На початку березня уряд розпочне «масштабну легалізацію тіньової зайнятості та заробітних плат». Про це на засіданні Національної тристоронньої соціально-економічної ради, до складу якої входять представники профспілок, роботодавців та уряду, заявив віце-прем’єр-міністр соціальної політики Сергій Тігіпко. За його словами, Кабінет Міністрів збирається на початку березня внести на розгляд Верховної Ради відповідний законопроект, який передбачає «очищення» вітчизняного ринку праці від конвертів.
В уряді переконані: саме тіньові зарплати й нелегальна зайнятість є однією з причин дефіциту Пенсійного фонду. «У нас сьогодні в бюджетній сфері та державному секторі середня зарплата 2,4 тис. гривень, а в приватному — 1,8 тис. гривень. Якщо ліквідувати хоча б цю різницю, ми отримаємо майже 20 мільярдів гривень додаткових внесків до Пенсійного фонду», — аргументує чиновник. На його думку, процес легалізації заробітних плат повинен іти паралельно з пенсійною реформою та стимулюванням зростання економіки.
Щоб майбутні законодавчі зміни дали максимальний ефект, було створено урядові робочі групи з вивчення міжнародного досвіду детінізації заробітних плат і прихованої зайнятості. «Ми дивимося на країни з перехідною економікою: Польщу, Чехію, Болгарію. Вони жорстко борються із зарплатами в конвертах. Серед впроваджуваних заходів — посилення відповідальності роботодавців, впровадження індикативних заробітних плат. Це ефективні кроки», — зазначає Тігіпко.
У Федерації роботодавців України підтримали таку урядову ініціативу. Там порахували, що поза офіційним обліком зайнятості в Україні працює близько 5 мільйонів громадян. «Сьогодні близько 120 тисяч керівників малих і середніх підприємств встановили собі розмір заробітної плати на рівні мінімальної. Ті роботодавці, які працюють «в білу», неконкурентоспроможні на тлі «тіньових» роботодавців», — переконаний перший заступник голови спільного представницького органу сторін роботодавців на національному рівні, виконавчий віце-президент Конфедерації роботодавців України Олексій Мірошниченко. А відтак, за його словами, роботодавці готові підтримати заходи уряду з легалізації заробітних плат. Однак вважають за необхідне паралельно реформувати системи оплати праці та структури сплати соціальних внесків працівниками та підприємствами.
Натомість бізнес подібні перспективи аж ніяк не тішать. «Не від доброї ж волі підприємець іде на ризик кримінальної відповідальності (саме за статтею Кримінального кодексу «економічне шахрайство» відповідатиме бізнесмен, який розраховується зі своїми працівниками в конверті. — Авт.), — обурюється у коментарі «Дню» голова правління інституту підтримки регуляторної реформи в Україні, представник всеукраїнського громадського руху «Місто Волі» Володимир ДОРОШ. — Люди закриваються кожен день, тисячі підприємців сьогодні здають свідоцтва. І це не лише ті, хто має найманих працівників, а й ті, які працюють на себе. Малий бізнес сьогодні ледь зводить кінці з кінцями».
Звичайно, погоджуються підприємці, «тінь» — це принизливе й ганебне явище, і платити податки треба. Але детінізувати бізнес, переконаний Дорош, — це запропонувати йому оптимальний податок.
З тим, що проблеми з виплатою зарплатні в конвертах в Україні є, погоджується і перший віце-президент, генеральний директор Спілки підприємців малих, середніх і приватизованих підприємств України В’ячеслав БИКОВЕЦЬ. Однак чи зможе бізнес виплачувати ту заробітну плату, яку вимагатиме уряд, він прогнозувати не береться. «Мова йде лише про те, що з індикативної заробітної плати будуть утримуватися внески до Пенсійного фонду, а робітник як отримував реальну мінімальну заробітну плату, так і отримуватиме її далі», — прогнозує Биковець.
Утім, «біла» зарплата — це аксіома, до якої треба прагнути усім бізнесменами, в тому числі — малому та середньому підприємцю. Посприяти ж на шляху виведення вітчизняного ринку праці «з тіні», за словами Дороша, може лише конструктивний діалог влади й бізнесу. Щоб ініціативи уряду дали справді хороші плоди й не лише для Пенсійного фонду, а й для економіки в цілому, переконаний Биковець, потрібно провести серйозні фундаментальні дослідження і вивчити їхні наслідки в усіх сферах суспільного життя.