На вихідних українські ЗМІ активно поширювали інформацію про те, що ЄС нібито збирається створити комісію, яка розслідуватиме факти корупції в Україні. Першоджерело — заява маловідомого експерта ЄС Вольфганга Грассе, яку надрукував портал ГолосUA. «Ця комісія буде щотижня подавати керівництву Євросоюзу інформацію про ті чи інші факти порушення українського законодавства», — йдеться в його коментарі. Мовляв, Європа наразі стурбована численними скаргами громадян України на вимоги хабара з боку міліції, прокуратури і навіть Міністерства оборони країни. Тож, за його словами, невдовзі в Київ, Харків, Львів, Тернопіль та Одесу повинні прибути незалежні судді з Італії, Іспанії, Німеччини, Бельгії та Данії.
«День» звернувся до експерта, щоб з’ясувати, хто насправді є ініціатором такої ідеї, а також на основі яких нормативно-правових актів створюється такий орган, та як він співпрацюватиме з українськими борцями з корупцією.
КОМЕНТАР
Дар’я КАЛЕНЮК, виконавчий директор ГО «Центр протидії корупції»:
— Я не знаю, що це за експерт ЄС і звідки в нього така інформація, тому що в Україні не може бути створена така комісія. Для того, щоб до нас приїхали судді та працівники слідства з Європи, потрібно підписати спеціальний договір між Україною та ЄС. І це повинен бути окремий договір, який потрібно ратифікувати, окремо від Угоди про асоціацію. Тому ця інформація не відповідає дійсності.
Нараз існує лише служба Єврокомісії з боротьби зі зловживаннями та корупцією — OLAF. Але вона досліджує питання використання тільки коштів ЄС і різних корупційних дій чиновників у ЄС. В Угоді про асоціацію окремим пунктом прописано, що вона може розслідувати питання щодо використання коштів ЄС в Україні. Але це слідство — адміністративне. Тобто ніяких слідчих, а тим паче — суддів цей орган не може мати. Та й його немає ще в Україні. Тобто OLAF може направляти до нас своїх експертів, які готуватимуть звіти. Та в результаті не буде ні обвинувачуваних, ні підозрюваних. Адже ці експерти не матимуть доступу до закритої інформації — я маю на увазі банківську інформацію чи ж ту, яка доступна слідству. Це буде просто збір інформації й передача її українським слідчим органам.
Нещодавно йшлося про те, щоб створити орган, який складався б із частини українських та іноземних слідчих. Щоб іноземці теж могли вести слідство. Але виключно в тих справах, де є гроші ЄС. Поки що ведуться переговори, бо для того, щоб створити такий орган, потрібно чимало зусиль і коштів.
Тож найближчим часом в Україні не буде створено орган із повноваженнями слідчого чи судді.