Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Західенерго» залишили «на другий рік»

ФДМУ має намір знизити навантаження на інвесторів. А поки що все продається дорого
1 грудня, 2011 - 00:00
ОЛЕКСАНДР РЯБЧЕНКО

Чи може приватизація в Україні проходить без проблем? Думається, це скоріше риторичне питання, але Фонд держмайна має всі можливості, щоб відповідати на нього позитивно навіть і щодо обставин явно завищеної ціни продажу ПАТ «Західенерго».

Нагадаємо, що відповідний конкурс з приватизації 45,103% акцій підприємства відбувся 25 листопада. Первинна вартість пакету акцій, визначена Фондом держмайна, становила 1,932 мільярда гривень, хоча міжнародна аудиторська компанія Ernst & Young оцінила підприємство в 1,65 мільярда гривень. Як вважають експерти, в тому випадкові, якщо б акції «Західенерго» продавалися на фондовому ринку, то, згідно з останнім котируванням, за них можна було б отримати не більше аніж 1,4 мільярда.

Крім того, умови конкурсу зобов’язали покупця погасити прострочену заборгованість підприємства із заробітної платні та соцвиплат протягом одного місяця від дати переходу права власності на пакет акцій і не допускати нової заборгованості із заробітної платні та інших виплат, передбачених колективним договором. Одночасно покупцеві ставилося в обов’язок поетапно підвищувати зарплатню з урахуванням інфляції і заборонялося скорочувати більш ніж на 5% на рік кількість працівників компанії без узгодження з профспілковою організацією (протягом трьох років від дати переходу до покупця права власності на пакет акцій). Покупець повинен протягом півроку погасити кредиторську заборгованість компанії перед бюджетом, пенсійним і соціальними фондами (за підсумками першого півріччя 2,68 млрд грн.). Що й казати, соціальний пакет виявився ваговитим доповненням до стартової ціни.

Конкурс проходив за процедурою одного учасника і в режимі онлайн-трансляції. У ньому, на жаль, брала участь лише ДТЕК — перша приватна вертикально-інтегрована енергетична компанія України, яка входить до складу фінансово-промислової групи Систем Кепітал Менеджмент Ріната Ахметова. І ДТЕК запропонував свою ціну — на 100 тисяч гривень більшу за стартову ціну ФДМУ. Але закон є закон, і, відповідно до нього, як повідомив директор департаменту підготовки та проведення конкурсів ФДМУ Ігор Бєлоцерковець, «конкурсна комісія запропонувала претендентові (єдиному. — Авт.) провести додаткову оцінку акцій, які продавалися».

За словами Бєлоцерковця, після вибору на конкурсних умовах оцінювача і проведення дооцінки акцій ДТЕК буде запропоновано укласти договір покупки акцій у держави за ціною, яка може (або повинна?) бути вищою і за стартову ціну, і конкурсну пропозицію учасника. ДТЕК прийняв цю умову. Ось тільки процедури вибору оцінювача і самої дооцінки потребують часу. (Вчора ФДМУ оголосив конкурс для добору суб’єкта оцінної діяльності.) У результаті продаж може реально відбутися лише наступного року і, отже, гроші потраплять уже до бюджету 2012 року.

І тут не можна не запитати: як так сталося, що ДТЕК виявився єдиним учасником конкурсу на приватизацію такого «ласого шматочка», як «Західенерго»? (Досить сказати, що це п’ята за величиною енергогенеруюча компанія України. До її складу входять Бурштинська, Ладижинська та Добротвірська ТЕС (встановлена потужність 4707,5 МВт), а також декілька сервісних підприємств, які постачають електроенергію не лише українським споживачам, але й до країн Європи.)

Відповідь на це запитання дав президент асоціації «Паливно-енергетичний комплекс Львівщини» Ярослав Шпак. За його словами, державна «Енергетична компанія України» і Фонд держмайна всіляко намагалися залучити інвесторів. Підготовка конкурсів з продажу української генерації велася з літа. Відбулася серія заходів щодо залучення інвесторів, у тому числі круглий стіл з питань приватизації в Брюсселі і телеміст «Київ — Франкфурт — Нью-Йорк». У результаті інформацію щодо генеруючих підприємств запитали п’ять компаній. А налякали їх, разом з великим зносом основних фондів української енергетики, високі соціальні та інвестиційні зобов’язання, визначені в умовах продажу.

Можливо, саме ситуація з продажем «Західенерго» підштовхнула Фонд держмайна до розробки нової концепції, викладеної в нещодавно затвердженій Кабміном програмі приватизації. Вона, мабуть, виходить також і з того, що країні гроші потрібні не наступного року, а сьогодні і зараз. Коментуючи цей документ, глава ФДМУ Олександр Рябченко зазначив, що в ньому «по-іншому... прописана технологія продажу, ми хочемо продати те, що не продавалося довгі роки — неліквіди». Він пояснив, що для таких суб’єктів спрощується процедура встановлення стартової ціни. Навантаження на інвесторів буде перенесене з неї на інвестзобов’язання, які фіксуватимуться за умов продажу, зазначив глава ФДМ і сказав також, що його відомство має намір закінчити процес приватизації за три роки. «Ми хочемо все державне майно пустити в справу. Те, що у нас є, — майно, яке простоює. Це неправильно. Все має працювати, на все повинен знаходитися інвестор», — упевнений Рябченко.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: