Сьогодні комісія з обрання кандидатів на посаду антикорупційного прокурора має завершити формування умов конкурсу. Нагадаємо, що до її складу входить семеро членів від Верховної Ради і четверо — від Генерального прокурора.
Як відомо, у вівторок Генеральний прокурор Віктор Шокін утворив в складі ГПУ спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (на правах самостійного структурного підрозділу). Відповідно до Закону, її структуру та штатний розпис погоджено із директором Національного антикорупційного бюро України. Саме ця прокуратура здійснюватиме нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування, яке здійснюється Національним антикорупційним бюро України.
Нагадаємо, що напередодні Європейська комісія висловила свою стурбованість комісією з обрання антикорупційного прокурора. Про це глава делегації ЄС в Україні Ян Томбінський повідомив на «Фейсбук»-сторінці офіційного представництва. «Ефективне функціонування нещодавно створеного Національного антикорупційного бюро залежить від того, як швидко антикорупційний прокурор розпочне свою роботу. Водночас, експертна спільнота та представники громадянського суспільства висловили обґрунтовані занепокоєння (valid concerns) щодо призначення членів комісії, зроблених Генпрокуратурою. Я захотів би закликати до термінової потреби встановити повну довіру суспільства до членів комісії Вибору, призначеної як Верховною Радою, так і Генеральною прокуратурою», — сказав глава делегації ЄС в Україні Ян Томбінський. Однією із причин такої реакції вітчизняні ЗМІ називають неправдиві висловлювання президента Порошенка та генпрокурора, про те, що Томбінський не має зауважень чи застережень щодо четвірки в комісію з обрання антикорупційного прокурора від Віктора Шокіна.
Про те, як обиратиметься майбутній антикорупційний прокурор «День» розпитав секретаря робочої групи з обрання антикорупційного прокурора, голову правління «Центру протидії корупції» Віталія ШАБУНІНА:
— Конкурс відбуватиметься у кілька етапів: тестування зі знання законодавства, перевірка загальних навичок та співбесіда. Якщо тестування з законодавчої бази вказує на те, чи знає претендент відповідні закони, то «загальні уміння» показують чи може він логічно мислити і застосовувати ці норми юридичного права. На співбесіді даватимемо реальні справи, аби побачити як людина діяла на практиці. Мене особисто також цікавитиме практичний результат претендента на попередніх місцях роботи. Проходження першого етапу буде умовою переходу на наступний рівень. Зараз ще триває дискусія про оцінювання. Крім того, є питання й щодо того, як контролюватимуть тести на знання законодавства. Пропонується, щоб вони проходили на базі Академії прокуратури, але у мене немає довіри до їхньої ІТ-системи, тому зараз шукаємо надійні гарантії прозорості такого контролю.
Враховуватиметься й інформація про попередні місця роботи кандидата та його декларація. На старті цю інформацію розмістять публічно, щоб усі могли бачити і повідомляти комісію про реальні статки кандидатів (якщо побачать приховані моменти в декларації) та успіхи на попередніх місцях роботи.
В чому зараз головна дискусія серед членів комісії? Є два моменти.
Перший — закон вимагає, щоб кандидат мав 5 років досвіду прокурорського стажу. Ми не можемо обійти цю норму. Але нове вино в старі бурдюки не вливають. Тому неправильно формувати антикорупційну прокуратуру зі старих прокурорських кадрів. Старі корумповані кадри вб’ють і прокуратуру, й Антикорупційне бюро, загалом зруйнувавши антикорупційну реформу. Тому ми звернемося до парламенту та Президента з вимогою терміново змінити норму закону, розширивши доступ для всіх бажаючих з юридичною освітою. Конкурс оголосимо швидше, аніж парламент прийме відповідне рішення. Адже Рада зможе проголосувати за цей закон не раніше 7—8 жовтня (спочатку профільний комітет має проголосувати ці зміни і далі винести в зал, а він засідає у середу). Тому конкурс оголосять за умовами діючого закону (5 років прокурорського стажу), але його умови випишемо так, аби в разі прийняття Радою цих змін податися змогли й інші. Ми як комісія зробимо все, аби подалися люди не з прокуратури.
Ще одне спірне питання — чи потрібно вводити обов’язкове проходження поліграфу. Якщо лишиться норма про 5 років прокурорського стажу, то обов’язково має бути поліграф. Проти цього виступає переважно четвірка Шокіна.
Якщо сьогодні дійдемо розуміння, то конкурс оголосимо на наступному тижні.