Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Вони підвісили на гачок усіх громадських активістів»

Один із засновників коаліції «Декларації під контролем» Олександр ЛЕМЕНОВ розповів «Дню», чому від антикорупціонерів відвертаються партнери та підрядники
9 червня, 2017 - 12:35
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»
ОЛЕКСАНДР ЛЕМЕНОВ

На останньому засіданні парламентського комітету з питань протидії корупції народний депутат від «Блоку Петра Порошенка» Олег Барна запропонував, щоб статки декларували всі громадяни України, а не лише чиновники та громадські активісти-антикорупціонери. «Коли хочемо побороти корупцію, то е-декларації мають заповнювати всі громадяни України — від пенсіонерів до високопосадовців», — переконаний депутат. Бо, за його словами, «вибіркова боротьба з корупцією і є тією самою корупцією». Щоправда, Барна пропонує впровадити для «простих людей» простішу форму, ніж для чиновників. Але в конкретний законопроект ця ініціатива поки не вилилася. Тому відповісти напевно, в якій формі та коли парламент захоче змусити усіх українців — від першокурсника до пенсіонера — доповідати державі про свої статки, наразі невідомо. Хоча експерти на цю ініціативу Барни реагують серйозно. Мовляв, це не просто ініціатива одного депутата. Скоріш за все це позиція партії Президента, яку сьогодні апробують в інформаційному полі.

Чи хоче влада у такий спосіб «обнулити» рахунки і після цього кроку подбати про можливість громадян заробляти чесно достатньо коштів для життя, а не для виживання? Чи просто це банальна помста тих, чиї «матраси готівки» потрапили до всенародного обговорення? Мовляв, а чого ви дивуєтеся, ви самі, ваші сусіди, ваші колеги такі ж!

Про мотиви і наслідки впровадження е-декларацій для тих, хто не має можливості заробляти     на владних повноваженнях, «День» говорив з одним із засновників коаліції громадських організацій «Декларації під контролем», експертом програми USAID-Рада Олександром ЛЕМЕНОВИМ.

Олександре, на разі, ви належите до кола тих осіб, які вже, з легкої руки народного депутата Тетяни Чорновіл, отримали обов’язок декларувати свої статки. Знаю, що ви не задоволені і вважаєте це протиправним рішенням та помстою. Чому?

— 10 правок, що були внесені з голосу, нараз набирають 260 голосів, і це при тому, що коаліція не могла до цього знайти за цей закон і 226-ти.

Зрозуміло, що це була політична домовленість, і це — помста, помста громадським активістам.

Систему електронного декларування в Україні запустили ж не з Банкової. Її протягнули декілька притомних депутатів, і завдяки тиску міжнародних партнерів та громадських активістів. Вплинути на донорів вони не можуть. А от на депутатів та громадських активістів управу можна знайти...

А як, власне, зобов’язання декларувати статки шкодить антикорупціонерам? Хіба це так складно — подати декларацію?

— По-перше, в пакеті з обов’язком декларувати статки йде кримінальна відповідальність...

Виключно за подання неправдивої інформації. Ви ж не збираєтесь брехати?

— Або за ту інформацію, яку НАЗК за команди «згори» визнає як недостовірну. І це не гіпотетична ситуація. Ви знаєте, чим закінчився кейс Юлі Марушевської? (Йдеться про історію з отриманням премії до 8 березня у розмірі 500 гривень екс-головою Одеської митниці Юлією Марушевською. — Ред.) Її зобов’язали повернути в бюджет 402 гривні 50 копійок. Вона сама мені цей лист від Одеської митниці показувала.

Україна сьогодні, на жаль, перетворена на країну абсурду і підконтрольних правоохоронних органів. Тому я не здивуюся, якщо проти того антикорупціонера, який не дає спокійно запускати руку до наших з вами кишень якомусь міністру, чи прокурору, відкриється кримінальне провадження за недостовірну інформацію в декларації.

Вони просто підвісили на гачок усіх громадських активістів цим законом. Мета — щоб ми сиділи тихо і не висовувались. А той, хто «рипнеться», отримає кримінальне провадження, і ходитиме вже в Генпрокуратуру давати пояснення, а не аналізуватиме тендери чи відповідність способу життя судді задекларованому ним доходу.

Громадські активісти не хвилюються за те, що їм доведеться заповнювати декларації. У них, по суті, немає що декларувати. Ви думаєте, що побачите мільйони? Нема там такого. У нас немає трьох квадратних кілометрів нерухомості, як у Дубневича, або 500 мільйонів гривень готівкою...

На прес-конференції Президент сказав, що норма закону про обов’язкове декларування доходів громадських активістів цього року ще не діє, тобто зараз ви ще нічого не декларуєте?

— Як це? Я зобов’язаний подавати повідомлення про будь-який вчинений мною правочин, який змінив мій майновий стан більш ніж на 50000 гривень. Якщо я цього не зроблю — кримінальна відповідальність.

Директор Фонду «Східна Європа» Віктор Лях зареєстрував петицію «Про скасування вимоги закону №6172 про обов’язкове е-декларування статків для громадських організацій, що ведуть антикорупційну діяльність». В тексті є посилання на купу норм міжнародного права, щодо прав людини, які порушують ці норми. Якщо реакції на петицію не буде і закон продовжуватиме діяти без змін, чи можуть до нас застосувати якісь санкції міжнародні організації?

— Гадаю, восени ми дізнаємося відповідь на це запитання.

А це правда, що з вами відмовляються співпрацювати підрядники через норму обов’язкового декларування доходів усіх, хто надає послуги чи постачає товари для громадських активістів, які займаються протидією корупції?

— Так. Є купа прикладів. З нами відмовляються співпрацювати навіть громадські організації, які жодного відношення до антикорупції не мають, бо думають, що тоді будуть змушені теж подавати декларації. А нащо їм це?

Абсурд, але держава поклала на нас зобов’язання, за невиконання якого нам загрожує кримінальна відповідальність, але не забезпечила інструментарію, щоб ми могли його виконувати. В Єдиному державному реєстрі декларацій немає категорії, яку мали б вибрати громадські активісти чи їхні підрядники. 

Гадаю, ми отримаємо відповідь на це питання вже цієї осені.

— Вам відомо, що правоохоронці обшукали офіс розробника програмного забезпечення для системи е-декларування компанії «Міранда» та житло її екс-власника? Як ви думаєте, що саме шукають правоохоронні органи? Які мотиви цієї «перевірки»?

Такі ж самі, як із впровадженням обов’язкового декларування для громадських активістів, — дискредитація. Потрібно показати суспільству та донорам, що «Міранда» — це злочинці, й система, яку вони зробили, погана. Як наслідок — заблокувати роботу реєстру декларацій та знищити е-декларування як таке.

— Компанія «Міранда» — це така сакральна жертва, яку хочуть принести, щоб врятувати корумповану систему. Пригадуєте технічні збої в роботі реєстру? Розробник же пояснював, що сайт почав «глючити» вже після того, як програмне забезпечення було передано Держспецзвязку, і ті спеціалісти в ньому «поколупалися».

До слова, зараз з реєстру зникала купа декларацій. Було приховано документи військових прокурорів, працівників СБУ.

Під яким приводом?

— Ну, що вони оперативні співробітники і це шкодить виконанню завдань.

З огляду на це і на абсурд із декларуванням тон готівки на руках наших міністрів, ви — один із ініціаторів коаліції е-деклаурування, — як оцінюєте цей інструмент сьогодні? Дієвий він? Треба було стільки зусиль громадським активістам докладати, так ризикувати?

— Це чудовий інструмент проти ТОП-корупції на майбутнє, коли в нас нарешті будуть нормальні, незалежні правоохоронні органи та суди.

Але наразі це — прекрасний політичний інструмент. Все більше виборців заглядають в Інтернет і цікавляться бекграундом кандидатів.

ДОВІДКА «Дня»

Громадські організації, які визначають своїм пріоритетом на 2016 рік боротьбу з корупцією через перевірку декларацій про доходи, майно, витрати та зобов’язання фінансового характеру, утворили коаліцію «Декларації під контролем». Меморандум про створення коаліції сьогодні, під час спільної прес-конференції, підписали шість громадських організацій: Transparency International, Центр політичних студій та аналітики, Громадський люстраційний комітет, Інститут Медіа Права, Канцелярська сотня і Центр локального самоврядування.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: