушені тіньовими каналами збувати зерно за межі області сусіднім зернотрейдерам. Тим часом УМВС Дніпропетровської області рапортує про нові випадки затримання вантажівок із зерном під час операції «Урожай»...
Тим часом влада поступово розпочинає переключати адміністративні важелі вже на утримання цін безпосередньо на хліб. «Після того як зберемо зерно, розглянемо питання зниження ціни на хліб. 30 серпня ми приймемо остаточне рішення і підпишемо розпорядження щодо зниження ціни на хліб», — говорить губернатор. І таке рішення вже не вітають пекарі. Заступник генерального директора асоціації акціонерних товариств «Дніпрохліб» Микола Хріпкоф сказав днями журналістам: «У Дніпропетровській області немає підстав для зниження цін на хліб, оскільки відсутні тенденції здешевлення зерна й борошна. Зерно нового врожаю продається в області тільки через біржу по цінах, визначених главою облдержадміністрації, — 800 грн./т за пшеницю третього класу, що не дає можливості пекарям знизити ціни на свою продукцію». З цього можна зробити висновок: при одночасному адміністративному втриманні високих цін на зерно і зниженні цін на хліб за наказом на ринку може виникнути колапс. Хлібники скоротять збиткове для них виробництво, з’явиться дефіцит хліба (як це було торік), а засіки при цьому ломитимуться від незатребуваного на ринку дорогого зерна.
До речі, вже зараз є надлишки торішніх запасів. Володимир Яцуба цей факт констатував таким чином: «Частина зерна у нас досі лежить. І ті «розумні люди», які звинувачували облдержадміністрацію, що ми народ голодом заморимо, можуть купити це зерно зі знижкою. Я ладен їм допомогти. Конкретно у нас лежить 500 тонн зерна, купленого за бюджетні гроші». Але виходить, що втримання цін на зерно в області невигідне не тільки сільгоспвиробникам, трейдерам і споживачам, але і самій державі? Адже за 800 грн./т зерно насамперед буде вимушений закуповувати Держрезерв.