Учора українська делегація повернулася з Японії, де тривали перемовини з Міжнародним валютним фондом (МВФ) про продовження кредитування. У складі делегації, зокрема, були міністр фінансів Юрій Колобов та голова Нацбанку Сергій Арбузов. Головна мета візиту — продовження нинішньої програми співпраці з Фондом на 2013 рік, адже її термін дії закінчується в грудні 2012 року.
Нагадаємо, що 2010 року МВФ та уряд схвалили програму stand-by, в рамках якої Україна мала до кінця 2012 року отримати кредит на загальну суму 15,5 мільярда доларів. Фонд виділив перші два транші на суму 3,4 мільярда доларів, а 2011 року припинив фінансування, бо Україна відмовилася збільшити тарифи для населення на узгоджені з кредитором 30% і для комунального сектору майже на 60%. У 2011-2012 роках візити місій МВФ в Україну закінчувалися провалом переговорів.
Поновлення співпраці stand-by з МВФ важливе для економічної стабільності в країні, і це публічно визнають в НБУ. «Ми закликали уряд відновити переговори з МВФ за програмою співпраці stand-by. Уряд повинен активізувати роботу, шукати певні компроміси або ж може бути варіант заміни одних вимог іншими. Це дуже важливо для нашої країни. Це найдешевші гроші, які ми можемо знайти», — напередодні візиту заявив голова Ради НБУ Ігор Прасолов. За його словами, зараз Україні не потрібна валюта МВФ, але «ми не можемо прогнозувати подальшу ситуацію на світових ринках. Ми про всяк випадок повинні мати можливість звернутися за грошима до МВФ».
Поновлення ж діалогу стримує кілька факторів. Один із головних — приведення комунальних тарифів до економічно-обгрунтованого рівня. У МВФ переконані, що підвищення тарифів на газ і тепло на 20% вивільнить 0,2% ВВП України, аби направити їх на адресну допомогу бідним верствам населення і середньому класу, повідомляє «Інтерфакс-Україна» з посиланням на висновки у звіті МВФ «Газова цінова політика України: Наслідки підвищення тарифів». Уряд має свої аргументи. Про можливі варіанти поновлення кредитної співпраці України та МВФ «День» запитав експертів.
КОМЕНТАРІ
«МВФ ЦІКАВИТЬ НЕ ЦІНА НА КОМУНАЛЬНІ ТАРИФИ, А БЕЗДЕФІЦИТНІСТЬ БЮДЖЕТУ КОМПАНІЇ НАК «НАФТОГАЗ УКРАЇНА»
Віктор СУСЛОВ, екс-міністр економіки України:
— У грудні 2012 року дія нинішньої програми завершується, тому доцільніше вести мову про підготовку нового документу й меморандуму між урядом та МВФ. Я дуже сумніваюся, що МВФ погодиться продовжити стару програму, бо за 2011-2012 роки економічна ситуація в світі змінилася, і загроза повторення нової економічної кризи посилилася. Тому треба братися за укладання нової програми. Але не треба забувати, що сьогодні Україна не отримує грошей від Фонду не через світову кризу, а через невиконання умов вже укладеного договору. Найбільша перешкода отримання кредиту сьогодні — невиконання пункту про підвищення тарифів на газ для населення. Як це зробити? Запитання без відповіді. Хоча остання заява прем’єр-міністра про те, що у випадку входження України в Митний союз газова ціна знизиться до 160 доларів за тисячу метрів кубічних, може свідчити про те, що вихід таки знайшли. В яке економічне об’єднання вступати — це справа України, бо МВФ цікавить насправді не ціна на комунальні тарифи, а бездефіцитність бюджету компанії НАК «Нафтогаз Україна». Як Україна цього досягне — її справа. На мій погляд, у новій програмі залишиться вимога про відмову від жорсткої фіксації валютного курсу, мінімальний дефіцит бюджету, ліквідація дефіциту НАКу тощо. З другого боку Україна може відмовитися від співпраці з МВФ, але сьогодні це було б ще недоцільно.
«УКРАЇНА МОЖЕ ОБІЙТИСЯ БЕЗ ЗАПОЗИЧЕНЬ, АЛЕ ЗА УМОВИ РАЦІОНАЛЬНОГО ВИКОРИСТАННЯ НАЯВНИХ БЮДЖЕТНИХ РЕСУРСІВ»
Володимир ЛАНОВИЙ, екс-міністр економіки України, президент Центру ринкових реформ:
— Сьогодні Фонд незадоволений виконанням нинішнього договору, тому й не дає кредитів. Уряд це чудово розуміє, тому намагається вирішити ситуацію компромісно. Втім, такий компроміс навряд чи можливий на умовах нинішньої програми, яка не виконується. На мій погляд, відновлення співпраці з МВФ можливе не раніше 2013 року на основі підписання нового договору. Якими будуть його умови та головні засади? Поки що незрозуміло. Саме зараз вони формуються. Крім того, важливо, який термін пропонуватиметься для нових кредитів. Якщо це короткострокові, то вони були потрібні тільки у 2008 році. Україна може обійтися без запозичень, але за умови раціонального використання наявних бюджетних ресурсів.
«ПРОГРАМА ПОТРЕБУЄ УДОСКОНАЛЕННЯ В ЧАСТИНІ МОНЕТАРНОЇ ПОЛІТИКИ, ПОСИЛЕННЯ ПРОТЕКЦІОНІЗМУ ТА ПРОГРАМ ІМПОРТОЗАМІЩЕННЯ»
Анатолій КІНАХ, народний депутат, президент Українського союзу промисловців та підприємців:
— Україні потрібно продовжити співпрацю з Міжнародним валютним фондом та іншими міжнародними фінансовими структурами. Це мінімум позитивний сигнал нашим партнерам та потенційним інвесторам, що в країні економічна ситуація прогнозована. Тому загалом довіра до України тільки підвищиться. Але принципово, щоб ця подальша програма відповідала стратегічним завданням держави та спрямовувала грошові транші на розвиток інвест-клімату, покращенню ситуації в банківській системі, а не на поточне споживання. Тож програма співпраці з МВФ потребує удосконалення в частині монетарної політики, посилення протекціонізму та програм імпортозаміщення. Адже саме останні компоненти можуть допомогти Україні вирішити проблему від’ємного торговельного сальдо. Дискусійне питання щодо підвищення цін на газ та комунальні тарифи для громадян має вирішуватися поступово за умови запровадження системи адресних дотацій малозабезпеченим та бідним людям. На мій погляд, доцільніше оновити вже діючу програму співпраці з МВФ, а не писати нову.