Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Україна приміряє старі радіокалоші

Кому потрібна французька система шифрованого зв'язку?
20 жовтня, 1999 - 00:00

Цього тижня минає півроку як Кабмін ухвалив постанову «Про створення національної системи мобільного конфіденційного радіозв'язку». Тим часом джерело в СБУ — відомстві, визначеному як генеральний замовник цієї системи — запевнило кореспондента «Дня», що для виконання постанови поки що нічого не робиться: всі чекають на підсумки виборів.

Однак у цьому випадку мова, мабуть, іде не про звичний для нас низький рівень виконавської дисципліни. Абсурдність рішення уряду, швидше за все продиктованого чи передвиборними, чи просто своєкорисливими інтересами, настільки очевидна, що не може не викликати протидії. Постанова наказує встановлювати мобільні системи конфіденційного урядового зв'язку в усіх силових структурах лише на основі обладнання, придбаного у французької фірми «Матра Нортель». Цікаво, що одержувачем відповідного кредиту в рамках діючої французької кредитної лінії (700 млн. франків терміном на 7 років) виступає компанія «Укрспецекспорт», що займається постачанням української зброї за кордон.

Проте до запевнень СБУ можна поставитися з певним скептицизмом. По-перше, 13 жовтня набрав чинності контракт від 13 серпня 1999 р. між ДК «Укрспецекспорт» і компанією «Матра Нортель». По-друге, не менш інформоване джерело — посольство США — потривожене розвитком подій у цьому напрямі. Як повідомляло 28 вересня агентство УНІАН, Тимчасовий Повірений у справах США в Україні Девід Гес у листі на ім'я міністра Кабінету Міністрів України Анатолія Толстоухова висловив стурбованість свого уряду щодо вищеназваної постанови. У листі зазначено, що постанова є «антиконкурентним рішенням з боку українського уряду і ставить під загрозу майбутні інвестиції в Україну американських компаній». На думку американського уряду, придбання системи двостороннього зв'язку у «Матра Нортель» принесе збиток репутації України у потенційних інвесторів. Як приклад Д.Гес наводить ситуацію з фірмою «Моторола», що мала намір створити спільне підприємство із заводом «Комунар» у Харкові. Ці плани підтримали уряди обох країн. Департамент оборони США був готовий запропонувати фінансову підтримку, і про це вже було оголошено. Але після ухвалення згаданої постанови і детального вивчення ситуації «Моторола» відмовилася від своїх намірів. «Такий розвиток подій, — закінчує свій лист Д.Гес, — є логічним результатом дискримінаційної і непрозорої політики України».

Уряду США тут треба віддати належне: він настирливо і досить жорстко захищає національні інтереси своєї країни у всьому світі. На жаль, наш уряд не робить цього навіть у себе вдома, часто керуючись у своїх рішеннях чим завгодно, тільки не національними інтересами. Говорить начальник відділу зовнішніх зв'язків заводу «Комунар» (м. Харків) Олександр Гусятник: «Наше ставлення до цього рішення вкрай негативне. Якби й інші компанії мали право брати участь у тендері — наприклад «Ерікссон» або та ж «Моторола» — це був би правильний підхід. А надання ексклюзивного права французькiй компанії, що має до того ж старий протокол (стандарт — Ред. ), практично у всьому світі не визнаний, природно, викликає у нас до краю негативне ставлення».

Як пояснило «Дню» джерело, близьке до представництва «Мотороли» у Києві, стандарт цифрового транкінгового радіозв'язку TETRAPOL фірми «Матра Нортель» діє вже 12 років. Він є закритим для інших виробників і визнаним лише у Франції. Наприклад, аналогічний стандарт «Мотороли» розроблено менше двох років тому і відкрито для всіх. Зокрема, у ньому вже працює успішний конкурент «Мотороли» — фінська «Нокіа».

На думку джерела, національним інтересам України відповідав би тендер для всіх фірм, які працюють у відкритих стандартах. У цьому випадку переможця визначали б і за якістю, і за вартістю системи, пропонованої ним у відкритому змаганні. Крім того, згодом у створенні і вдосконаленні системи шифрованого радіозв'язку могли б брати участь інші виробники, чия продукція виявилася б більш конкурентоздатною. Однак вказана постанова забороняє органам влади в Україні, військовим формуванням і т.iн. використати бюджетні кошти (інших же у них бути не може. — Ред. ) «на розгортання інших систем для забезпечення конфіденційного мобільного зв'язку».

Тим часом за деякими відомостями уряд Франції вже відмовляється від використання у силових відомствах стандарту TETRAPOL і переходить на стандарт «Мотороли». Чи не свідчить це, що в Україну просто мають намір злити застарілу технологію вкупі з дорогим обладнанням? Чи здогадувався про це наш уряд? Про це можна міркувати хоч би за тим, що в ході обговорення і візування постанови проти виступили окремі силові відомства, які, видно, пропонували провести тендер, як це прийнято в усьому світі. Але хтось в уряді або ще вище наполіг на своєму. Тому сама собою виникає версія про лобіювання. Можливо, і цього разу спрацювала аналогічна схема? Адже у «Матра Нортель» навіть немає в Україні свого представництва, і захищати тут її інтереси міг лише чиновник найвищого рангу. Чи не примушувала його до таких, по суті, антиукраїнських дій гостра потреба у грошах на прийдешню виборчу кампанію? І тоді вже зовсім не є важливим, що, за даними «Мотороли», її радіостанція, яку можна було б використати у створюваній в Україні системі урядового зв'язку, коштує всього $350, тоді як радіостанція «Матра Нортель» — $2500.

P.S. У зв'язку з тим, що фірма «Матра Нортель» не має свого представництва в Україні, нам не вдалося отримати її коментар з цього питання. Сподіваємося, що свою точку зору на сторінках газети викладе посольство Франції в Україні.

Володимир КИЯНЕНКО
Газета: 
Рубрика: