Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Закрите» пиво

Конфлікт у ЗАТ «Оболонь» можна тепер вирішити «полюбовно»
18 травня, 2005 - 00:00

Акціонери ЗАТ мають переважне право на придбання акцій, відчужуваних іншими акціонерами цього товариства. Таке рішення оголосив Конституційний Суд у вівторок у справі про права акціонерів ЗАТ «Оболонь».

Нагадаємо, що навесні 2002 року власники акцій ЗАТ «Оболонь» продали третім особам, переважно донецькому пивзаводу «Сармат», що діяв через посередника, акцій на суму 5 млн. грн. За словами судді-доповідача у справі Михайла Костицького, Конституційний Суд узявся за розгляд цієї справи, оскільки і районний, і Верховний суди приймали різні рішення з аналогічних питань, і правове поле потребувало тлумачення.

У пошуках експертних думок суд звернувся до багатьох інстанцій. Кабмін, посилаючись на ст. 81 Господарського кодексу, відповів, що акціонери хоч і мають переважне право на купівлю відчужуваних акцій, але порядок відчуження в законодавстві не прописаний. Парламентський комітет промислової політики й УСПП одноголосно вважають, що акціонер, вступаючи до ЗАТ, мав чітко розуміти, які обов’язки це на нього накладає. На їхню думку, договори купівлі-продажу, взяті в обхід закону та Статуту ЗАТ, слід автоматично визнати недійсними.

Розглядаючи справу, суд виходив із положень Конституції про те, що кожен має право керувати, користуватися та розпоряджатися своєю власністю, проте при цьому не може перешкоджати правам, свободам, гідності громадян й інтересам усього суспільства.

У своєму рішенні суд відзначив, що, якщо установчі документи ЗАТ встановлюють переважне право акціонерів на придбання акцій, що відчужуються іншими його акціонерами, а засновники АТ уклали між собою договір, що визначає порядок здійснення ними спільної діяльності із його створення, і порядок відповідальності перед акціонерами та третіми особами, то всі акціонери зобов’язані дотримуватися цього договору та виконувати його. Відповідно, якщо один з акціонерів вирішив продати свої акції, він повинен спершу запропонувати їх усім іншим і акціонерному товариству загалом. Якщо ж ті відмовляться або запропонують ціни нижчі за ринкові, то власник акцій має право продати їх за ринковою ціною тому, кому вважатиме за потрібне.

Як заявив Михайло Костицький, це рішення важливе не лише в контексті проблеми «Оболоні» — воно має значення навіть як соціальна проблема на рівні національної безпеки. За його словами, такого значення проблема ЗАТ набуває через складнощі на ринку нафтопродуктів. Адже більшість акцій нафтопереробних заводів розпродуються поза ЗАТ і фондовою біржею. Крім того, зараз дві третини всіх акціонерних товариств України мають статус закритих.

Проте рішення Конституційного Суду не передбачає, що всі договори купівлі-продажу будуть автоматично анульовані. Вирішуватимуть це районні суди за зверненнями ЗАТ. Як заявив президент на громадських засадах ЗАТ «Оболонь» Олександр Слободян, рішення Конституційного Суду дозволить компанії за коротший термін закінчити всі судові розгляди. Але, за його словами, «Оболонь» вирішуватиме проблеми з «Сарматом» не лише в залі засідання — пивні магнати спробують домовитися полюбовно: донеччани повернуть акції, а кияни — отримані гроші.

Наталія ГУЗЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: