Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Україна без російського газу

Експерти — про те, що вже зроблено, а що належить зробити, щоб це не стало шоком для країни
17 червня, 2014 - 11:45
Україна без російського газу
ФОТО РЕЙТЕР

Як повідомляв «День», джерело, близьке до керівництва НАК «Нафтогаз України», учора вранці розповіло «Дню», що  російський газ для країн Європи станом на 9 годину 20 хвилин продовжував надходити. Але постачань газу для України на цей час вже не було, що відображувалося у відповідних документах. «Нафтогаз» просив «Укртрансгаз» поки що не поширювати цю інформацію. За словами джерела, щодо неї  ще були певні нюанси.

Через кілька годин інформацію про припинення постачання газу Україні підтвердив «Дню» заступник голови «Нафтогазу» Олександр Тодійчук. У повідомленні управління зв’язків із громадськістю НАК, що надійшло в «День»,  наголошується, що НАК подала позов до Арбітражного інституту при Торговельній палаті Стокгольма, вимагаючи встановлення справедливої і ринкової ціни на газ, який ВАТ «Газпром» постачає до України. «У позові також міститься вимога стягнути з «Газпрому» переплату за газ, який російський монополіст постачав «Нафтогазові» з 2010 року». За оцінками компанії, така переплата становить $6 мільярдів.

Тим часом єврокомісар з енергетики Ґюнтер Еттінгер на прес-конференції за підсумками газових перемовин, що відбулися в ніч з неділі на понеділок, пообіцяв, що Євросоюз запросить Росію і Україну для нового раунду до кінця червня. Як повідомляє агенція Bloomberg, єврокомісар зауважив, що Росія і Україна не домовилися щодо майбутніх виплат і перемовини були «значно складнішими». За словами Еттінгера, заплановано зустріч групи Євросоюзу з координації газових питань для розв’язання української кризи. Єврокомісар також наголосив на важливості закачування газу до підземних газосховищ України і висловив стурбованість тим, що Україна буде вимушена вибирати газ зі своїх сховищ.

Вочевидь, не без впливу Євросоюзу саме в понеділок з’явилося повідомлення словацької компанія Eustream a.s. про те, що вона продовжила до 4 липня процедуру Open Season, під час якої приймаються заявки на використання лінії Вояни-Ужгород. Саме цим  інтерконектором наша країна може отримувати найбільші обсяги реверсного газу з країн Європи. Спочатку передбачалося, що заявки на використання цієї труби прийматимуться лише до 23 червня, після чого планувалося підписати відповідні договори.

Отже, Україна по-справжньому не готувалася до цього газового часу «Ч», що його влаштувала нам Росія? Ні, готувалася, спростував таку думку заступник голови «Нафтогазу» Олександр Тодійчук, але виявилося, що час, передбачений для подачі заявки, був недостатнім. Окрім того, за його словами, були й такі погляди, що заявка може й зовсім не знадобитися, оскільки з «Газпромом» вдасться домовитися на ціну, що менша від європейської. Експерт (Тодійчук ще залишається на громадських засадах президентом Київського міжнародного «Q-клубу») переконаний, що до настання холодів Україна буде забезпечена газом власного видобутку і газом, що отримується за реверсом з країн ЄС. Але в період дуже низьких температур через припинення подачі газу для України, за його словами, можуть виникнути проблеми як для нашої країни, так і для транзиту російського газу до Європи.

Президент Київського інституту енергетичних досліджень Олександр Нарбут, відповідаючи на це запитання «Дня», сказав: «Хочеться вірити, що Україна готова до того, що може залишитися без російського газу. Але цілковитої упевненості в мене щодо цього немає. Досить довгі і безплідні консультації, які велися в різних форматах, не привели до тих принципових рішень, які могли б зробити час «Ч» в принципі неможливим чи не таким жорстким для українських споживачів і нашого газового ринку загалом. Рішень, яких чекав не один я, а й уся країна, ухвалено не було. Цей уряд не виніс уроків із помилок попередніх і не сформував професійну газову антикризову групу, яка б могла підготувати серйозну стратегію і тактику переговорного процесу. Уряд міг би подумати і про директиви для такої переговорної групи, і про її професійний склад. У нинішній команді перемовників не вистачало людей з позитивним досвідом обстоювання національних інтересів, проте були люди, які причетні до укладання контрактів, якість яких і призвела до створення цієї ситуації. Усе це викликає в мене серйозне занепокоєння щодо здатності України повною мірою реагувати на ті виклики, які з’явилися в газово-енергетичній сфері».

«Серйозне занепокоєння, — продовжував Нарбут, — викликає і недозавантаженість наших реверсивних маршрутів. Обсяг постачання за двома маршрутами (Польща і Угорщина) за минулий місяць становив всього лише приблизно 160 мільйонів кубометрів, тоді як проста арифметика свідчить: цей обсяг міг би сягнути 600 мільйонів. Досить сказати, що наймісткішим угорським маршрутом реверсні постачання не перевищують 50% технологічної здатності. На мій погляд, блокуються контракти на постачання газу для незалежних від «Нафтогазу» покупців. Я не чув, аби європейські компанії підтверджували постачання за укладеними раніше контрактами. Це теж ослаблює наші можливості. Дуже затягнувся і процес подачі позову до Стокгольмського арбітражу. Це дало змогу росіянам нас випередити — їх позов опинився там раніше, ніж український. Це саме по собі свідчить про невідмобілізованість української позиції. Цілком можливо, що наведені мною недоліки виявляться частковостями. Принципові висновки про готовність можна буде зробити, коли ми почуємо не лише реакцію і версію прем’єр-міністра на засіданні Верховної Ради, а й реакцію на це Президента. Мені здається, що енергетичні загрози мають стати предметом першочергового розгляду глави держави».

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: