Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У бізнесі багато мистецтва...

Цю істину в Міжнародному інституті менеджменту перевірили двадцятирічним досвідом
2 червня, 2009 - 00:00
ВИКЛАДАЧАМ ІНСТИТУТУ СЛУХАТИ ПРИВІТАННЯ НА СВОЮ АДРЕСУ ЗАВЖДИ ПРИЄМНО Й ЗАХОПЛЮЮЧЕ, А ТИМ ПАЧЕ — ВІД НАУКОВО-БІЗНЕСОВОЇ ЕЛІТИ ТА ПЕРШИХ ОСІБ ДЕРЖАВИ... / «Я МАВ МРІЮ...» НОВІ ГОРИЗОНТИ

Поки перше покоління українців, що народилися вже за часів незалежності, днями святкували свій останній шкільний дзвоник, переважна більшість української бізнесової еліти, навпаки, — поверталася до своєї колиски знань... Тільки в їхньому випадку це не загальноосвітня школа, а місце, де вчать сучасних знань про основи менеджменту, муштрують справжніх управлінців світового зразка — Міжнародний інститут менеджменту (МІМ-Київ).

МІМу в Києві нині виповнюється 20 років. Заснований ще за часів СРСР як перша на його терені програма МВА (Master of Business Administration — програма професійної вищої освіти, що дозволяє отримати ступінь Магістра ділового адміністрування, це найпопулярніша ділова міжнародна кваліфікація), МІМ фактично самотужки готував майбутню Україну до нових умов незалежної ринкової економіки. І результат за 20 років праці — понад 4,5 тисячі випускників, котрі працюють у великому бізнесі чи на державній службі. Більшість з них цими вихідними особисто вітала свій рідний інститут бізнесової освіти та його викладачів. Дехто, як от, наприклад, відомий енергетичний експерт Олександр Тодійчук, — і в ролі випускника, і в ролі викладача... «Я викладаю тут уже два роки... Перед тим учився в МІМі з 1996 по 1998 рік, закінчив вечірній МВА. Після того ще чотири роки був членом Наглядової ради», — ділиться з «Днем» фрагментами своєї біографії Тодійчук.

— Коли стало зрозуміло, що Радянський Союз розпадеться й Україна стане незалежною, я подумав, що в ній вже не має бути державної економіки — має бути щось схоже на ринкову, — розповідає історію заснування інституту на урочистому засіданні, присвяченому двадцятиріччю закладу, голова Наглядової ради МІМу, відомий громадський діяч і науковець Богдан Гаврилишин. — Але для ринкової економіки потрібні менеджери. У Радянському Союзі були які менеджери — директори заводів, котрі отримували свої плани від державного плану. Вони не виконували ніякої маркетингової функції: не треба було формувати стратегію, шукати нові ринки тощо. І тому ми подумали, що Україні необхідні менеджери, які вмітимуть формувати стратегію, створювати ринкові функції, структурувати фінанси тощо.

За словами Богдана Гаврилишина, спочатку це все виглядало, як мрія, тому що було ще за часів СРСР. Але потім ця мрія була досить швидко й легко реалізована. «Це мене навіть здивувало...», — зізнається він.

Утім, умови сучасного бізнес-середовища, та й самі принципи інституту, не дозволяють МІМ-Київ спочивати на лаврах і забути про майбутній розвиток. «Ми мріяли чогось досягнути за 20 років — я сподіваюся, що ви це відчуваєте. І тепер ми починаємо мріяти про наступні 20 років. Така мрія стала можливою завдяки тому, що декілька років тому відомий бізнесмен Віталій Гайдук прийшов до нас із новим баченням. Мовляв, Україні потрібна гарна менеджерська освіта, й я можу збудувати ще один інститут, але краще створювати його на основі існуючого, бо у вас є ноу-хау. У нього було не тільки бачення, а й гроші, щоб це бачення реалізувати. Це мені нагадує слова Джорджа Сороса. Він казав, що в деяких людей є гарні ідеї, але немає грошей. У інших є багато грошей, але ніяких ідей. Тож Джордж Сорос сказав про себе скромно: «У мене є й те, й інше». У нас у МІМі є також свій Джордж Сорос, тож я знаю, що всі наші мрії будуть реалізовані...» — говорить Богдан Гаврилишин.

Не обділили інститут своєю увагою й перші особи держави. Свої вітання МІМу та нагороди викладацькому складу надіслали Президент України Віктор Ющенко, котрий також є й почесним членом Ради інституту, а також прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко. Привітав ювілярів і один із засновників, «хрещений батько» (за словами Богдана Гаврилишина) МІМу — президент Національної академії наук України Борис Патон. А міністр економіки України Богдан Данилишин відзначив вклад інституту в розвиток вітчизняної економіки спеціальними грамотами.

«Усі говорять про техніку менеджменту, проте в менеджменті насправді багато мистецтва...» — поділився своїм авторитетним досвідом Богдан Гаврилишин. Можливо, саме такі підходи до освіти й виділяють першу бізнес-школу в Україні з-поміж багатьох інших, і, коли ми святкуємо ювілеї, дозволяють упевнено планувати майбутнє інституту, а заодно — й долю майбутніх топ-менеджерів української економіки.

КОМЕНТАРIІ

Віталій ГАЙДУК, член Наглядової ради МІМ-Київ, керівник Групи радників прем’єр-міністра України:

— Перше досягнення МІМу в тому, що він був заснований ще за радянських часів, коли про ринкову економіку та про інші речі такого плану ще тільки в книжках читали. І МІМ до цього часу живий та працює. Друге досягнення — понад чотири тисячі випускників. І це люди не першої освіти, а люди, які вже отримали одну-дві освіти, ведуть бізнес, але мають ще багато питань. Вони прийшли в МІМ — і отримали відповіді на ці питання... Безумовно, що ці люди — ще не вся критична маса, якої потребує країна, але це дуже серйозна маса, яка зростає. І ще через двадцять років можемо очікувати на своєрідний переворот у цій сфері. Адже не тільки МІМ цим займається, є ще багато бізнес-шкіл. І дуже добре, що між ними є конкуренція — вона підвищує якість освіти. Від цього ж виграють слухачі, котрі сюди приходять. Від цього й викладацький склад постійно має бути динамічним, тому що кожного дня виникають інші питання, інші вимоги...

Василь КРЕМЕНЬ, член Наглядової ради МІМ-Київ, президент Академії педагогічних наук України:

— За ці 20 років МІМ зіграв значну роль у розвитку підприємництва в Україні, у вихованні нового, сучасного покоління підприємців. І це перший досвід підготовки в Україні таких фахівців... Успішність тої чи іншої країни, її конкурентоспроможність залежить від багатьох чинників, і серед них дуже важливе місце мають підготовленість, здатність підприємницької еліти вести сучасний бізнес, бути конкурентоспроможними не тільки у внутрішньому середовищі, а й у глобальному. У даному ракурсі МІМ має дуже великі заслуги. Хоча попереду ще й дуже велика робота... Це демонструє фінансово-економічна криза: зважаючи на неї, нам слід мати ще досвідченіших фахівців, аніж у інших країнах... Безумовно, нинішні випускники МІМу — це вже складова того прошарку спеціалістів, котрі формують майбутнє нашої країни. Але треба готувати ще більше, бо поки що, на мій погляд, критичної маси успішних підприємців європейського гатунку в Україні немає. І в даному випадку слід максимально використати кризову ситуацію: що роблять розумні країни під час кризи — максимально вкладають в освіту, в підготовку до професійної діяльності. Тож зараз, на мій погляд, у країні доречно було б створити умови, які б дозволяли підвищити свою кваліфікацію максимальній кількості людей.

Богдан ДАНИЛИШИН, міністр економіки України:

— Міжнародний інститут менеджменту робить усе для того, аби Україна мала досвідчені управлінські кадри, щоб вона впевнено дивилася в майбутнє. І саме завдяки МІМу ми зараз із впевненістю можемо сказати, що Україна має потужних економістів, досвідчених фахівців, котрі працюють на зміцнення та авторитет України. Наша країна може птшатися тим, що вона є членом Світової організації торгівлі. Я думаю, що в цьому є велика заслуга й МІМу.

Ірина ТИХОМИРОВА, президент МІМ-Київ:

— Змінювалася Україна, змінювалися й управлінці. Минали роки, іноді дуже болючі, але ми набирали свій власний досвід. І якщо раніше в Україні не було професійних управлінців — життя саме робило їх, то пізніше ми усвідомили, що управлінець — це професія, й управлінця треба готувати. Для цього є перелік особливих знань, вмінь, навичок і компетенцій.

Роман ШПЕК, віце-президент Альфа-Банку, у минулому студент МІМ-Київ:

— Міжнародний інститут менеджменту — це перша МВА-програма на теренах колишнього Радянського Союзу. І нині МІМ тримає перші позиції: багато його випускників успішно реалізували себе у великому бізнесі чи на державній службі. Це свідчення того, що в Україні відбуваються зміни... Освіта має бути бізнес-орієнтованою. Бо економіка має управлятися людьми з сучасними фаховими знаннями. І всі випускники інституту, в тому числі й я, своїми успіхами завдячуємо й засновникам, і викладачам МІМу. Я бажаю їм і надалі не заспокоюватися, бути такими ж творчими, як і на початку створення інститутту. Тому що зараз в Україні є вже багато бізнесових шкіл, і надзвичайно важливо утримувати першість.

P.S. Святкування ювілею не обмежилося офіційною частиною — засновників, керівників, викладачів і студентів МІМ-Київ продовжили вітати й у неформальній обстановці... Зокрема, суботню вечірку з нагоди 20-річчя інституту в Міжнародному виставковому центрі відвідали не лише понад 1 300 його випускників, а й такі VIP-гості, як почесний член Ради МІМ-Київ, баронеса, член Палати лордів Великої Британії, професор школи управління ім. Кеннеді Гарвардського університету Ширлі Вільямс. Привітала ювілярів і головний редактор газети «День» Лариса Івшина. Музичні ж поздоровлення для Богдана Гаврилишина та усього МІМу лунали від таких відомих українських гуртів, як «Воплі Відоплясова» та «Океан Ельзи».

Олексій САВИЦЬКИЙ, фото Руслана КАНЮКИ, «День»
Газета: 
Рубрика: