Напередодні Нового року податкова служба України вирішила відзвітувати про успішну боротьбу з корупцією у своїх лавах. За словами голови ДПАУ Олександра Киреєва, в них відбулися помітні зміни. Згідно з опитуванням, проведеним після президентських виборів, податкова займала друге місце з корумпованості, поступаючись лише МВС разом із ДАІ. Природно, що таке сумнівне лідерство людей у синіх мундирах не прикрашало. І за 11 місяців цього року до органів прокуратури було направлено 667 матеріалів проти співробітників, яких підозрюють у приналежності до корупціонерів. Усіма правоохоронними органами було порушено 236 справ, з яких 148 — за матеріалами підрозділів із боротьби з корупцією самої ДПАУ. Як відзначив начальник управління по боротьбі з корупцією Анатолій Васалатій, у цьому році його підопічні виявили значно більше завзяття, аніж у минулому, коли справи були порушені лише проти 68 осіб.
Найбільш «популярними» злочинами проти державного бюджету були махінації з ПДВ, із податковими заставами, акцизами, зловживання службовим становищем і перевищення повноважень, а також, природно, хабарі. Щоправда, за ці гріхи розплатилося лише дев’ять податківців, але, судячи з настрою їхнього шефа, ця цифра може істотно зрости. За словами Киреєва, податківці неухильно прагнуть до того, щоб кожна справа закінчувалася судовим рішенням або вироком. Сьогодні — корупціонери доволі часто відбуваються лише адміністративною відповідальністю. Протягом року було проведено понад три тисячі службових розслідувань і перевірок, а в результаті до відповідальності притягнено півтори тисячі осіб, причому 192 із них звільнено.
Однак усі ці цифри просто тьмяніють перед тим, скільки людей залишило свої посади навіть не через обвинувачення в корупції, а просто як «запобіжний засіб». Щоб попередити корупцію, як заявив Киреєв, податкова повністю замінила голів регіональних адміністрацій і на 70—80% — їхніх заступників і начальників районних інспекцій. «Наші кроки з кадрових змін пов’язані з некоректними діями керівників, які очолювали податкові інспекції й податкові адміністрації», — сказав Киреєв. За його словами, з часів роботи головою податкової Юрія Кравченка (2002—2004 роки) ДПАУ «почала прогнивати зсередини» і звідти валом повалили люди, які не могли витримати таких спотворених відносин між чиновниками та платниками податків. Ці слова змушують задуматися: невже тільки з 2002 року почалася корупція в податкових органах? Однак Киреєв на цьому не зупинявся, відзначивши тільки, що замість звільнених за цей час прийнято 380 керівних працівників, яких вибирали, ґрунтуючись на їхніх професійних, особистих і ділових якостях. Серед них і ті «високопрофесійні люди», які не могли поступитися принципами.
Однак не обходилося й без помилок, у яких голова податкової як на сповіді зізнався журналістам. Але це не збентежило й надалі не буде бентежити керівництво податкової. Як заявив Киреєв, «будемо міняти тих керівників, які зупинилися в боротьбі з корупцією». Така кардинальна чистка, за його оцінкою, дозволила податковому відомству направити в держбюджет у 1,6 разу більше коштів, аніж за аналогічний період минулого року. І, напевно, щоб ще більше наповнити бюджет, згідно з заявою Васалатія, наступного року в хід будуть пущені ще сотні справ, матеріали для яких уже зібрані в областях.
Окрім того, голова ДПАУ повідомив про своє прагнення наповнити бюджет, ліквідувавши зловживання з ПДВ, що здійснювалися колишнім керівництвом відомства. «Без участі податківців такі величезні потоки відшкодування ПДВ були б просто неможливими. Ми бачимо, як через ліміти, введені в серпні 2004 року, одні області практично не мали можливості відшкодовувати ПДВ, тоді як в інші прямували ріки від відшкодування ПДВ… Справи розслідують, і ми сподіваємося, що зможемо повернути сотні мільйонів ПДВ у скарбницю держави», — сказав Киреєв, підкресливши, що компанії «Студія Лева», «Тайстра», «Київпідзембуд», «Союз-Віктан» — «це ті величезні канали, через які безпідставно повертався ПДВ». Природно, що податківці, які допустили таке неподобство, також «полетять» зі своїх місць.
Однак бюджет втрачав не лише на ПДВ. У кругленьку суму країні обійшлася робота ректора кузні податкових кадрів — Національної академії податкової служби Петра Мельника. За інформацією ДПАУ, через його махінації зі вступом і навчанням студентів, майном академії, отриманням хабарів від абітурієнтів країна втратила понад 15 мільйонів гривень.
Приклад Мельника показує: звільнити рядового співробітника податкової не складно, а ось із високопосадовцями такий фокус проходить не завжди. За словами заступника Юридичного департаменту ДПАУ Людмили Ходос, ті оспорюють це рішення в суді й навіть, лише уявіть, нерідко виграють. Проблематичним виявилося звільнити голову Чернігівської податкової, викритого в махінаціях із держзасобами, та який незаконно взяв на роботу дружину, давши їй звання полковника й солідну надбавку до зарплати. Печерський районний суд оспорив навіть рішення про звільнення одного з київських податківців, хоч воно було оформлене указом Президента... Тому Киреєв звинувачує суди в необ’єктивності та корумпованості й виступає завзятим прихильником судової реформи.