Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Вугільного монополіста хочуть ліквідувати...

У результаті очікується прискорення процесу банкрутства державних шахт
8 липня, 2010 - 00:00
НА ДУМКУ ЕКСПЕРТІВ, РИНКОВІ ПРАВИЛА ЗДАТНІ ВИТРИМАТИ ТІЛЬКИ ОДИНИЧНІ ДЕРЖАВНІ ШАХТИ. ОСНОВНА Ж ЇХНЯ КІЛЬКІСТЬ Є НЕРЕНТАБЕЛЬНОЮ ТА НАДЗВИЧАЙНО ЗБИТКОВОЮ / ФОТО РЕЙТЕР

Міністерство вугільної промисловості України найближчим часом очікує на відміну Кабінетом Міністрів постанови №1416 від 29 грудня 2009 року про обов’язкову закупівлю енергетичного вугілля державними тепловими генеруючими компаніями лише держпідприємства «Вугілля України». Нагадаємо, що «Вугілля України» — оператор Оптового ринку вугільної продукції, який здійснює продаж практично всього вугілля, видобутого на вугільних підприємствах, що перебувають в управлінні Мінвуглепрому. У разі скасування постанови лібералізується ринок вугілля, однак ринкові правила гри призведуть до закриття великої кількості збиткових державних шахт, попереджають експерти.

За словами міністра вугільної промисловості Юрія Ященка, ліквідація постанови — логічний крок на шляху розвитку ринкових відносин у вугільній галузі. Однак, на думку міністра, говорити про ліквідацію ДП «Вугілля України» доцільно тільки після завершення приватизації теплових генеруючих компаній. Ященко нагадав, що ДП «Вугілля України» створили у відповідь на монополізацію попиту з боку державних ТЕС, об’єднаних у НАК «Енергетична компанія України». Тому й «питання щодо діяльності «Вугілля України» само собою вирішується, якщо генерація буде приватизована, і НАК «ЕКУ» («Енергетична компанія України») не стане, тоді постане питання про припинення діяльності «Вугілля України», — пояснив міністр.

На думку аналітика Dragon Capital Дениса Сакви, прибирати державного монополіста вугільних продажів потрібно. «Наявність єдиного постачальника вугілля створює перешкоди для ефективного функціонування ринку вугілля, — розповідає «Дню» аналітик. — Коли у 2008—2009 рр. загалом ціни на ринку вугілля були нижчі, ніж у «Вугілля України», державні компанії були вимушені купувати дорожче вугілля, як результат — конкуренція приватної та державної компанії була практично неможлива».

Схвалює організацію ідеї ліквідації вугільного монополіста та перехід на ринкові аукціони з продажу вугілля й директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Саприкін. Щоправда, вважає експерт, дуже важко віриться, що ці прозорі ринкові аукціони дійсно з’являться. «Пригадаймо: Тимошенко намагалася їх зробити і дійсно провела декілька таких аукціонів. Однак їх було зірвано. Питання у тому, що деякі олігархічні групи отримують значні державні фінансові надходження віт такого неринкового стану вугільної галузі», — говорить Саприкін «Дню».

Ефект від прогнозованої ліквідації «Вугілля України» для різних вугільних підприємств, на думку експертів, буде різним. «Шахти з нижчою собівартістю, такі, як «Свердловантрацит», зможуть ефективніше управляти ціноутворенням на свою продукцію і гарантувати повне завантаження виробничих потужностей — вони безумовно виграють від створення вільного ринку вугілля. Менш ефективні шахти будуть вимушені або шукати спосіб продовжувати отримувати дотації (державні. — Авт.), або ж закритися», — прогнозує Саква.

На думку Саприкіна, найбільше шансів на закриття мають державні шахти. За рахунок нижчої собівартості видобування вугілля приватні шахти можуть на певний час понизити вартість тонни вугілля на 5—7% — і вони будуть прибуткові. А державні залишаться у програші, їхнє вугілля накопичуватиметься на складах, вважає Саприкін. На його думку, ринкові правила здатні витримати тільки одиниці з усіх державних шахт, бо їхня основна маса — нерентабельні та надзвичайно збиткові. За оцінками Саприкіна, раніше прибуткових державних шахт нараховувалося тільки 5% від загальної кількості. Скільки ж їх сьогодні, за словами Ященко, в міністерстві саме підраховують.

ДОВIДКА «Дня»

За даними Мінвуглепрому, у державному секторі вугільної галузі нараховується 418 підприємств: 25 — державних підприємств із видобутку вугілля, більше 60 — шахтовуглевидобувних підприємств, 20 — науково-дослідних та проектно-конструкторських, близько 30 транспортних тощо. З перерахованих підприємств не здійснюють фінансово-господарську діяльність 230. Крім того, у стадії ліквідації перебуває 125 підприємств, а в процесі банкрутства — понад 80. У місяць державні та приватні шахти виробляють приблизно по 3,1 млн. тонн вугілля. За підсумками 2010 року, очікується 79—80 мільйонів тонн вугілля. Нагадаємо, що в 2009 році було видобуто 72,3 млн. тонн вугілля (коксівне та енергетичне), з яких 38,4 млн. тонн — на державних шахтах.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: