Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

В Одесі створюють «овочеву біржу»

Це буде перший в країні агропромисловий оптовий ринок
20 травня, 2009 - 00:00
ОДЕСИТИ ПЕРШИМИ ПЕРЕВІРЯТЬ ЯКІСТЬ ТА ЦІНИ ОВОЧІВ НА АГРАРНО-МАРКЕТИНГОВОМУ РИНКУ / ФОТО З САЙТУ BIZ.KR.UA

Відповідно до спільного рішення Міністерства аграрної політики України та представництва Європейської комісії в Україні, Одеська область визначена пілотною в частині виконання компоненту 3 «Ринкова інфраструктура» проекту ЄС «Виконання Україною зобов’язань щодо членства в СОТ та реалізації європейської політики добросусідства в сільському секторі». За погодженням з проектом визначено пріоритетним надання технічної допомоги команді ТОВ «Південно-український оптовий продовольчий ринок» у створенні оптового ринку сільськогосподарської продукції в Овідіопольському районі Одеської області.

Фахівці, що взяли участь у засіданні місцевого круглого столу, присвяченому питанням створення оптового ринку, наголосили, що із загальнорозповсюдженим значенням слова «ринок» нова структура матиме мало спільного. І запропонували інший термін — аграрно-маркетинговий центр. Основне завдання таких ринків-центрів — «звести продавця і покупця», прибравши посередників між ними. При цьому полегшується процедура збуту, і споживач забезпечується свіжою якісною продукцією, централізовано стабілізується ціна, за рахунок чого знижується рівень інфляції, посилюється позиція дрібних і середніх підприємств, збільшуються надходження до бюджету.

— Необхідність створення такого ринку назріла давно. Колишня система оптової торгівлі перестала існувати, нова ж лише створюється. А та, що діє, не дозволяє вітчизняному товаровиробникові повною мірою розвиватися, — наголосив заступник міністра аграрної політики України Віктор Бойко. — Сьогодні в країні організована біржова торгівля. Проте дрібні й середні товаровиробники не завжди можуть скористатися її послугами, оскільки часто не мають вільних коштів для сплати застави. І не всі види продукції — овочі, зокрема, картопля, фрукти, цитрусові, баштанні — є біржовим товаром.

Групові ринки — інновація для України, в державі немає відповідної законодавчої бази для створення і ефективної роботи подібної інфраструктури, при цьому найгостріше стоїть питання врегулювання земельних стосунків. У світовій практиці групові ринки діють з початку XX століття, в основному в країнах з ліберальною економікою. У Російській Федерації створено декілька оптових продовольчих ринків і розподільних центрів у різних регіонах.

— У рамках проекту було вивчено досвід оптових ринків інших країн (Польща, Італія), і Одесу було вибрано як найбільш пріоритетне місто, оскільки вона розташована на транспортних шляхах, виходить до моря, має потужну сільськогосподарську базу, — вважає експерт з питань розвитку ринкової інфраструктури представництва Європейської комісії в Україні Джон Міллнс.

Одеський оптовий ринок буде розташований у Овідіопольському районі. Його площа складатиме 10 га. Передбачається, що постачальниками продукції будуть не лише товаровиробники Одеської області, але й Миколаївської, Херсонської, Черкаської, Вінницької, а також Криму. Це будуть колективні сільгосппідприємства, агрофірми, фермерські й особисті підсобні господарства. Потенційні покупці — це оптові організації, магазини, кафе, ресторани, санаторії, будинки відпочинку, бюджетні організації, і, звичайно, жителі Одеського регіону. Сума первинної інвестиції складає приблизно 27 мільйонів доларів. Нова структура буде до того ж логістичним центром.

— Третину суми надасть Європейський банк реконструкції та розвитку. Ще третина — гроші засновників ТОВ «Південно-український оптовий продовольчий ринок». Решта — змішані гроші оптових компаній, сільгоспвиробників, які зацікавлені в створенні ринку, — говорить голова Ради засновників ТОВ «Південно-український оптовий продовольчий ринок» Олег Єрмоленко.

Проект в Одеській області розрахований на три роки. Нова структура буде виробничою, оскільки знаходиться в центрі плодоовочевого виробництва, і торговою, оскільки розташована біля мільйонного міста. В міністерстві аграрної політики говорять, що подібних центрів у країні буде 25. Але для цього потрібна законодавча база. Зараз уряд готує відповідний законопроект, який винесе до Верховної Ради.

Богдан ДИМОВСЬКИЙ, Одеса
Газета: 
Рубрика: