Так буває не часто. 6 лютого (№20) «День» опублікував лист пенсіонерки Ольги Шкуропатської, в якому вона, колишній працівник науково- учбового центра (НУЦ) «Алгоритмцентр», правонаступником якого сьогодні є ВАТ «Алгоритмцентр», скаржилася на те, що не може отримувати гідну і зароблену пенсію в зв'язку з тим, що підприємство-правонаступник не має у своєму розпорядженні бухгалтерської документації, а отже, не може видати довідку про заробітну плату за роки роботи для нарахування пенсії. У своїх бідах пенсіонерка звинувачувала попереднього голову правління НУЦ «Алгоритмцентр» Олексія Андрєєва, який усупереч рішенню Верховного Суду України, не передав новому керівництву бухгалтерські документи. Не змогли допомогти в цій справі ані прокуратура, ані виконавча служба. Шкуропатська писала, що для пана Андрєєва «закон не існує», а також припускала, що в прихованих ним документах міститься щось таке, що він боїться оприлюднити. Зі свого боку, редакція допускала, що в Андрєєва могли бути якісь свої аргументи і зазначила, що готова надати йому можливість висловити свою думку з цього питання. Повторюємо, таке буває не часто, щоб людина, впевнена у своїй правоті, утрималася від наданої їй можливості виступити з роз'ясненням своєї позиції. Але з часу названої публікації минув уже місяць, однак жодного роз'яснення від пана Андрєєва «День» не отримав.
Тим часом джерело в Пенсійному фонді, якого «День» ознайомив з листом Шкуропатської, здивувався тому, що вона не може отримати необхідну їй довідку, в той час як сам Андрєєв її надав. У результаті колишньому керівнику «Алгоритмцентру» нараховується чимала наукова пенсія. Логічно припустити, що необхідні документи для оформлення довідок про заробітну плату «Алгоритмцентр» все ж таки має.
Це питання ми адресували його керівництву. Ось що сказав голова правління ВАТ «Алгоритмцентр» Олександр Дащенко: «Чесно кажучи, ця ситуація викликає і у нас здивування. Пан Андрєєв не звертався до нас за оформленням довідок, необхідних для надання в Пенсійний фонд для нарахування пенсії. Але, як нещодавно нам стало відомо, він надав в Управління Пенсійного фонду в Подольському районі м. Києва документи, що свідчать про стаж наукової роботи в «Алгоритмцентрі». Відповідно до них виходить, що Андрєєв, вийшовши на пенсію у 2003 році, протягом 2005 року збільшив свій стаж наукової роботи в «Алгоритмцентрі» вдвічі. Дивiться самi: в січні-вересні 2005 року в графі «Стаж наукової роботи на цьому підприємстві» зазначено: 2 роки, 14 місяців, 17 днів, у вересні 2005 року — уже 3 роки, 11 місяців, 6 днів, а в узагальнюючому документі за січень-грудень 2005 року — 7 років, 10 місяців, 12 днів. Як таке могло вийти, це вже питання не до нас, а до правоохоронних органів. Ми не виключаємо, що Андрєєв міг підробити документи, як це вже бувало. Тим більше, що печатку підприємства він новому керівництву не передав. З цього питання ми маємо намір звернутися до прокуратури».
КОМЕНТАР
Євген ЧОРНИЙ, незалежний юрист:
— Такі випадки при нарахуванні пенсій не рідкість. Схоже, в цій ситуації є вина як керівництва «Алгоритмцентру», так і Пенсійного фонду. Відповідно до вимог п. 4 Указу Президента України «Про Положення про Пенсійний фонд України» №121/2001 від 01 березня 2001 року, Пенсійний фонд здійснює організацію, контроль і координує роботу органів Пенсійного фонду України щодо забезпечення дотримання підприємствами, установами і організаціями, а також громадянами України законодавства про пенсійне забезпечення, повний і своєчасний облік платників страхових внесків.
А оскільки колишній голова правління Андрєєв досі не повернув документи фінансово-бухгалтерської звітності керівництву «Алгоритмцентру», останньому слід би з'ясувати, на підставі яких документів нараховується пенсія їхньому колишньому керівниковi. Внесені ним зміни у стажі наукової роботи мали б викликати, щонайменше, питання у Пенсійного фонду не лише до пана Андрєєва, але й до «Алгоритмцентру». Проте, відповідні запити не були зроблені. Це юристи зазвичай кваліфікують як неналежне виконання своїх службових обов'язків.
ВІД РЕДАКЦІЇ
Звичайно, без поглядів пана Андрєєва важко уявити докладну картину ситуації в «Алгоритмцентрі». Але, крім фактичного аспекту, тут є, безумовно, і моральний чинник, про який не можна не сказати. Обіймаючи посаду керівника підприємства і, отже, відповідаючи за долю всіх його працівників, керівник не має морального права чинити їм будь-які перешкоди в отриманні пенсії. Тим більше, що, використовуючи своє, так би мовити, колишнє службове становище, він зумів собі цю пенсію забезпечити по вищому розряду. «День» поки що не ставить крапку в цій темі — ми всі ще хочемо ознайомити читачів з думкою самого пана Андрєєва. Крім того, на нашу думку, нове керівництво «Алгоритмцентру» могло б все ж таки знайти можливість для того, щоб повернути бухгалтерську документацію підприємства у своє розпорядження і видати колишнім працівникам необхідні документи для нарахування заслуженої пенсії.