Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, із вчорашнього дня підвищила тарифи на водопостачання і водовідведення для наших громадян в середньому на 7,8%. Рішення підвищити тарифи на послуги стосується 46 вітчизняних підприємств, які надають послуги у сфері централізованого водопостачання. Як повідомляється в офіційних джерелах, тарифи підвищено шляхом корегування «енергетичної складової». За інформацією «Радіо Свобода», голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, Валерій Саратов пояснює підвищення тарифів наслідком «винятково зростання вартості електроенергії в структурі собівартості». Так, тиждень тому повідомлялося, що Національна комісія, яка здійснює регулювання у сфері енергетики (НКРЕ), затвердила роздрібні тарифи енергопостачальних компаній на електроенергію на березень 2012 року: роздрібні тарифи для споживачів першого класу напруги в наступному місяці зростуть на 4%, у порівнянні з тарифами, що діють в лютому; для споживачів другого класу напруги — на 3,8%. Водночас міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Анатолій Близнюк не виключив, що в деяких українських регіонах тарифи на воду з 1 березня не зростуть, а знизяться. При цьому міністр не конкретизував, про які саме регіони йдеться.
За даними комісії, станом на 1 січня 2012 року в середньому по Україні тариф становив 4,24 грн/куб. м (зокрема водопостачання — 2,28 грн/куб. м, водовідведення — 1,96 грн/куб. м). Із 1 березня 2012 року середній тариф по Україні становитиме 4,57 грн/куб. м (водопостачання — 2,46 грн/куб. м, водовідведення — 2,11 грн/куб. м).
КОМЕНТАР
Олексій КУЧЕРЕНКО, екс-міністр із питань ЖКГ України:
— Через підвищення тарифів нічого революційного не станеться: для інвестицій нічого не залишиться, просто покращиться фінансовий стан водоканалів. Те, що зросли тарифи, — це просто наздогін: тарифи, які діяли у нас до 1 березня 2012 року, давно були збитковими. Але вони як були збитковими, так і залишаться. Адже тарифна політика, що йде навздогін, не забезпечить необхідних інвестицій... Незважаючи на те, що регулятор немовби почав працювати, з 1 січня їм тільки дали штат (Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг. — Авт.), але поки вони «влізуть» в тариф водоканалів, поки вони знайдуть механізми примусити ці водоканали зменшувати витрати, зменшувати втрати електроенергії, механізм зменшувати витрати води, то має пройти певний час. Адже нині немає дієвих механізмів формування тарифної політики. Саме тому водоканали закладають в тариф усе, що завгодно. Це призводить до ситуації, з одного боку, що водоканали кричать — тарифи збиткові, з другого — споживач кричить, що водоканал вкладає в ці тарифи все, що завгодно. І тут споживач має рацію. Виходить парадоксальна ситуація. Я розмовляв із містом, не хочу називати прізвищ, але мені казали: «Якби тарифи на воду підвищили хоча б на 30—40%, тоді можна було б про щось говорити, а то 7% — і не туди, і не сюди». Мовляв, за умови підвищення тарифів на 30—40% вони би могли ці кошти вкладати в модернізацію. Але це позиція київської влади, і абсолютно не факт, що так воно і є. Адже в Київському водоканалі — також непрозора система тарифоутворення. В цій політиці я не бачу ніяких послідовних кроків. Головна проблема в тому, що регулятор має стати арбітром, який задовольнить інтереси всіх — споживача, монополіста, місцеву владу. А він поки що таким не став, бо ми втратили дуже багато часу. Тому я вважаю, що якщо комісія насправді почне працювати, тоді перших реалістичних результатів можна чекати через рік-два — не раніше.