Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Відбілити» український хліб

За оцінками експертів, сьогодні в «тіні» перебуває 30 — 60% зернового ринку
10 серпня, 2015 - 19:24
ФОТО З АРХІВУ «Дня»
ОЛЕКСІЙ ВАДАТУРСЬКИЙ
ОЛЕКСІЙ ВАДАТУРСЬКИЙ
ВІТАЛІЙ СКОЦИК
ВІТАЛІЙ СКОЦИК
РОМАН НАСІРОВ
РОМАН НАСІРОВ

Податківці візьмуться за нелегальні схеми закупівлі зернових. Про це  повідомив голова Державної фіскальної служби України Роман Насіров. Наприкінці минулого тижня він зустрівся з великими зернотрейдерами, де піднімалося й це питання. Напередодні бізнес-спільнота заявила про зростання «тіні» в цьому сегменті.

У відкритому зверненні Європейської бізнес-асоціації (ЄБА), адресованому прем’єр-міністрові, міністрам аграрної політики і продовольства, фінансів, внутрішніх справ, а також головам ДФСУ і НБУ, сказано, що в Україні є ряд системних порушень законодавства під час закупівлях зерна нового врожаю. «Нелегальна закупівля зерна набула системного і масового характеру. За повідомленнями представників бізнес-спільноти, така закупівля здійснюється групою невідомих осіб і компаній безпосередньо у сільгоспвиробників, розрахунки ж відбуваються в готівковій формі в іноземній валюті», — йдеться в повідомленні. Внаслідок цього не сплачуються податки, формується ринок нелегального зерна, створюються передумови для зловживань із повернення ПДВ і неповернення валютної виручки, тобто незаконного виведення капіталу з країни в особливо великих розмірах, запевняють у ЄБА.

«Таким чином, під загрозою можуть опинитися валютна і навіть продовольча безпека країни, оскільки зерносховища не в змозі закупити зерно, а трейдери не зможуть виконати важливі контракти, в т.ч. за державними зобов’язаннями», — зазначено в повідомленні ЄБА. Саме тому асоціація закликає компетентні органи в найкоротші терміни вжити заходів. Якщо звернення проігнорують, попереджають експерти ЄБА, то слід чекати на невиконання міжнародних експортних контрактів, різке зростання внутрішніх цін на зерно і хлібні вироби, банкрутство лінійних елеваторів, зниження якості зерна через спроби терміново продати його прямо з поля та вихід міжнародних гравців із  сектору.

Генеральний директор ТОВ СП «Нібулон» (один із найбільших вітчизняних трейдерів) Олексій Вадатурський вважає, що 60% зернового ринку працює в «тіні». «В Україні дуже багато землі роками ніде не реєстрували, і невідомо, хто її обробляє», — говорить він «Дню». А не зареєстрована — значить, потенційно придатна для ведення господарювання без сплати  податків.

Крім того,  великі масиви земель підпадають під визначення «відмерлої» спадщини, і з неї також не сплачують податки. Чому з року в рік зернова «тінь» не меншає? «Враховуючи те, що в попередні роки ніхто не контролював експортерів зерна і походження їх партій, тіньовий сектор зрозумів, що можна за готівку скуповувати на внутрішньому ринку зерно, створювати фіктивні підприємства  і продавати за кордон», — пояснює  він. Наразі, деталізує досвідчений аграрій, такі ділки стали створювати офшорні фіктивні підприємства, симетричні до українських компаній, і таким чином самі з собою торгувати, залишаючи державу без частки податків.

Що змушує  деяких аграріїв іти на повідку  тіньовиків? Поясненням цього, на думку Олексія Опанасовича,  є зростання інфляційних процесів і дефіцит власних потужностей для зберігання зернових. Не маючи майданчиків для зберігання зерна, виробники змушені продавати  зерно «з-під комбайна» за долари.  Таким чином, вони страхують себе від курсових коливань. Щоб зупинити несанкціоновані торги, підсумовує Вадатурський, ДФСУ має право спитати у кожного експортера сертифікат походження товару (це гарантія сплати податків у середині країни) і без нього не випускати. «Була  би воля боротися,  а інструменти є», — переконаний він.

Справді, тінь є, визнає Насіров, але її  масштаби менші. За оцінками тих таки  зернотрейдерів, каже голова ДФСУ,  частка тіньового ринку зерна в Україні в 2014 році становила 30%, а в 2015-му (за попередніми прогнозами) — зросте.  Насіров також підтвердив озвучену Вадатурським проблему перекупки  експортерами зерна у офшорних компаній. У результаті — з країни вимивається валюта, що також є однією з причин більш прискіпливої уваги податківців до зерновиків. «Ми попереджали агросектор, що цього року не дамо можливості для зловживань при експорті зернових. І що ми бачимо? Як тільки почався сезон, мої колеги заарештовують 10000 тонн зерна, які були придбані у компанії, директор якої помер шість місяців тому, значить це фіктивна компанія. Цей товар закупили десь за готівку, його було вкрадено. Навіть якщо хтось виростив цей товар, його не було задекларовано», — пояснив Насіров.

За його даними, протягом двох тижнів заарештовано три судна. «Це не боротьба з офшорами, ми — орган, який бореться з несплатою податків в Україні. Але ми не хочемо боротися, ми хочемо обслуговувати оплату податків. Це важливо для нас і для суспільства. У даному разі — це фактично фіктивне підприємництво, яке є нелегальним, створює сіру економіку і привід для подальших маніпуляцій як під час закупівлі, так і під час продажу. На купівлі зернових за готівку все не закінчується: це часткова оплата праці за готівку, часткова оплата засобів захисту рослин, контрабанда цих коштів і таке інше... Наше завдання — боротися з усіма проявами, і якщо це робити одночасно, то набагато більше шансів досягнути результатів... щоб зерновий ринок був на 100% прозорим і зрозумілим», — резюмував чиновник.

Чи вдасться ДФСУ «відбілити» українське зерно? На думку голови Аграрної  партії України Віталія Скоцика, фіскальна служба не повинна стати сліпим інструментом у цій ситуації. Адже, пояснює  він, перший крок до подолання цієї «тіні» — зробити так, щоб виробникам було невигідно продавати зерно з-під поли.  «Наразі аграрії це роблять, бо намагаються обійти надмірне державне регулювання чи додаткові податки», — пояснює він.  Скоцик нагадав, що з початку року 41% економіки працює у «тіні», а, за даними аналітиків, за перше півріччя частка зросла до 65%.

Тому держава має не перекидати всю  відповідальність на податківців, а провести аналіз причин і відреагувати. «Зміни  податкового законодавства  для АПК з початку 2015 року вимили з обороту сектору 20 мільярдів гривень і вперше за 12 років маємо падіння АПК на 9,7 %. Відміна спецрежиму ПДВ з наступного року може позбавити сектор ще 19 мільярдів гривень. Тобто там вже заховано шлях для сірого маневру, бо сектор не зможе платити надмірні податки», — пояснює Скоцик  проблему,  яку доведеться вирішити уряду,  якщо  він  дійсно хоче навести лад  на зерновому ринку.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: