Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

За японськими законами. В Україні

25 листопада, 2006 - 00:00

Правозахисники твердять: «посадка» людей в Україні поставлена на конвеєр. На переконання юрист-консульта українсько-американського бюро з прав людини Тетяни Яблонської, такий «план по валу» можливий через гальмування судової реформи, відсутності суду присяжних та корумпованості третьої влади. Однією з численних жертв хворобливої системи вітчизняного правосуддя став український підприємець голова правління ВАТ «Науково-дослідний інститут склопластиків і волокна» Ігор Шумак. Печерський районний суд м. Києва засудив його до 7 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Однак ні під час досудового слідства, ні у судовому засіданні жодне з висунутих йому обвинувачень не було доведене. Про це заявив на прес-конференції у Києві адвокат Юрій Василенко.

Раніше Шумак очолював спільне українсько-японське підприємство «НТБ», співзасновниками якого є японське АТ «YEIB Co Ltd» та український НДІ склопластиків і волокна. СП виготовляє теплоізоляційне волокно, яке експортують до Японії. Пізніше виключно в інтересах СП «НТБ» японська фірма придбала контрольний пакет акцій НДІ.

Та з часом між Шумаком і японською стороною виникли розбіжності. Підприємця непокоїло те, що японські партнери закуповували продукцію СП за ціною собівартості, позбавляючи підприємство будь-яких прибутків, унеможливлюючи його розвиток та ігноруючи інтереси колективу. А НДІ склопластиків і волокна японці взагалі мали намір ліквідувати.

Через незгоду з такою політикою Шумак подає у відставку з посади директора СП «НТБ». Водночас, після переговорів із японською стороною, він викуповує акції непотрібного японцям НДІ та організує виробництво подібного до японського продукту на основі власних, вітчизняних технологій.

Японці, як вважає адвокат, відчули небезпеку для свого монопольного становища. Вони звернулися у СБУ, звинувативши свого українського партнера у незаконному заволодінні акціями інституту. Після розслідування справу було закрито за відсутністю складу злочину. Та позивачі звернулися ще й до прокуратури. На її подання Печерський суд м. Києва виніс вирок: 7 років тюрми. Зокрема, він звинуватив українського підприємця в порушенні статей торгового кодексу Японії.

«І обвинувачувальний висновок прокуратури, і вирок Печерського райсуду є прикладом відвертої упередженості. По суті, суд не зміг довести жодного пункту з висунутих Шумаку обвинувачень і проігнорував численні докази його невинності. Цілком очевидно, що істинна мотивація дій органів досудового слідства та суду лежить у далекій від реального правосуддя площині. А безпрецедентність випадку полягає в тому, що суто цивільну справу було переведено до розряду кримінальних, — заявив Василенко.

Захист подав апеляцію на рішення Печерського суду. Проте довести невинність людини, до якої суд уже ухвалив свій вирок, не просто, говорить правозахисник Яблонська. За її словами, апеляційні суди і відповідні судді просто не люблять писати виправдовувальні вироки. Набагато простіше поставити підпис під готовим обвинуваченням. Та чи кожний суддя пам’ятає, що від нього залежить доля людини?

Ольга КОХАНОВСЬКА
Газета: 
Рубрика: