Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У борг по-новому

Світовий банк презентував серію позик
13 липня, 2005 - 00:00

Складаючи плани допомоги Україні, Світовий банк хоче скористатися перевагами, закладеними у програмі нового уряду. Рада виконавчих директорів банку затвердила новий пакет позик для нашої країни на загальну суму понад $600 млн. Насамперед він цікавий тим, що до нього увійшла позика на підтримку стратегії розвитку для України (ППСР) у розмірі $251 млн. Як повідомив директор Світового банку по Україні, Білорусі та Молдові Пол Бермінгхем, це перша з серії нових щорічних позик, які надаватимуться протягом трьох років. Програма ППСР є продовженням програми ПСП (програмні системні позики), завершальним акордом якої стало надання Україні другого і останнього траншу (ПСП- 2) у розмірі $172, 5 млн. ППСР має на меті підтримати комплекс всебічних стратегічних та інституційних реформ. Її відмінність від попередньої полягає лише в тому, що тут робиться більший наголос на допомозі уряду в питаннях державного управління, створення інвестиційної структури, управління державними фінансами.

Одночасно з ППСР банком, як і раніше, здійснюється низка окремих інвестиційних проектів. Зокрема, у травні-червні Світовий банк затвердив дві позики — в розмірі близько $86,6 млн. для реалізації проекту «Рівний доступ до якісної освіти в Україні» та в розмірі $106 млн. — на підтримку впровадження проекту реабілітації гідроелектростанцій. Остання позика започаткувала довгострокову програму розвитку та реформування енергетичного сектору України. Новий проект (попередній було успішно впроваджено у 2003 році) передбачає реабілітацію близько 70 гідроенергетичних одиниць та дев’яти гідроелектростанцій, побудованих більше 30 років тому. Запропонована Україні енергетична програма, до того ж, допоможе отримати вигоду від скорочення викидів парникових газів відповідно до Кіотського протоколу.

Щодо освітянського проекту, то він розрахований на чотири роки і має за мету підготувати українських студентів до «суспільства знань». Система освіти в Україні значно постраждала через економічну кризу: недостатнє фінансування та низька заробітна плата освітян призвели до погіршення якості освіти. Тому значна частина коштів проекту спрямована на реабілітацію шкіл та підвищення ефективності освіти шляхом оптимізації шкільної мережі.

За словами П.Бермінгхема, наступного року Світовий банк планує здійснити в Україні проекти з енергетики, муніципального водопостачання, доступу до фінансових послуг, охорони здоров’я та соціального захисту. Зокрема, на проект підтримки водопостачання, який може охопити 4—6 великих українських міст, планується виділити $100—150 млн. Інша позика, спрямована на поліпшення доступу до фінансових послуг, дозволить запровадити кредитування малого бізнесу у сільській місцевості.

«З березня 2004-го до травня 2005-го у нас був досить «тихий» період. Зараз ми значно збільшили нашу програму», — зазначив П.Бермінгхем. При цьому він пояснив, що в період минулорічних виборів усі пріоритети відійшли в політичну сферу, і тому можливість просування проектів не була сприятливою. «Нині ми відчуваємо, що є добра нагода рухатися вперед», — сказав регіональний директор Світового банку. Однак він зауважив, що банк не планує йти далі тієї стратегії, про яку домовлявся з попереднім урядом. Минулого тижня звіт про хід виконання Стратегії допомоги Україні на період 2004—2007 років розглянула рада директорів Світового банку. Хоча загальні цілі залишаються незмінними, планується прискорити впровадження Стратегії для того, щоб скористатися перевагами, закладеними у програмі реформ.

Петро ІЖИК, «День»
Газета: 
Рубрика: