В Україні стартував новий проект по реформуванню системи теплопостачання, що має на меті запровадити позитивні системні зміни на національному, регіональному та споживчому рівні.
Його початок безпосередньо пов’язаний з критичним станом системи комунального теплопостачання. «Це стосується безпосередньо того сектору української економіки, який чи не останній з точки зору застарілості та тупикової технології, закладеної при його створенні», — відзначив на презентації проекту «Реформа міського теплозабезпечення» міністр з питань житлово-комунального господарства України Олексій Кучеренко.
Офіційно представлений проект розрахований на три роки та коштує 13,5 мільйона доларів. Проте наша держава не витратить на її впровадження ні копійки — фінансування буде забезпечено американським урядом через Агентство США по міжнародному розвитку (USAID). Посол США в Україні Вільям Тейлор зазначив, що перші начерки програми з’явилися ще рік тому, коли про кризу ніхто не думав. Проте сьогодні такий проект набуває ще більш важливого значення — газова криза нагадала всім, якою значимою є проблема ресурсів. А Україна, за даними Кучеренко, до сьогодні користується величезною кількістю котлів з ККД лише в 70%. Крім того, експерти відзначають, що до половини всієї енергії витрачається в мережі централізованого теплопостачання, а найбільші витрати виникають на об’єктах кінцевих споживачів.
«Система теплозабезпечення, яка створювалася в радянські часи, була дуже потужною та надійною, — вважає міністр з питань ЖКГ. — Але тоді ціна на газ була практично умовною, тому ніхто не звертав уваги на серйозні ризики неефективного використання ресурсів». Сьогодні ж це питання неабияке актуальне, адже дві третини всіх котлів працюють на газу, зазначає міністр. «На превеликий жаль, до останнього року ми фактично займалися газифікацією, хоча сьогодні основний наш акцент і пріоритет — це перехід з газу на альтернативні види палива», — говорить Кучеренко.
Що ж заважає нам удосконалити систему теплопостачання? Міністр вважає, що в першу чергу недосконала тарифна політика, яка не стимулює населення заощаджувати. «Я сподіваюсь, що скоро тарифи стануть тим стимулом, який реально створить умови до залучення інвестицій в галузь», — говорить Кучеренко. Не сприяє реформуванню системи теплопостачання і відсутність явних власників багатоквартирних будинків, тому проектом передбачено сприяти створенню об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), а також житлових кооперативів, що допоможе в покращенні управління та підвищенні фінансової відповідальності серед домовласників.
Проте в даному проекті не йдеться про жодні кардинальні матеріальні зміни: систему, яка вже застаріла, змінювати не будуть, технічний стан інфраструктури покращувати теж не збираються. Зазначається лише про «зміцнення правової, регуляторної та інституційної бази, що призведе до покращення послуг теплозабезпечення, регулювання тарифів і забезпечення їх відповідності до законодавства Європейського Союзу в цій сфері». Спочатку компанія International Resources Group, яка буде впроваджувати проект, збирається проаналізувати стан систем теплопостачання в українських містах, потім розробити енергетичні плани, нормативно-правову базу та технічні специфікації приладів обліку. Немало уваги в проекті приділяється й національній інформаційній кампанії, під час якої проводитиметься просвітницька діяльність серед громадян щодо ефективного енергоспоживання. Вона буде спрямована на групи населення з низьким і середнім рівнем доходів і роз’яснюватиме, яким чином можна покращити якість комунальних послуг, зменшити витрати на оплату за опалення, ефективно підтримувати тепло у власному помешканні, а також покращити стан територій спільного користування.
Реалізація проекту, переконані її творці, дозволить Україні щорічно заощаджувати та теплозабезпеченні до двох мільярдів доларів.