Одним із тих, хто очолює рух за енергоефективність в Україні, є Володимир Чайка — харизматичний мер міста Миколаєва. Його амбіційний план — провести місто, в якому він господарює, шляхом, який свого часу пройшла Східна Німеччина. Модернізація за найкращими європейськими зразками місцевих систем тепло- та водопостачання, будівництво очисних споруд, встановлення лічильників — це лише невелика частина того, що місцева влада зуміла вже реалізувати за останні чотири роки.
Миколаїв споконвіків і сьогодні п’є воду з Дніпра. Три-чотири роки тому місто здійснило повну модернізацію очисних споруд. Тепер жителі та гості міста спокійно п’ють воду з крана. Це — унікальний стандарт. На черзі — енергозбереження...
Нещодавно, як розповів «Дню» Чайка, в місті модернізували енергоощадні системи, замінили насоси... «Але потрібно робити крок далі. А коштів не вистачає. Тому ми вирішили звернутися до іноземних кредиторів. Відгукнувся Європейський інвестиційний банк (ЄІБ). Він вирішив надати нам кредит у сумі 15,5 мільйона євро під гарантії уряду», — розповів мер Миколаєва. За його словами, місто чотири роки боролося за цю позику. «І от днями мені повідомили, що вже є Закон «Про фінансову угоду між Україною та Європейським інвестиційним банком на реконструкцію водоканалізаційної системи в місті Миколаєві». Крім цього, європейська спільнота дала нам ще 5,3 мільйона євро гранту. Це — безкоштовна допомога, щоб місто витягнуло цей кредит», — поділився радістю Чайка.
Цікаво, що умови кредиту дуже прості й демократичні. «В минулому — я банкір. І дуже здивувався як це може бути. Відсоток — трохи більше 1%», — зауважив мер Миколаєва. Утім, зауважив він, головне те, що цей кредит — гарантія високої довіри до нас європейського кредитора. Адже ЄІБ протягом чотирьох років моніторив ситуацію довкола фінансування проектів модернізації житлово-комунального господарства в місті. За цей час, зі слів Чайки, коштами місцевого бюджету та бізнесу на латання труб на очисних споруд у сумі було надано близько 2,5 мільйона євро.
«Три дні в Брюсселі дуже скрупульозно ми вивіряли домовленості: щодо кожного слова, кожного підходу... І лише ближче до завершення переговорів почали говорити про «ціну» позики. Ми кажемо про «такий відсоток», а нам — «от такий». Але вони були зацікавлені надати нам кредит. Адже діє угода між ЄС та Україною. А ЄІБ якраз входить до неї», — розповів Чайка.
«Сьогодні міжнародна спільнота здійснює за нами нагляд, — розповідає мер. — Передусім за тим, як розвиватиметься цей проект із ЄІБ. У нас є сьогодні ще 2—3 проекти, які ми лобіюємо в європейському середовищі. І от нещодавно на Міжнародному форумі з енергозбереження наші потенційні партнери з Німеччини мені сказали: якщо ви пройшли чотирирічний моніторинг у ЄІБ, рівень довіри до вас дуже високий. А 5,3 мільйона гранту — це визнання вашої надійності». І тому, зауважує міський голова, коли кажуть, що Європа не хоче співпрацювати з Україною, не вірте. Це — неправда.
«Ми свого часу запропонували європейській спільноті декілька проектів реформування житловокомунального господарства», — розповідає Чайка. — Один — уже в роботі. На черзі реалізація другого проекту — з термосанації старих багатоповерхівок міста. І щодо нього, як зауважив Чайка, теж уже є домовленості з потенційними партнерами.
Є ще один важливий момент, який варто відзначити, розповідаючи про житлово-комунальну політику в Миколаєві. Важливо те, що місцева влада не просто позичає кошти на модернізацію зношених систем, а культивує інститут відповідального власника. Чайка не боїться говорити про підвищення тарифу. Адже розуміє, що люди його підтримають. Треба просто говорити з людьми. Зокрема сьогодні місцева влада, зі слів Чайки, працює над тим, щоб закласти в тариф інвестиційну складову. Як розповів «Дню» мер Миколаєва, як тільки у місті заговорили про проект теплосанації, до мера звернулись люди. Мовляв, теж хочуть долучитись до проекту. Звичайно, говорить Чайка, частка їхньої участі не можне бути високою. Але й 5 % — це теж важливо. «Люди розуміють відповідальність. І те, що це робиться для їхнього майбутнього і майбутнього їхніх дітей», — каже Чайка. І дуже багато людей це вже розуміють, переконує чиновник. «Кожного разу, коли зустрічаюся з громадою, кажу: якщо вам не подобається робота жеку, не платіть йому. Але тоді не звертайтесь із проблемами. Створюйте ОСББ. До речі, Миколаїв — місто-піонер із створення ОСББ. 90% житла — це приватна власність», — зауважив він.
В управлінні житлово-комунальним господарством міста мер Миколаєва послуговується інноваційним підходом. Свого часу, як розповів він «Дню», прийшовши на службу в органи місцевого самоврядування, пожартував, що за того «спадку», який вони отримали, цю структуру правильніше називати органами «самоврятування». І таки мав рацію. Встановивши «діагноз» почав лікування. І основний принцип — свобода в системі координат цивілізованих правил гри.
Сьогодні, зі слів Чайки, миколаївці, оплачують лише сім із двадцяти чотирьох позицій комунального тарифу. Решту, як от, наприклад прибирання прибудинкової території, полив клумб, роблять самі. А все тому, що влада культивує ініціативу знизу. «Я кажу, можливо, крамольну фразу: житлово-комунальна сфера — це стовп на якому сидить держава. А насправді ж — сьогодні людина сама собі — і сантехнік, і електрик...», — каже Чайка.
«Я не хочу нарікати на уряд. Це ми повинні спонукати й примушувати владу працювати, — переконаний мер Миколаєва. — Якщо в нас є нормальні проекти, то до нас прислуховуються. Так само, як із нашим проектом з модернізації системи водопостачання. Звичайно, ми опікувались цим питанням чотири роки, але міжнародні інституції довірили проводити тендер на 15,5 мільйона нашому водоканалові. Це — багато про що свідчить».