Цього тижня, як пообіцяв під час візиту до Харкова прем’єр-міністр Юрій Єхануров, на нараді у Мінпромполітики повинні розглядатися пропозиції щодо форми об’єднання енергомашинобудівельних підприємств регіону. За словами Єханурова, створення концерну з кількох підприємств для виробництва турбогенераторів цілком реально, і на це піде лише кілька місяців. Однак у цієї ідеї є як прихильники, так і противники.
На думку Віталія Чередника, директора заводу «Електроважмаш», на якому нещодавно побував прем’єр під час свого останнього і поки єдиного візиту до Харкова, створення промислового концерну — єдиний шлях для виводу з кризи харківської промисловості. «Справа в тім, що замовнику, — говорить Чередник, — зараз не потрібен один генератор, турбіна, котел, йому потрібне все відразу під ключ. Із концерном працювати краще». Союз, на думку керівництва «Електроважмашу», міг би вирішити безліч проблем заводу. Про фінансове становище підприємства говорять низькі зарплати і пов’язана з цим висока плинність кадрів, як і умови праці, далекі від санітарних норм. За борги відключено опалення, і складальні цехи перетворилися на своєрідні теплиці, де люди працюють, захищаючись від холоду ледве не своїм власним диханням. Насправді там не тепліше, ніж в іншому виробничому просторі, але можна хоча б сховатися від протягів. На інших підприємствах ситуація не краща. Складальний конвеєр на Харківському тракторному заводі зупинився ще чотири місяці тому. У цьому році бюджетом не передбачено державну допомогу селянам на придбання нової техніки, й у підприємства проблеми зі збутом.
У списку потенційних кандидатів на вступ до об’єднання, крім «Електроважмашу», «Турбоатом», «ХЕМЗ» (Харківський електромеханічний завод), завод ім. Шевченка. Але список скласти не важко. Що далі? Дискусія про створення об’єднання триває вже давно, але справа з мертвого місця ніяк не зрушить. Вона «зависла» через те, що уряд не може вирішити, буде це концерн, консорціум чи інша форма виробничої кооперації. До того ж, процес «гальмує» той факт, що одне з чотирьох підприємств — акціонерне товариство, що не може не створювати певні труднощі.
Тим часом створення об’єднання — це єдина допомога, яку уряд може зараз надати харківським підприємствам. Юрій Єхануров заявив, що, на його думку, держава не повинна допомагати грошима таким підприємствам, як, наприклад, «Електроважмаш», напряму. Єдине, що зміг порадити Єхануров, — це вирішувати кадрові проблеми, тобто готувати фахівців за допомогою сучасної системи профтехосвіти. До того ж, на його думку, необхідно продумати і застосувати сучасні системи управління підприємствами та проводити системну роботу щодо залучення внутрішніх та зовнішніх інвестицій.
А от Валентина Семенюк — голова Фонду держмайна України, яка також відвідала минулого тижня Харків, ідею створення промислового об’єднання енергетичного машинобудування не сприйняла. На її думку, це може поставити під загрозу економічну незалежність такого стратегічно важливого для держави підприємства, як «Турбоатом». Семенюк, як відомо, виступає проти приватизації стратегічних об’єктів. Але це, схоже, неминуче з огляду на те, що за березневими підсумками роботи держпідприємств, вирішуватиметься, чи є вони тягарем для бюджету країни. Якщо заводи будуть у збитках і держава не зможе вкладати в них гроші (про що заявив Єхануров), то такі підприємства виставлять на приватизацію. Але головний приватизатор підходить до цього питання дуже вибірково. Вона проти того, щоб акції продавалися на біржі й впевнена, що продавати такі підприємства можна лише на аукціоні й за умови, що будуть збережені робочі місця, заробітна плата та податки до бюджету. Особливо схвильована долею тракторного заводу, Семенюк домовилася, щоб до наглядової ради підприємства увійшли представники Фонду. А він, за її словами, збирається добиватися ліквідації компанії «Украгромашінвест», яка володіє 28%-им держпакетом акцій заводу, однак не зацікавлена у розвитку підприємства та машинобудівної галузі в цілому. Компанія всі ці претензії, звичайно, відхиляє.