Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Вирішити проблему кредитів і оренди землі»

День» попросив аграріїв пояснити: навіщо їм Всеукраїнська рада при Міністерстві аграрної політики і продовольства України
18 квітня, 2014 - 11:39
ФОТО З АРХІВУ "ДНЯ"

В Україні створили Всеукраїнську аграрну раду при Міністерстві аграрної політики і продовольства України. Вона займатиметься розробкою пропозицій з усунення проблем у сільськогосподарському секторі. «Рішення, яке сьогодні у нас прийнято, це створення Всеукраїнської аграрної ради, яка формулюватиме проекти рішень, пропонуватиме й обговорюватиме їх. Проблема полягає в тому, що у нас, якщо сказати м’яко, немає всеукраїнської асоціації, в якій дійсно були б представники тієї чи іншої структури — фермерів або переробників», — зазначив, презентуючи створення ради, керівник Мінагропроду Ігор Швайка. За його словами, для міністерства важливо, щоб до ради увійшли представники від малого до великого бізнесу, аби спільно з міністерством напрацьовувати пропозиції для подальшого їх просування в уряді й у Верховній Раді. Швайка повідомив, що найближчим часом він має намір провести зустріч із менеджерами великих агрохолдингів.

Цікава деталь: поява ради збіглася в часі ще з однією резонансною подією. Нагадаємо, що кілька днів тому Швайці висловили недовіру аграрії на III Всеукраїнському аграрному форумі. При цьому, незважаючи на всю відвертість новоствореного органа при Мінагропроді, на засідання з його формування не запросили організаторів вищезазначеного форуму. На запитання, чому так вийшло, Швайка пояснив: «Щодо тих асоціацій, які діють сьогодні, їх рівень ефективності та пропозицій, їх оформлення експертних висновків і проектних рішень наразі не задовольняє потреби міністерства».

То що ж це буде за рада? Чи зможе вона ефективно працювати за умови відсутності певної частини агросектора? Чи вийде в неї об’єднати думку всього АПК? Які завдання вона повинна вирішити передусім? Про це «День» запитав в учасників ринку.

КОМЕНТАРІ

Вадим БОДАЄВ, віце-президент AgroGeneration, голова Федерації працедавців АПК, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера:

— Рада така потрібна. У Мінагропроду має бути постійний діалог із громадськими організаціями, які постійно представляють реальний ринок. Є навіть закон про соціальний діалог, і як це повинно бути, — визначено в ньому. Тому однозначно треба створювати такі організації. Інша справа, що вони повинні відповідати реаліям ринку, і ті люди, які входять до ради, повинні презентувати основні проблеми регіону. На мій погляд, сьогодні одне з основних завдань для цієї ради — врегулювати земельні відносини. А для цього необхідно спростити процедуру реєстрації договорів оренди. Сьогодні неможливо вести бізнес, адже щороку треба переукладати договори оренди земельних ділянок. Тому мінімальний термін оренди сільгоспземель повинен становити 7-10 років. Друге — створення надійної системи фінансування, щоб компанії мали можливість брати кредити за прийнятними ставками. Для цього НБУ, виділяючи рефінансування банкам, може поставити умову якийсь відсоток із цієї суми відводити на агрокредитування. Якщо цього не зробити, то можна втратити перспективу зростання сектору... Сьогодні головне завдання — консолідувати всі зусилля учасників ринку, і міністерство повинно виступити партнером і допомагати ринку.

Анатолій СТОЯНОВ, начальник аналітичного відділу «Аграрної біржі»:

— Будь-які збори аграріїв, обмін думками і донесення думок бізнесу до влади — абсолютний позитив на благо розвитку агросектору. І не важливо, при кому її буде створено. Головне, щоб сільгоспвиробників слухали і чули. Але створюючи її, треба пам’ятати, що є експертна рада, якій аграрії довіряють. Якщо її представники будуть у раді, то аграрії їй довірятимуть. Не забуваймо, що також є різні галузеві асоціації, думку яких теж треба чути. І, отримавши різні точки зору, з цього масиву треба відкинути непотрібні месиджі і залишити тільки найважливіше. Функції міністерства в цьому всі — забезпечити рівні умови для всіх учасників, зокрема не порушуючи права інших. Із чого почати? На мій погляд, усі давно говорять, що аграрний ринок недостатньо прозорий, і ми бачимо неефективне ціноутворення, торговельні відносини. Необхідно, перш за все, виправляти саме це. Якщо правильно, прозоро і відкрито торгуватимемо, то це дозволить бізнесу збільшити доходи й оптимізувати витрати.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: