Учора Міністерство регіонального розвитку та будівництва за дорученням прем’єр-міністра України Миколи Азарова (копія якого є у розпорядженні редакції «Дня») зібрало міжвідомчу комісію за участю представників Асоціації допомоги постраждалим інвесторам. Так влада відреагувала на Марш парасольок, під час якого наприкінці квітня більше ніж півтисячі інвесторів проблемних забудов принесли під двері уряду вимоги вирішити проблему довгобудів у країні. («Влада відреагувала на безквартирних» від 26 квітня 2012 року).
Цікаво, що сам оргкомітет Маршу був не дуже задоволений акцією. В розмові з «Днем» про результати події представники Асоціації відзначили, що акція протесту, проведена 25 квітня під стінами Кабміну, могла б продемонструвати значно кращу активність та організованість інвесторів. Адже проблема гостра, й масштаби її вражають (120 тисяч «безквартирних» родин. — Ред.). Мовляв, як тільки починав організовуватися Марш, зголосилися вийти набагато більше людей. Але майже в останній день ті, хто запевняв, що приїде, почали телефонувати й відмовлятися. Як згодом з’ясувалося, людям просто телефонували від забудовників і обіцяли добудувати їхнє житло до кінця року, аби тільки вони не йшли на Марш. І люди погоджувалися. Звичайно, така реакція забудовників була більш ніж прогнозованою. Адже очевидно, що вони не зацікавлені в тому, щоб назва їхніх об’єктів й їхні імена показало телебачення й надрукували газети в ракурсі плакатів із підписом «Злодій», які несуть сотні розлючених людей. Об’єктивно — «безквартирним» вдалося щонайменше на два дні своїм Маршем «розгойдати» інформаційний простір — про акцію українцям розказали шість телеканалів, десяток загальнонаціональних друкованих видань та сотні інтернет-порталів.
Утім, головним здобутком Маршу парасольок є, все ж таки, задоволення першого пункту вимог, з якими «безквартирні» прийшли під Кабмін — створити міжвідомчу урядову комісію. Звичайно, скептики можуть зауважити, що, мовляв, ще під питанням, що та комісія навирішує. Розпорядження Азарова може бути таким собі «па» від влади, аби «безквартирні» від неї відчепилися. Мовляв, ми ж вам комісію створили, то працюйте. І скептики будуть праві. Адже такий сценарій для українських реалій — далеко не новина. Інша справа, що самі «безквартирні» добре усвідомлюють цей ризик і налаштовані рішуче — не «злізти з шиї» уряду доти, доки всі пункти їхніх вимог не будуть задоволені, й усі, хто вийшов на Марш, не переїдуть у свої нові домівки. І той факт, що Азаров розпорядився скликати комісію (незалежно від того, з яких мотивів), лише розпалює рішучість Асоціації. Адже це, переконані там, сигнал — в країні мало-помалу вдається ламати стереотип ставлення влади до протестів — «вийшли — пошуміли — розійшлися».
«День» стежитиме за роботою міжвідомчої комісії й інформуватиме про її результати.
Олексій ГОНЧАРУК, президент Всеукраїнської громадської організації «Асоціація допомоги постраждалим інвесторам» (інвестор проблемної забудови за адресою: м. Обухів, вулиця Київська, 174 А):
— Я сповнений оптимізму. Проте не стільки щодо суті рішення, скільки щодо факту його прийняття. З одного боку, це рішення надає нам можливість створити механізм комунікації з владою. З іншого — показує людям, що об’єднавшись, ми можемо досягнути результату.
Думаю, що рішення прем’єр-міністра Миколи Азарова — це прояв не стільки великого бажання вирішити проблему, скільки необхідності формального виконання нашої першої вимоги. Тим не менш, на цьому етапі я вдячний йому й за це. В успіху Маршу парасольок я не маю жодного сумніву. Як я вже говорив, інвестори реально об’єдналися. Ми рішуче налаштовані, й тепер із нами не зможуть не рахуватися.
Щодо очікувань від роботи нашої міжвідомчої комісії, то й мови ні про які «мінімуми» йти не може. Комісія має працювати до тих пір, поки не буде вирішена проблема недосконалості законодавства у сфері інвестування в будівництво житла та поки кожен проблемний об’єкт не буде добудований. Я переконаний, що досягнення цього максимуму — це лише питання часу, а час цей буде залежати виключно від активності самих інвесторів.
Володимир НІКІТІН, президент Громадської організації «Центр захисту прав інвесторів «АктивІнвест» (інвестор проблемної забудови за адресою: м. Київ, вулиця Глушкова, 6):
— Я не відчуваю ніякої ейфорії щодо підписання доручення на скликання міжурядової комісії. Це — лише перший крок, який мав зробити уряд як реакцію на наш мітинг. Він мав його зробити — і зробив.
Наступний крок знову за нами. Наразі ми повинні формалізувати всі наші вимоги та ініціативи в найбільш зрозумілій формі й спробувати налагодити контакт із профільними міністерствами та відомствами, представники яких будуть присутні на засіданні міжвідомчої комісії. Державний апарат дає змогу вирішити практично будь-яке питання — потрібно лише його правильно поставити, вказати шляхи його реалізації та проконтролювати виконання.
Разом із тим я чудово розумію, що перепони існують. Найголовніші три з них: відсутність справедливого правового поля, в якому було б врегульовано відносини «інвестор — забудовник»; довгі бюрократичні процедури при узгодженні питань; проблеми при виконанні рішень, які потребують бюджетного фінансування (зрозуміло, що певна частина проблемних будівництв потребує дотацій за рахунок бюджетів різних рівнів). Якщо ж говорити про серйозність намірів влади, то я вірю лише в те, що ніхто окрім нас не зможе спонукати владу до потрібних кроків. А от наскільки ці кроки будуть «серйозними», покаже час і результати, яких ми досягнемо.
Щодо того, яких результатів я очікую від роботи міжвідомчої комісії, то, напевно, в цьому ключі є сенс говорити лише про максимум, адже досягнення лише мінімуму буде означати, що комісія не в змозі вирішити питання проблемних будівництв у цілому.
Максимум у моєму розумінні визначається наступним: по-перше, кожен із інвесторів, які вклали кошти в проблемне будівництво, отримає своє житло на тих умовах, на яких він мав його отримати; по-друге, особи, винні в порушенні наших прав, будуть притягнуті до справедливої відповідальності; й, нарешті, по-третє, в державі буде створено такий механізм купівлі житла, який гарантуватиме його отримання й недопущення в подальшому ситуацій на кшталт тих, в які потрапили ми.