Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

За що «Нафтогаз» платитиме від $100 тисяч на рік?

Міністерство економічного розвитку і торгівлі найняло міжнародне рекрутингове агентство, щоб знайти незалежних членів для Наглядової ради НАК
26 січня, 2016 - 11:02
ФОТО З АРХІВУ "ДНЯ"

Міністерство економічного розвитку і торгівлі — новий «власник» «Нафтогазу» — оголосило конкурс на пошук незалежних членів для Наглядової ради НАК. Партнером українського уряду в процесі відбору кандидатів є міжнародне рекрутингове агентство Odgers Berndtson. Фінансування цієї компанії буде відбуватися за допомогою Європейського банку реконструкції та розвитку. Водночас кандидатів на посади незалежних членів наглядової ради відбиратиме Комітет із призначення керівників особливо важливих для економіки підприємств, до складу якого входять п’ять міністрів та п’ять незалежних членів із міжнародних фінансових інституцій та бізнес-середовища. Склад Наглядової ради затверджуватиме Мінекономрозвитку.

Варто нагадати, що наприкінці 2015 року Кабінет Міністрів нарешті своєю постановою затвердив новий статут «Нафтогазу», а також Положення про Наглядову раду компанії, Положення про правління та деякі інші документи. Крім того, Міненерговугілля вже передало 100% акцій «Нафтогазу» до Міністерства економічного розвитку і торгівлі.

Фактично йдеться про революцію в галузі. А в сукупності з фактом початку дії Закону про ринок природного газу (1 жовтня 2015 р.) в загалом корумпованій галузі почали відбуватися давно очікувані реформи...

Відповідно до нових правил, членами Наглядової ради НАК буде п’ятеро осіб: троє незалежних (іноземці, з закордонним паспортом), а двоє представлятимуть державу й громадян України, адже саме вони, відповідно до нового статуту «Нафтогазу», є власниками компанії.

ПРО МЕТУ І ЗАВДАННЯ НАГЛЯДОВОЇ РАДИ

У всьому світі Наглядова рада це — забаганка не з дешевих.

В Україні на плечі членів НР покладатиметься непроста функція. Тобто вони повинні:

♦  розглядати й затверджувати стратегію «Нафтогазу», політику управління ризиками, бізнес-плани і щорічні бюджети;

♦  контролювати ефективність управління компанії;

♦  визначати індикатори успішності для керівників Нафтогазу та відслідковувати їхнє виконання;

♦  здійснювати контроль над стратегічними (за обсягом, характером контрагентів) витратами, закупівлями і збутом;

♦  обирати і призначати членів правління компанії;

♦  визначати завдання та винагороду керівництва «Нафтогазу»;

♦  управляти потенційними конфліктами інтересів членів правління;

♦  нести відповідальність за цілісність системи обліку та фінансової звітності, включно з незалежним аудитом «Нафтогазу»;

♦  забезпечувати сплановану та прозору роботу відповідних систем контролю (включно із системами управління ризиками, фінансовим та оперативним контролем, відповідністю їх законодавству та стандартам);

♦  здійснювати іншу роботу заради підвищення рівня довіри до компанії та сприяння співпраці з національними та міжнародними партнерами.

Також  Наглядова рада має право утворювати постійні та тимчасові комітети із числа своїх членів, які надають їй допомогу в здійсненні її повноважень через попереднє вивчення та розгляд питань, що належать до компетенції Наглядової ради.

Можна зазначити, що функції членів складаються з:   розгляду, нагляду, контролю управління.  Відповідальність складається з: встановлення, аналізу, оцінювання, отримання, затвердження. Тобто якість виконання своїх обов’язків — це  репутаційний особистий ризик кандидата у суспільстві.

В уряді задекларували, що після завершення формування Наглядової ради її члени працюватимуть за такими напрямами:

♦  створення ефективного газового ринку за найкращими європейськими зразками: розділення «Нафтогазу», створення незалежного оператора газотранспортної системи та забезпечення рівного доступу для всіх учасників ринку;

♦  допомога в імплементації механізму спеціальних зобов’язань, упорядкування дебіторської та кредиторської заборгованості;

♦  безпека постачання, диверсифікація, інтеграція з ЄС, перегляд відносин з компанією «Газпром»;

♦  операційна ефективність: підвищення прозорості, боротьба з корупцією, впорядкування фінансових питань;

♦  газова незалежність: підтримка поточного та інвестування в майбутній видобуток газу, сприяння підвищенню енергоефективності всередині та за межами компанії.

КОГО ВАРТО ОЧІКУВАТИ В НАГЛЯДОВІЙ РАДІ «НАФТОГАЗУ»?

Як уже зазначалося, це будуть іноземці. Ідеальний кандидат — це колишній голова правління або топ-менеджер великої енергетичної компанії з великим досвідом. Відповідно до ринкових цін, зарплата таких спеціалістів коливається від 100 до 300 тис. доларів на рік.

У Положенні про Наглядову раду зазначено, що відшкодування витрат та винагороду  членів Наглядової ради  і її комітетів необхідно передбачити у бюджеті «Нафтогазу» відповідно до статуту. Тобто три члени НР «коштуватимуть» компанії 1 млн доларів на рік. Поки що остаточно не зрозуміло, якою буде роль ЄБРР у процесі нарахування й сплати зарплат членам НР «Нафтогазу». Утім, це може бути другорядним питанням, адже головна функція ради — вибудувати роботу компанії таким чином, щоб шлейф різноманітних корупційних складових у діяльності «Нафтогазу» залишився у минулому.

КОМЕНТАР

«НАФТОГАЗ» МАЄ ПРИПИНИТИ СВОЄ ІСНУВАННЯ»

Сергій ЄРМІЛОВ, екс-міністр енергетики України:

— Уряд хоче за допомогою якихось маніпуляцій зафіксувати й зберегти статус-кво... Керівники залишаються ті самі, отже, шкода економіці країни завдаватиметься така саме, як і раніше, а може й більша. Але вона буде освячена якимись іноземними фахівцями. Час уже виніс свій вирок: «Нафтогаз» має  припинити своє існування в його нинішньому вигляді й, оскільки закон про ринок газу набрав чинності, залишитися в рівних правах і в таких же функціях, як останні учасники ринку, не маючи якихось переваг. А в нього вкачують гроші, йому дають божевільні преференції. І він сьогодні зосередив всі свої зусилля на тому, щоб знищити вільний ринок. Наприклад, він («Нафтогаз») не дозволяє тим же західним компаніям постачати газ до України за цінами, нижчими, ніж у «Нафтогазу». Я знаю точно, що зараз із цього приводу готується подання до суду або до Антимонопольного комітету України, а скарга в Єврокомісію вже відправлена. Йдеться про те, що «Нафтогаз» перешкоджає відомій компанії Nobl, що виграла біржові торги на постачання газу одному з українських підприємств, у виконанні відповідних зобов’язань. Це буде гучна справа. І, я думаю, вона поставить крапку, а не зміна Наглядової ради.

Оксана КОРОТКЕВИЧ, Інститут суспільно-економічних досліджень
Газета: 
Рубрика: